Tetszett a cikk?

Ma a Parlamentben összecsapnak a pártok napirend előtt, és most Orbán Viktor is jelen lesz. Esküt tesz Simicskó István, az új honvédelmi miniszter, és kétharmaddal dönthet arról a Tisztelt Ház, végezhessen-e menekültügyben a rendőrség külföldön felderítő tevékenységet, "Magyarország területén" előzetes engedély nélkül behatolhasson-e magánlakásba, valamint a Honvédség fegyvert használhasson-e tömeges bevándorlási válsághelyzetben. Rogán Antal és Németh Szilárd mentelmi jogának felfüggesztéséről is dönt a Parlament (vélhetően nemlegesen, mivel magánvádas ügyekben ez a szokásjog - a két politikust Szilvásy György, volt szocialista titokminiszter jelentette fel rágalmazásért).

Most érkezett

MSZP: közös megoldás kell

Tóbiás József: Biztonságban kell maradni az országnak és Európának. Le kéne venni a mai napirendről az Üzenet Európának bizottsági javaslatot, hisz túlhaladta az élet, és ellentmond a kormány megszólalásainak. Dublin III.-nak annyi, szükséges a közös európai szabályozás a kérdéses területeken, és ki kell terjeszteni azt a határvédelemre – segítsék Görögországot, Magyarországot is. Európa segítse a közös regisztrációt, hogy akinek védelemre van szüksége, megkapja. Konszenzus kell, nem konfrontáció, a rendszerváltás óta nem volt ilyen konfrontációsorozat a diplomáciában. Egy egységes, országgyűlési felhatalmazást élvező javaslatcsomagot kell Brüsszelbe vinni 23-án. Végül: ha a kormány köszönetet mond a rendőrségnek, ez az ellátásban is meg kéne mutatkozzon, és köszönjük meg a civileknek is a munkájukat.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

KDNP: a menekültek el akarják foglalni az országot

Soltész  Miklós államtitkár szólal fel a KDNP nevében. Sokan beszélnek "őrült szándékkal", a kormány felismerte a lehetőséget, hogy időben figyelmeztessünk itthon is külföldön a veszélyre. "Meghallgattuk az emberek véleményét", utal a konzultációra. Képviseljük a magyarokat, és az emberiességet is, segítjük az ide érkező rászorulókat. Schiffernek is válaszol: a menekültek "el akarják foglalni az országot", ők nem kopogtattak, hanem ránk rúgták az ajtót. Azok beszélnek Szent István intelmeiről és idézik Benedek pápát, akik legszívesebben eltaposnák az egyházat. Soltész sorra veszi a baloldali politikusokat - Gyurcsány Ferenc "előrelátó volt, hogy bezáratta az OPNI-t" hisz a kormányt vádolni azzal, hogy Röszkén megtámadta a menekülteket, túllépi az épeszűség kategóriáját.  

Vona: önkéntes sorkatonai szolgálatot!

A Jobbik elnöke is reagál Orbán szavaira. A Jobbik ma Magyarország legerősebb ellenzéki pártja, 2018-ban "mi fogjuk leváltani önöket". A Jobbik félreteszi a pártpolitikai megfontolásokat, mert egy nemzeti ügyről van szó. Felháborító a baloldal, főleg Gyurcsány Ferenc röszkei akcióit, ami "nettó hazaárulás". Vona nem látja,, hogy Európa képes középtávon megoldást találni, ezért tagállami szinten kell védekezni. Az eljövendő "téli szünetben" el kell végezni a következőket: kerítést az összes határszakaszra, a lehető legerősebbet. Kellenek emberek a védelemre: állítsuk vissza a határőrséget, és mozgassuk meg a civil erőt, vonjuk be őket a határvédelembe. Hozzuk haza az ENSZ-kéksisakosainkat, mert itthon van rájuk szükség. Legyen önkéntes sorkatonai szolgálat. A kvótarendszert el kell utasítani, akár népszavazás árán is.

Schiffer: Ön csak fokozza a gondokat!

