Orbánnak vigyáznia kell a Vénusszal
Asztropolitikai rovat, születésnapozó Mesterházy, kinőtt zakós Lázár, disznópörzsölés Fazekas Sándorral. Nem, ez nem az új Hócipő, hanem a politikai bulvár kínálata kampányidőszakban. Kíváncsi rá, mit mondanak a csillagok a paksi megállapodásról? Akkor feltétlenül olvassa el cikkünket!
Mi sem bizonyítja jobban a kampányidőszak langyosságát, mint az, hogy az országos bulvárnapilapok szerkesztői kínjukban már a politikusok és háttércsapataik helyett találnak ki valamit, ami legalább emberközelibb, szórakoztatóbb figurává teszi őket.
Elég csak a Borsban és a Blikkben is előszeretettel használt politikai horoszkópra gondolni.
T-kvadrát, Paks
Még év elején rukkolt elő a Bors a nagy politikus horoszkópjával. A csillagjegyek szerint a pártirányítók közül Vonának sikerül a legjobban 2014, de a cikkből kiderül az is, hogy a kampány „kikezdi” Gyurcsány vagyonát, és hogy Orbánnak vigyáznia kell a Vénusszal, mert akadályokat gördíthet elé.
„Az, hogy a T-kvadrát csúcsán áll a népet jelképező Hold, azt mutatja, hogy sokkal több az elégedetlen, mint azt a közvélemény-kutatások jelzik” – ezt már Bakonyi János asztrológus írja a Vasárnapi Blikkben megjelenő asztropolitikai rovatának egyik részében. Bakonyi lelkiismeretesen kezeli a rá szabott feladatot, februárban a választások időpontját, és az évértékelő beszédek hatását, márciusban a paksi bővítést vizsgálta szigorúan a csillagok állása alapján.
Sok minden egyéb mellett az is kiderül ezekből az elemzésekből, hogy a választás előtt nagy horderejű változások lesznek, amelyeket „a félrevezetés, erőszak és hazudozás kísér majd”, és hogy „az értelmi megközelítés alárendelt szerepet fog játszani”. A kormány helyében azon is elgondolkoznánk, hogy Bakonyi szerint a paksi bővítésről szóló megállapodás sem született jó csillagzat alatt: a bolygók állása szerint korántsem biztos, hogy a bővítés valóban megvalósul.
VV Fletó és a nyíradonyi Elvis
Természetesen volt más kreatív ötlet is, hogyan lehetne egy fokkal oldottabbá tenni az öreguras kampányidőszakot. A Bors még januárban rukkolt elő a nagy képviselőgúnynév-összeállításával, amely sok újdonságot ugyan nem tartogatott, de még így is messze szórakoztatóbb volt, mint egy-egy képviselői nyilatkozat. Márciusban aztán képzeletben néhány képviselőt is a Való Világ villájába költöztetett a Bors. Az ötlet maga talán jobb volt, mint maga a megvalósítás, és talán lehetett volna merészebb is, bár Selmeczi Gabriella, azaz „VV Gabi, a bombanő” bemutatása elég pikánsra sikeredett.
A szigorúan vett kampányidőszak alatt egyébként alig-alig szerepeltek színes hírekben a politikusok. Inkább az ukrajnai zavargások és a Simon-botrány uralta az utóbbi hetekben a bulvárlapok politikai oldalait. Míg korábban nem lepődtünk meg egy-egy miniszterelnök-jelöltnél tett családlátogatáson, addig most például már egy Mesterházy-szülinapról készült rövid beszámolót is vadászni kell.
Egy Bors-összeállítás, amely a vitatkozásban kopasszá váló képviselőkről (Navracsics Tibor, Szanyi Tibor, Gaudi-Nagy Tamás) szól, azonban még mindenképp figyelemre méltó. Ahogy a Blikk „oknyomozása” is Lázár János 3 év alatt kihízott zakójáról.
A kétértelműség népi mestere
Ugyan nem napilap, de az országos terítésű politikai bulvárlapok közül hiba lenne kihagyni a a tulajdonos bevallása szerint is az Orbán-kormány politikáját segítő Helyi Témát. Egy 2009-es, Népszabadságnak adott interjúban Vitézy Tamás a heti rendszerességgel, helyi mutációkban megjelenő lap szerkesztési elveiről azt mondta, hogy „a bulváros külső lett az ostya, amibe a keserű tartalom csomagolható”.
Az, hogy ez mit jelent kampányidőszakban, elég megnézni a március 5-i szám címlapját, melyen Áder János neje üzen: „Hallgassunk a szívünkre!”. Az már csak a belső oldalakról derül ki, hogy az üzenet – bár a Fidesz 90-es választási szlogenjét idézi – a házasság hetéhez kapcsolódóan a párválasztásról, illetve a házasságról szólt.
Hasonlóan cseles címadás a fedlapon a Bagi Ivántól származó idézet: “Mesterházy Attila jellegtelen karakter”. A beltestben persze megtudjuk, hogy ez pontosan azt jelenti, hogy a humoristának nehezére esett az MSZP pártelnökéről paródiát készítenie, mert nem olyan jellegzetes figura, mint Orbán vagy Gyurcsány.
Ugyanez a kétértelműség köszön vissza egy Balázs Péter-interjú kapcsán, melyben ugyan a Szolnoki Szigligeti Színházban betöltött pozíciójáról, és ott eltöltött második igazgatói megbízatásáról beszél, a cikk címét nehéz nem a jelenlegi kormányzat jelenére és jövőjére vetíteni (“A második ciklus a tökéletesítésről szól”).
A címlapon Osvárt Andrea, az Egyesült Államokból hazatérő színésznő értetlenkedik, hogy miért nyavalyognak a magyar emberek, amikor véleménye szerint Budapest például sokkal élhetőbb város, mint Los Angeles. Az mondjuk a színésznő tartását dicséri, hogy annak dacára, a vele készített villáminterjú három kérdéséből kettő a politikai elkötelezettségét firtatja, végül nem fedi fel, kire is fog szavazni a közelgő választásokon.
Mindezeknél is szimbolikusabb a Koós Jánostól kiemelt idézet, aki ugyancsak a címlapon az épülő Fradi-stadion előtt pózol. „Csak így tovább, fiúk!” – biztat a nagy FTC-rajongó énekes.