szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MSZP elnöke rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze déli 12 órára, amelyen lemondott a párt vezetéséről és a frakcióvezetéséről.

Az MSZP-székházban tartott sajtótájékoztatót 12 órakor Mesterházy Attila, amelyen bejelentette lemondását a párt éléről és a frakcióvezetésről.

Stiller Ákos

Mesterházy Attila az MSZP elnökségével együtt vasárnap este, az EP-választáson elszenvedett megsemmisítő vereséget követően (a fővárosban az MSZP csak a negyedik helyezett lett a Fidesz, a DK, az Együtt-PM mögött, vannak olyan kerületek, ahol még az LMP is megelőzte őket) felajánlotta a lemondását, ez azonban hosszú elnökválasztási procedúrát irányzott volna előre. Mesterházyra a párton belül napról napra nagyobb nyomás nehezedett, hogy távozzon. Úgy tudjuk, a pártelnök először igyekezett ellenállni, voltak kísérletek arra is, hogy a május 31-re szervezett választmányi ülés tagjait meggyőzzék: ne fogadják el a felajánlott lemondást, de végül a jelek szerint a távozást akarók kerekedtek felül.

A párt rossz választási szereplése miatt több, főként fővárosi alapszervezet nyíltan bírálta Mesterházyt: a XIII. kerületi és a csepeli szervezet határozatban követelte az elnök távozását. A hvg.hu korábbi információi szerint kedd este hosszan tanácskozott a kerületi vezetők egy részét tömörítő, befolyásos Budapest 23 nevű csoport is. Csütörtökre összehívták a budapesti párttanács ülését is, de Mesterházy lemondásával megelőzte a testület esetleges állásfoglalását.

Mesterházy lemondásakor elmondta, hogy nem akar újra indulni a pártelnöki tisztért. Csak azzal indokolta a lemondást, hogy így akar hozzájárulni az MSZP megújulásához.

Miniszterelnök-jelöltként, illetve MSZP-elnökként Mesterházy Attila a 2010-es és a 2014-es parlamenti választásokon is nagyarányú vereséget szenvedett. A vasárnap tartott EP-választáson pedig rendkívül alacsony, 10,9%-os eredményt értek el a Mesterházy vezette szocialisták.

Lendvai Ildikó, az MSZP volt elnöke a hvg.hu-nak adott, csütörtökön megjelent interjújában arról beszélt, hogy az elmúlt években Mesterházy Attila vezetésével a szocialista párt olyan centralizált szervezetté változott, annyira eltűntek a belső viták, a többféle hang a pártból, hogy „kis-Fideszre” kezdett lassan hasonlítani. A politikus elismerte, egykor ő maga is támogatta Mesterházy pártelnökké választását, mostanra azonban szerinte olyan hierarchiát építettek ki, amelynek csúcsán a vezetőnek nagy hatalma és nagy magánya is volt. „Véget akartunk vetni az MSZP hagyományos nyavalyáinak: a széthúzásnak és szétbeszélésnek. De átestünk a ló másik oldalára”. Mint fogalmazott, a modell csődöt mondott. Egyben egyértelműen jelezte: „a változtatás szándékát csak személyi váltás hitelesíti".

A beszélgetésből kiderült, hogy Lendvai Ildikó kedden találkozott Mesterházyval, vázolta neki elképzeléseit arról, miként kellene úgy távoznia a posztjáról, hogy az MSZP minél gyorsabban választhasson új vezetőt. Az interjú szerint Lendvai ezen a megbeszélésen azt javasolta Mesterházynak: mondjon le azonnali hatállyal, egyedül, és nem testületileg.

Mesterházy egyébként szerdán próbálkozott még egy húzással. Mint arról a hvg.hu beszámolt, a pártelnök arra kérte a vezetőséget, hogy emailben valljanak színt: komolyan gondolják-e a vasárnapi lemondásukat. A lapunknak nyilatkozó források szerint Mesterházy ezzel megpróbálta megfúrni Lendvai Ildikó tervét, amelyben csak az ő lemondása szerepelt. Ha ez sikerült volna neki, jöhetett volna a 45-90 napos tisztújítás. Az elnökség egyik tisztviselője Mesterházy szavazásáról egyenesen azt mondta, ezzel az MSZP a „kisgazdásodás” útjára lépett, a szemben álló felek az alapszabály értelmezésén keresztül próbálják majd sarokba szorítani egymást.

Schiffer András, az LMP társelnöke a Facebookon üzent Mesterházynak. Azt írta: "Riszpekt, Mesterházy Attila". A DK szóvivője, Gréczy Zsolt nem kívána kommentálni "más párt belügyeit", de annyit azért elmondott: a DK-nak érdeke, hogy az MSZP összeszedje magát.

A Fidesz szerint Mesterházy Attila után a másik két baloldali vezetőnek, Gyurcsány Ferencnek és Bajnai Gordonnak is távoznia kellene. Kocsis Máté kommunikációs igazgató szerint "a baloldalon Gyurcsány Ferenc a valódi főnök", ő mozgatja a szálakat, "az ő kottájából játszik a baloldal". Ebből viszont az is következik, hogy a választási vereségért viselt felelősségben is osztoznia kell - mondta Kocsis Máté.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!