A frakciók reagálnak: Schiffer András (LMP): igen, globális válság van, nincs tagállami megoldás "nem lehet egy tagállamnak lábbal tiporni a nemzetközi jogot". Igen, érték az országot méltánytalan támadások. De "nem fog menni ez így". Következetlenségek vannak: betartjuk a szabályokat vs. regisztráció nélkül lehet átutazni Magyarországon? Miért nem tettek semmit február óta? kérdezi Schiffer. A plakátkampányra 2 milliárdot fordítottak, ami a rendőrök zsebéből hiányzik most mint túlórapénz. Nem jöttek be a kormányzati elképzelések. Lehet azon vitatkozni, hogy ki menekült, ki gazdasági bevándorló, de "szívatni őket" embertelenség. Az azonnali segítségnyújtás nem összekeverendő a hosszú távú integrációval. Mi lesz, ha mindenki kerítéseket fognak építeni, ha visszanyomják hozzánk az itt regisztrált menekülteket? Nem csak a kvótarendszer van napirenden, összetett megoldásjavaslatokról van szó. Az az érdekünk, hogy mindenki éljen a saját országában rendezetten – ennek akadálya a globális kizsákmányolás, mondja Schiffer, és már rátér a magyar bérek leszorítására. "Ön csak fokozza a gondokat!" – zárja le Schiffer.

Orbán napirend előtt II.

Orbán folytatja: Schengen is veszélyben van, újra kell gondolnunk egy sereg intézményt, vívmányt. De előtte cselekedni kell. Egyes államoknak súlyos áldozatot hozva kell harcolni, küzdeni. "Ezután is erőnkön felül fogunk teljesíteni". Orbán rátér a nemzeti konzultáció konzekvenciáira, "a magyar emberek döntöttek, az országot meg kell védeni". Minden lépése a kormánynak ebből fakad. Ma két erő van Magyarországon: az egyik meg akarja védeni a nemzetet, és van az, amely valamilyen megfontolásból ez ellen dolgozik.

Nem jókedvünkből építettünk kerítést, be kell tartanunk szerződéses kötelezettségeinket. A probléma nem fog egyhamar megoldódni, és az eddigi intézkedések nem fogják megállítani a menekültáradatot. Amíg nincs egységes európai cselekvési terv, nem tudjuk megoldani a helyzetet, csak kezelni. Nekünk van megoldási javaslatunk, egyszerű, logikus javaslatok: ha a görögök nem képesek megvédeni a határokat, az EU-nak kell ezt megtenni. A forrásvidéknél kell cselekedni: a menekülttáborokat "hívják azokat akárhogy is" (azaz hotspotnak – a szerk.) az unión kívül kell létrehozni. A kvótarendszer alapfilozófiája nem azt célozza, hogy ne jöjjön ide több bevándorló, hanem szétterítené a problémát, hisz a már itt lévők már úgysem akarnak innen elmenni. Ezt fordítva kéne csinálni. Az ide érkezetteket rá kell venni, hogy tiszteljék a törvényeket – Orbán hosszan sorolja a jogrend, nyugalom ismérveit. " A jólétért meg kell dolgozni itt." Orbán arra kéri a pártokat, támogassák a kormányt a küzdelemben, mert "hazánk csak egy van".

Navracsics nem mondott magánvéleményt a menekültkrízisről a bizottsági ülésen

Nem az Európai Bizottság és a tagállamok, hanem az egyes tagállamok között van konfliktus a migrációs válság kezelésével kapcsolatban – mondta Navracsics Tibor oktatási, kulturális, ifjúságpolitikai és sportkérdésekben illetékes uniós biztos az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén. Az Európai Bizottság szerint két fő feladat van most: a külső határvédelem megerősítése és az unió területén tartózkodó migránsok elhelyezése. A migránsok elhelyezésére a kvótarendszer elfogadása megoldást jelenthetne – mondta Navracsics, akit az ülésen csaknem minden képviselő a migrációs válsággal kapcsolatban kérdezett. A biztos azt mondta: a bizottság tagjaként a magánvéleményét nem tolmácsolhatja, csak a testület hivatalos álláspontját.

Orbán napirend előtt: "Veszélyben van Magyarország. Valójában lerohannak bennünket"

Kövér László megnyitja az ülést majd' félórás késéssel. Orbánnak adja meg a szót.

Az illegális bevándorlásról kell jelentenie az Országháznak, kezdi Orbán Viktor a beszédet, és megköszöni a rendvédelmi szervek példamutató munkáját. Orbán tisztázni készül, mi a probléma természete, miben állunk vitában az EU-val, eddig mit tettünk, és mit kell még tenni.

