szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Reggel hattól este hétig lehet szavazni arról, hogy milyen magyar képviselőket küldjünk ki az Európai Parlamentbe. Nyolc párt, 21 győztes név, és a nap kérdései: vajon a Jobbik megelőzi-e az MSZP-t, és eléri-e a DK, az Együtt és az LMP az 5-5-5 százalékot. Kövesse a szavazást a hvg.hu-val.

Most érkezett

Tőkés László is szavazott

A Fidesz listájának harmadik helyére felekrült Tőkés László Budapesten szavazott.

Különlegeset látott? Szabálytalanságot észlelt? Megosztaná véleményét? Küldje el az ugyelet@hvg.hu címre.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

Gyurcsány már tényleg mindent bevett

A DK-elnöke Feri-taxit indított a Pozsonyi úton. Gyurcsány Ferenc az autóban utasaival "az ország dolgairól beszélget".

 

13-órakor 15,90 százalékos részvétel

Ez az országos adat. A parlamenti választáson ilyenkor már 34,33 százaléknál tartottunk. 2004-ben, az Ep választáson délután egykor 19,90, 2009-ben pedig 19,40 százalékos volt az arány.

A britek gerjesztik kicsit a hangulatot

Miközben majdnem egész Európában zajlik a szavazás, a The Sunday Times arról ír, hogy a  brit kormány több olyan törvényt fontolgat, amelyek szigorítanák az új EU-tagállamok polgárainak nagy-britanniai bevándorlási és munkavállalási feltételeit.

Az elképzelések állítólag között szerepel az uniós társállamokból érkezők vagyoni helyzetének felmérése, megakadályozandó, hogy a szegényebb EU-országokból tömegek induljanak meg Nagy-Britannia felé. E törvény  alapján a legszegényebb EU-országok állampolgárai addig nem telepedhetnének le Nagy-Britanniában, amíg hazájuk gazdasági fejlettsége el nem ér egy meghatározott szintet.

A vizsgált lehetőségek között szerepel egy olyan szigorítás is, amelynek alapján hat hónap után haza lehetne toloncolni azokat a külföldi EU-állampolgárokat, akiknek nincs reális esélyük arra, hogy Nagy-Britanniában munkát találjanak.

Emellett munkavállalónként 20 ezer fontig (7,5 millió forintig) terjedő pénzbüntetéssel lehetne sújtani minden olyan brit céget, amely az országos minimálbér alatti javadalmazást fizet külföldi EU-alkalmazottainak. Az ezért kiróható bírság jelenlegi felső határa ötezer font minden alulfizetett munkavállaló után.

Buszoztatni most sem szabad a szavazókat

A választópolgár más ember segítségét igénybe veheti ugyan a szavazókörbe eljutáshoz a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson, de a szavazókat nem lehet szervezetten, busszal a szavazóhelyiséghez vinni.

A választási eljárási törvény rendelkezése szerint a választópolgár a mozgóurna igényléséhez és eljutásához a szavazóhelyiségbe más ember segítségét jogosult igénybe venni, ám ugyanezekre vonatkozó nyilvános felhívás nem tehető közzé, és szavazóhelyiséghez történő autóbuszos szállítás sem megengedett.

A választási eljárásról szóló törvény indokolása szerint "D" vagy "D1" kategóriájú vezetői engedélyhez kötött járművel (amelyben a vezető ülését is beleértve kilencnél több ülőhely van) személyszállítás nem végezhető.

A módosítás így kizárja a visszaélést (vagyis azt, hogy korábban tömegesen buszoztattak választókat a szavazókörbe), a választópolgárok szabad döntésén alapuló joggyakorlást azonban elősegíti.

Választási irodák sem végezhetnek buszos szállítást. Korábban (amikor jogszabály még nem tiltotta) több választási iroda is szervezetten, busszal vitte a szavazóhelyiségekhez a szórványtelepüléseken élőket, így könnyítve meg eljutásukat a szavazókörbe.

Szavazatszámláló került kórházba

Kórházba vitték a szavazatszámláló bizottság elnökét a Nógrád megyei Márkházán, a választást nem kellett felfüggeszteni.

Az elnök rosszul lett, azonnal mentőt hívtak a szavazóhelyiségbe, és őt  kórházba vitték.

Orbán: ez a részvételi arány még elviselhető

Orbán Viktor miniszterelnök reméli, hogy az európai parlamenti (EP-) választás magyarországi részvételi aránya legalább az európai középmezőnyben lesz. "Nem szeretném, hogyha méltatlan képet mutatna Magyarország az európai elkötelezettséget illetően, márpedig a részvételi arány erről is beszél" - mondta a kormányfő, miután feleségével, Lévai Anikóval vasárnap 12 óra után néhány perccel leadta szavazatát Budapest XII. kerületében, a Zugligeti Általános Iskolában. Arról, hogy a friss részvételi adatok mintegy két százalékkal elmaradnak az öt évvel ezelőttitől, Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy ez még az elviselhetőség határán belül van.

"Mi kampányoltunk, amit tudtunk, megtettünk, mindenkihez eljutottunk, mindenkivel beszéltünk" - tette hozzá, majd megjegyezte: a magyar egyébként is olyanfajta, hogy szereti az utolsó pillanatra hagyni a dolgokat - így van ez az adóbevallásnál és a hivatalos ügyek intézésénél is -, ezért bízik abban, hogy délután még lesz egy újabb jelentős részvételi hullám.

 

És megvan a válasz: az MTI ezúttal fotózhatta Orbán Viktor

A Távirati Iroda kiadta a nap legizgalmasabb "unalmasképét".

Orbán Viktor felesége társaságában szavazott vasárnap, és az eseményről az MTI is készíthetett képeket - ellentétben április 6-ikával, amikor a fotós kiparancsolták a teremből főnökei.

Íme:

Beindult a Jobbik is

Vona Gábor pártja az áprilisban is megszókott módon, sms-ben probál mozgósítani.

Nincs választás népviseletbe öltözött asszonyok nélkül

Ezúttal Rimócról van kép, palóc ruhába öltözött asszonyok szavazásáról.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!