szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap reggel 6-kor megkezdődött a 2014-es parlamenti választás. A részvételi arány alacsonyabb a 2010-eshez és a 2006-oshoz képest is. Nem hagyták, hogy az MTI lefotózza Orbán Viktort – mielőtt megérkezett a miniszterelnök, összepakoltatták a fotós felszerelését és visszahívták. Bajnai Gordon kordont bontott, miután szavazott, Orbán Budapesten, Vona Gábor Gyöngyösön adta le a voksát. Pécsen, Szegeden és Budapesten hosszú sorok vannak az átjelentkezők szavazókörénél. Kövesse a nap eseményeit percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

A Miniszterelnökség a Magyar Nemzettől kér Orbán-fotót?

Azt követően, hogy az MTI nem készített fotót Orbánról és feleségéről, amint leadja szavazatát, a Miniszterelnökség információnk szerint megkereste a Magyar Nemzet Online-t, hogy bocsásson képeket a rendelkezésre Orbán szavazásáról. (Burger Barna a Miniszterelnökség munkatársa – a szerk.)

Ha aktivisták szólították le, ha kampányrendezvényekbe botlik, ha azt tapasztalná, hogy valahol buszokkal szállítják a választókat, írja meg, küldjön fényképet az ugyelet@hvg.hu címre.

Írásainkat a kampányról, a választási eljárásról, az új szabályokról, megtalálja választási aloldalunkon. A hvg.hu-n nyomon követheti a nap eseményeit, urnazárástól pedig nálunk megtalálja a legfrissebb híreket és eredményeket.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
14 15 16 17 18 19 20

Nem volt függöny, nem engedték a saját tollat – panaszok

Reggel 7 és 11 óra között 78 bejelentést fogadtak a kollégáink – tudatták a hvg.hu-nak megküldött közleményében a kormányváltó szövetség, az Együtt-PM öt pártja által működtetett demokráciavonallal kapcsolatban. Mint korábban jelezték a 06/1/577 6272-es budapesti, vezetékes számon várják a választási visszaélések gyanújáról szóló állampolgári bejelentéseket.

Azt jelezték például Újpestről, Szigetszentmiklósról, a XI. kerületből, Keszthelyről, Szentendréről a választópolgárok, hogy nem kaptak a szavazólap mellé borítékot. Azt egy olvasónk is megerősítette, hogy Keszthelyen nem adnak borítékot. Beszámoltak arról is, hogy több szavazókörben azt állították a bizottság tagjai, hogy a választópolgár nem voksolhat saját tollával, és az ily módon leadott szavazat érvénytelen. Ez hazugság, mindenki olyan tollal szavaz, amilyennel akar. Ilyen helyek voltak: Eger, Pécs, Mogyoród, Szigetszentmiklós. Továbbá előfordult, hogy a szavazófülkéken nem volt függöny, ilyen esetek Pécs, Csepel, Baracska területén fordultak elő.

Hosszú az átjelentkezők sora Budapesten is

Hasonló a helyzet, mint Pécsett: százával állnak az átjelentkezők a Bocskai úti általános iskolában levő szavazóhelyiség előtt.

Semjén Zsolt szavazott!

Lovas kép most nincs sajnos:

A miniszterelnök-helyettes, aki a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke Budapesten, a II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumban kialakított szavazókörben adta le a voksát. Utána azt mondta, nemzeti érdek, hogy minél többen menjenek el szavazni. Emellett azt is, hogy ez a választás az egyetemes magyarság ünnepe, hiszen először fordul elő Trianon óta, hogy minden magyar, bárhol él a világban, leadhatja szavazatát a magyar Országgyűlésre. A következő parlament az egyetemes magyarság Országgyűlése lesz, minden magyar politikai akarata megtestesül benne – tette hozzá.

Rejtélyes létszámnövekedés Szegeden

Nem jelentős, csupán tízegynéhány választópolgárral szaporodott a szegedi választópolgárok száma szombatról ma reggelre virradóra. Mózes Ervin, a szegedi választási iroda vezetője a hvg.hu-nak elmondta, informatikai problémáról lehet szó. Helyben ennek a titokzatos növekedés okát nem is tudják feltárni, jelzik a gondot a területi irodának, majd onnan továbbítják azt az országos központba.