Tömeges népvándorlás, nevezi nevén a gyereket Orbán. A bevándorlók "ránk törik az ajtót". És nem látni, hol a vége, "milliók készülnek az útra". Orbán elmondja a Szijjártó által már egyszer ismertetett számokat: Irakban 8 millióan élnek segélyből, Szíriában 7,6 millió a belső menekült, 4 millió pedig menekülttáborban él, Afganisztán: 1 millióan Iránban, 1,5 millióan Pakisztánban élnek. Orbán sorolja a válsághelyzeteket Afrikában: 12,5 millió belső menekült van ma. Észa-Afrikában összeomlott a "védvonal", az arab tavasz káoszt eredményezett. A képviseleti demokrácia nem működik ott, és az EU is gyenge. Már az év elején látszott, hogy ennek nem lesz jó vége, az EU pedig "még meghívókat is küldözgetett" a menekülőknek. Magyarország "védi a családját", történelmi kötelességünk Európát védeni, hisz ezzel magunkat is védjük. Európa gazdag és gyenge, mondja Orbán, ami a legrosszabb kombináció. A szegényebbek elindulnak kivenni a részüket a jó életből – mi megértjük ezt, sokan borzalmas helyzetből jönnek. "A világ hátat fordított ezeknek az emberekenek." De világosan látszik: Európa nem képes magára venni a világ összes baját. Nem vagyunk képesek eltartani az összes bevándorlót. Nem tudunk mindenkinek munkát adni – már ha dolgozni akarnak. Miért nem áll meg valaki Ausztriában, vagy miért menne Németországból Svédországba, törvénytelenségekkel súlyosbítva. Brüsszel csak ront a helyzeten, menekültnek tekinti a gazdasági bevándorlokat. "Veszélyben van Magyarország. Valójában lerohannak bennünket." Akit lerohannak, az nem tud befogadni. Meg kell védenünk a határokat és a rövidlátó politikával is fel kell venni a küzdelmet, amely lehetőséget lát a népvándorlásban. Ami az európai baloldalnak jó, mert fellazítani segít nekik a nemzetállami kereteket. Sokan még biztatják is a menekülteket, szúr egy óvatosat Merkel felé Orbán.

Megjött Orbán

Elfoglalta helyét a miniszterelnök is, úgyhogy kezdődhet az ülés.

Olvasson a kezdésig egy kis Rogánt!

Még mindig nem kezdődött el az ülés, ezért addig érdemes elolvasni, hogy vont párhuzamot ma reggel a kissé álmos Rogán Antal a Mokkában 9/11 és Röszke között.

Ez várható ma

Ma a Parlamentben összecsapnak a pártok napirend előtt – Orbán Viktor is jelen lesz, tehát izgalmas szócsata várható. Esküt tesz Simicskó István, az új honvédelmi miniszter, valamint kétharmaddal dönthet a Tisztelt Ház a rendőrség és honvédség különleges jogrendben kapott felhatalmazásának módosításáról, azaz arról, végezhessen-e menekültügyben a rendőrség külföldön felderítő tevékenységet, "Magyarország területén" előzetes engedély nélkül behatolhasson-e magánlakásba, valamint a honvédség fegyvert használhasson-e tömeges bevándorlási válsághelyzetben. Rogán Antal és Németh Szilárd mentelmi jogának felfüggesztéséről is dönt a Parlament – vélhetően nemlegesen, mivel magánvádas ügyekben ez a szokásjog – a két politikust Szilvsy György, volt szocialista titokminiszter jelentette fel rágalmazásért.

A mai azonnali kérdések és interpellációk témáiból: lesz Questor-ügy (Gúr Nándor, MSZP), iskolakezdés és a csláadok terhei (Apáti Sándor, Jobbik), és a magyar állam tehetetlensége miatt nélkülöző családok (Schmuck Erzsébet, LMP). 17:45-től pedig a bizottsági jelentések és módosítók javaslatok vitái lesznek, köztük az Üzenet az Európai Unió vezetőinek, amelyben felszólítjuk az EU vezetőit, hogy hallja meg azz emberek hangját, és hivatkozunk a nemzeti konzultáció eredményeire is.

 

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!