szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hosszú távú gázszerződésről politikai egyezség van, aláírás azonban nincs. Orbán szerint Oroszországot nem szabad kizárni Európából, az EU egységét pedig nem szabad Magyarországtól félteni. Putyin - aki késve érkezett, koszorúzott a Hősök terén és a Fiumei úton is, majd a tervezettnél jóval többet tárgyalt Orbánnal - lelkesedik a paksi alkuért, a gazdasági együttműködésért, segítséget ígér a Mol-nak és megoldást gázügyben. A Déli Áramlatról pedig nem mond le.

Most érkezett

Orbán: Az oroszok nélkül nem megy

Orbán: ne áruljunk zsákbamacskát. Vannak olyan gondolatok Európában, amelyek szerint Oroszország nélkül is működik az energiaellátás. Aki azt gondolja, hogy Európa versenyképes lehet az oroszokkal való együttműködés nélkül, az oroszok adta energiabiztonság nélkül, az illúziókat kerget.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
16

Porosenko "kemény választ" vár a világtól Moszkva ellen

"Kemény válaszlépést" sürgetett az Európai Uniótól és a nemzetközi közösségtől Oroszországgal és a Moszkva-barát szakadárokkal szemben Petro Porosenko ukrán elnök kedd este a kelet-ukrajnai tűzszünet megsértése miatt. Az elnöki hivatal sajtószolgálata szerint Porosenko ezt Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésében fejtette ki. Mindkét vezető elítélte a tűzszünet megsértését a Donyeck megyei Debalceve városánál.

Putyin: nem mondtunk le a Déli Áramlatról

Mi nem mondtunk le a Déli Áramlatról, nekünk nem engedték a Déli Áramlatot – mondta Putyin egy kérdésre válaszolva. Lemondani a Törökországgal való együttműködésről nem fogunk – jelentette ki.

Orbán azt kérte Putyintól, tegyen meg mindent a békéért

Egyetértettünk abba, hogy akármi is lép a Déli Áramlat helyébe, annak építésébe üzemeltetésekbe keressük az együttműködés lehetőségét – mondta Orbán.

A magyar kormányfő azt kérte Putyintól, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a béke fennmaradjon.

Putyin optimista

A Bloomberg azt kérdezte, hogy optimista-e a tűzszüneti megállapodásáról, vagy már nem, hiszen most elismerte, hogy tudta, hogy nem mindenhol lesz tűzszünet.

Putyin azt válaszolta, hogy biztos abban, hogy bárki, bármilyen fegyvert is fog szállítani, az eredmény ugyanaz lesz, mint ami ma van. Az ukrán katonák többsége szerinte nem akar testvérháborúban részt venni, az ukrán hatalom viszont harmadszor döntött úgy, hogy harcolni akar.

A minszki megállapodás szerinte Oroszország kezdeményezte, és köszönetet mondott Németországnak és Franciaországnak. Amúgy meg optimista, és nem pesszimista.

Putyin homályos választ adott az ukrajnai tűzszünetet firtató kérdésre

Putyint arról kérdezte egy orosz újságíró, hogyan értékeli az ukrajnai tűzszünetet, különös tekintettel Debalcevére, ahol ma is heves harcok folytak.

Erre Putyin azt a választ adta, hogy minél gyorsabban sikerül megoldani a haderő kivonását, annál reálisabb fázisba kerül a tűzszünet.

Az orosz elnök azt mondta, úgy vélik, hogy jelentősen csökkent az aktivitás a tűzszünetről szóló megállapodás óta. "Kölcsönös csapásokat mérnek egymásra, de ez jelentősen csökkent" – fogalmazott. Debalceve környékén is jóval kisebb a háborús aktivitás, mint korábban – tette hozzá.

Előre megjósolható volt, hogy Debalcevénél nem hallgatnak el a fegyverek – folytatta –, mert a minszki találkozó előtt ott körbefogtak egy ukrán hadtestet. Kívülről megpróbálják kiszabadítani őket, de a szakadárok ellen fognak állni, és megpróbálják ott tartani őket – elemezte a helyzetet Putyin, aki szerint bizonyos ideig lesznek még ott összeütközések.

Ma 10 órakor megpróbálták az ukrán haderő alegységei kívülről kiszabadítani a bentieket, arra számítva, hogy ukrán felelős személyek nem fogják meggátolni a katonákat abban, hogy letegyék a fegyvert – mondta Putyin a szakadárok által körülzárt, de ukrán kézen lévő városról.

Putyin a maga részéről arra számít, hogy a szeparatisták, a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság képviselői nem akadályozzák meg, hogy szabadon eltávozhassanak az ukrán katonák.

A tárolókapacitás is nő

Putyin annyit tett hozzá, hogy a földalatti gáztározók kapacitását is növelik.

Elhangzott a rezsicsökkentés is

Orbán Viktor elmondta, hogy 1996-ban megkötött gázszerződés 2015-ben jár le, és nem vettük igénybe az összes gázmennyiséget, amit ki kellene fizetni. Most arról állapodtak meg, hogy a fel nem használt mennyiséget is lehívhatjuk, és csak akkor fizetünk, amikor azt fel is használtuk.

A szándéknyilatkozatot erről aláírták, a végső szerződésmódosítást az év végéig kell aláírni.

Orbán elmondta, hogy ez nagyon fontos volt a rezsicsökkentés szempontjából, mivel így az fenntartható.

Jönnek a kérdések

Először a köztévé kérdezett a gázszerződésről.

Putyin meghívta Orbánt Moszkvába

Putyin elégedett az egészségügyi és a tudományos, oktatási kapcsolatokkal is. Örül annak, hogy Magyarország az orosz nyelv iránt is érdeklődik.

A látogatás igen zsúfolt volt, kiemelte a szovjet síremlék megkoszorúzását (ez az a síremlék, amelyen ellemforradalomnak nevezik az 1956-os forradalmat, és az oroszok nem voltak hajlandók belemenni, hogy a magyar fél megváltoztassa a feliratot).

Végül meghívta Orbán Viktort Moszkvába.

1 2 3 4 5 6 7
16
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!