A pénteken lezárt névjegyzéket szombaton kinyomtatták a szegedi választási iroda munkatársai, majd ma reggel a rendszert számítógépen megnyitva tapasztalták a csekély létszámnövekedést. A választások egyébként rendben zajlanak Szegeden, 11 óráig mindössze két bejelentés érkezett a helyi választási bizottságokhoz: egy esetben egy választóhoz mentőt kellett hívni, a másik esetben a névjegyzék kezelését vitatták. Eddig a felmerült igények átvezetését a jegyzőkönyv vezetője intézte, most a pártok delegáltjai gondolták úgy, hogy szeretnék a munkát ők végezni, majd végül abban állapodtak meg, hogy ezt közösen teszik meg.

A legaktívabb szavazó kör Szegeden a dorozsmai Negyvennyolcas utcai körzet, itt reggel 9 órakor már a választópolgárok 13, 08 százaléka adta le szavazatát. Az ugyancsak 2-es választókörzethez tartozó Szabadkai úti szavazókörben viszont 5, 77 százalékos volt a részvételi arány reggel 9 óráig.

Ágyúval verébre: Fókuszban Szeged, Pécs és Zugló

Hosszú sor az átjelentkezőknél Pécsett

Pécsett már legalább 20 méteres a sor az átjelentkezők szavazóhelyiségénél, a Kossuth téren. Van, aki kisbabával van, éppen sír – jelentette helyszíni tudósítónk.

Az MTI fotósa nem fotózhatta le a szavazó Orbánt

Orbán Viktor a XII. kerületben szavazott vasárnap kora reggel. A miniszterelnök érkezésének hírére az MTI reggel fél hat óta a helyszínen várakozó fotóriportere váratlanul összepakolt, kivált a fotósok gyűrűjéből, és elhagyta a szavazóhelyiséget. – jelentette a hvg.hu helyszínen tartózkodó fotósa. Amikor a kollégák arról kérdezték, hogy mit csinál, csak annyit mondott, utasítást kapott, hogy nem kell fotóznia, és hagyja el a helyszínt.

Az MTI fotója Orbán szavazásáról

A hvg.hu megpróbálja elérni Toót Holló Tamást, az MTI főszerkesztőjét, hogy magyarázatot kapjon az esetre. Az biztos, hogy az MTI nem közölt fotót arról, amint Orbán és felesége, Lévai Anikó leadja a szavazatát. Ha nincs fotó, az azt is jelenti, hogy az MTI nem tud saját képet adni a nemzetközi hírügynökségeknek sem arról, hogy a magyar kormányfő miképp adta le voksát.

Nézegessen szavazó politikusokat!

Például Lázár Jánost a gyermekeivel:

Vagy Vona Gábort, szintén a gyermekével:

Vagy Bajnai Gordont egyedül:

Vagy Áder Jánost:

Rajtuk kívül szavazott már Rogán Antal, és például Schmuck Andor is.

Aki rászorul, segítséget vehet igénybe a szavazáshoz

Az a választópolgár, aki nem tud olvasni, akit testi fogyatékosság vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, más választópolgár – ennek hiányában a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes – segítségét veheti igénybe. Az írásképtelen választópolgár helyett – ennek a ténynek a feltüntetésével – a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket. Szükség esetén – a választópolgár befolyásolása nélkül – a szavazatszámláló bizottság elmagyarázza a szavazás módját is.

Ha az olvasni nem tudó vagy a szavazásban egyéb ok miatt akadályozott választópolgár a szavazólap kitöltéséhez segítségül más választópolgárt nem tud megkérni, kérésére a szavazatszámláló bizottság két tagja együttesen segítséget nyújt. A látássérült választópolgár Braille-írással ellátott szavazósablont vehet igénybe annak érdekében, hogy önállóan adhassa le szavazatát. Ilyen sablon csak ott áll rendelkezésre, ahol legalább egy választópolgár péntek délutánig igényelte.

1
14 15 16 17 18 19 20
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!