szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ami törvényes keretek között megismerhető, azt nyilvánosságra kell hozni az őszödi jelentésből - mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, a KDNP alelnöke vasárnap, egy más témában tartott sajtótájékoztatón.

A kereszténydemokrata politikus szerint Gyurcsány Ferenc az egész beszédet és a jelentést titokban akarta tartani, de fontos, hogy kiderült, hiszen így tudni lehet, mi az MSZP "valódi véleménye". Azt mondta: senki sem cáfolta a beszéd tartalmát, amelyből látható volt, hogy a szocialista politikusok - főleg Gyurcsány Ferenc - miként viszonyulnak a demokráciához, a választásokhoz, és hogy semmitől nem riadnak vissza a hatalom megszerzéséért.

Rétvári Bence arról is beszélt, hogy 2006-ban teljesen spontán alakultak az események. Akkor Gyurcsány Ferenc "jogsértést jogsértésre halmozott", zárt ajtók mögött beismerte, hogy megtévesztette a közvéleményt, és amikor ez nyilvánosságra került, október 23-án jogsértő módon léptek fel a békés megemlékezőkkel szemben - mondta a KDNP-s politikus. A Fidesz-KDNP részéről viszont semmilyen törvénytelenség nem történt - tette hozzá, megjegyezve azt is, látható volt, hogy az emberek nem tűrik, ha a szemükbe hazudnak.

Hangsúlyozta, hogy a Fidesz-KDNP semmilyen utcai demonstrációra nem buzdított szeptemberben, októberben pedig a forradalom évfordulójára emlékeztek.

A jelentésről azt mondta, hogy a titokgazda rendelkezhet arról, mekkora részt hoz nyilvánosságra. A Fidesz-KDNP-nek az a legfontosabb, hogy minél szélesebb körű legyen a nyilvánosság, minél több törvényesen megismerhető adat váljon nyilvánossá, hiszen "a lehető legnagyobb hazugság lepleződött le egy szocialista miniszterelnök részéről". Óriási előrelépés már az is, hogy a közvélemény sok olyan részletet megismerhetett, amelyről korábban nem tudott - vélekedett.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal honlapján anonimizált formában pénteken nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentésekben az áll, hogy egy szocialista politikus szivárogtathatta ki az őszödi beszédet, aki a közzétételről egyeztethetett a később utcai tiltakozásokat kiváltó beszédet elmondó Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel és az MSZP-frakció tagjaival.

A "Gerilla" fedőnevű ügy lezárásáról szóló, 2009. júliusi jelentés nem nevezi ugyan meg, de a leírásból nagy valószínűséggel megállapítható, hogy az információ Rózsa-Flores Eduardótól származik, aki csak találgatni tudott a kiszivárogtató politikus személyéről, két lehetséges "elkövetőt" említve. (Rózsa-Flores Eduardót 2009. április 16-án Bolíviában egy akcióban kommandósok lelőtték.)

A témában készült másik, 2007. májusi, "Gyümölcsöskert" fedőnevű jelentésben megállapítják, szakértői vélemény alapján a hangfelvételt a hivatalos rögzítésre felkért cég munkatársai készítették az őszödi kormányüdülőben, hiteles, vagy annak látszó szóbeli megrendelés alapján. A vizsgálat megállapította, hogy a felvételt készítő társaság munkatársai jóhiszeműen jártak el, és lojálisak voltak az MSZP-hez és Gyurcsány Ferenchez. Mint írják, azonosították azt az embert, aki a nyilvánosságra kerülést megelőző napon birtokában volt a kalózfelvételnek és azt e-mailben továbbította. Ellenőrzése során megállapították, hogy "erősen jobboldali beállítottságú".

A jelentés kimondja, hogy a feltárt ellentmondásokat nem tudták tisztázni, így nem tudták azonosítani a megrendelő személyét, a rögzítés célját, valamint azt sem, hogy a felvételeket ki birtokolta.

Gyurcsány Ferenc tagadja, hogy tudtával és hozzájárulásával hozták nyilvánosságra őszödi beszédét. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorának szombati, rendkívüli adásában nemmel felelt arra a kérdésre, hogy volt-e része a felvétel kiszivárogtatásában.

Az Összefogás pártjai félrevezetőnek és hiányosnak tartják az őszödi jelentést, míg a Fidesz és a KDNP úgy látja, hogy az korábbi véleményüket erősíti meg arról, hogy Gyurcsány Ferenchez és a szocialistákhoz köthető a beszéd kiszivárogtatása, a Jobbik pedig az elmúlt 24 év politikusai szégyenének tartja a beszéd körüli ügyet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!