Háromszor is bevetették a műtüdőt az onkológiai intézetben

Az utóbbi hetekben három olyan műtét is volt az Országos Onkológiai Intézet mellkassebészeti osztályán, amelynél úgynevezett műtüdőt alkalmaztak. Ezek a világszínvonalú onkológiai műtétek nemzetközi viszonylatban is ritkaságnak számítanak.

  • MTI MTI
Háromszor is bevetették a műtüdőt az onkológiai intézetben

Korábban kivitelezhetetlenek voltak ezek a beavatkozások, de a műtüdő alkalmazásával végzett műtétek után jó életminőségben eltöltött évtizedeket tudnak nyerni a betegek.

A még csak tervezett tüdő-transzplantációhoz szükséges műszerpark és a műtüdő is november közepén érkezett meg az intézetbe, azóta három betegen tudtak segíteni az utóbbi használatával.

Agócs László sebész főorvos és Elek Jenő aneszteziológus-intenzív terapeuta főorvos vezetésével egy 45 éves férfinél végeztek csaknem 12 órás műtétet műtüdő alkalmazásával. A beteg bal főhörgőjénél helyezkedett el egy ritka rosszindulatú daganat, emiatt el kellett távolítani a tüdő bal felét. Ez a légút teljes megszakításával jár, ezért alkalmaztak műtüdőt – olvasható az intézet hétfői közleményében.

A műtüdőt azóta egy harmincéves férfinél és egy nyolcgyermekes családanyánál is alkalmazták. A három beteg közül kettő nyolc nap után hazamehetett, a harmadik beteg most lábadozik.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.