szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor beszédével hétfőn elkezdődött a Parlament tavaszi ülésszaka. A kormányfő nem mondhatott túl hosszú beszédet, mert négy órakor már Prágába várták a V4-es találkozóra. Ott a visegrádi országok menekültügyben akarnak alternatív javaslatot kidolgozni a csütörtök-pénteki uniós csúcsra. A kormányfő beszéde és arra adott reakciók rövid összefoglalója után az eseményt felidéző percről percre tudósításunkat olvashatják.

Most érkezett

Harrach: a rendszerváltás óta nem volt ilyen jó

A KDNP-s politikus szerint 1989 óta most vannak a legjobb helyzetben a családok.

  • Orbán Viktor a tavaszi ülésszak hétfői nyitányán gazdasági adatok ismertetésével kezdte felszólalását. Előhúzta egyik kedvenc paneljét is: indulhat végre a polgári konszolidáció, annyira szuperül áll a gazdaság.
  • A tanártüntetésekre csak szőrmentén tért ki a miniszterelnök: a pedagógus-béremelést és az egészségügyi dolgozók béremelését is pozitív példaként hozta fel, hozzátéve: mindig lesznek, akiknek semmi nem elég. A kormány viszont a tanárok és az orvosok mellett áll, a tárgyalásokban is az ő javukat fogják figyelni - ígérte.
  • A migránshelyzettel kapcsolatban azt mondta, hogy "a modernkori népvándorlók" zűrzavart, felfordulást, bűncselekményeket, félelmet hoztak, de szerencsére a magyar kormány még időben meghozta a szükséges intézkedéseket és elfogadta a legfontosabb törvényeket. Ma már Európa jó része is egyetért az intézkedéseikkel. Ám ott van Brüsszel - folytatta Orbán -, amely ránk akarja erőltetni a menekültkvótát, de "Magyarország ellenáll", és ehhez a miniszterelnök az ellenzéki képviselők segítségét is kérte.
  • A miniszterelnök felszólalására Schiffer András LMP-társelnök és Vona Gábor Jobbik-elnök reagált. Előbbi béremelést követelt a közmunkásoknak és a közalkalmazottaknak, utóbbi azt ígérte, továbbra is "konstruktív ellenzék lesz", ha az ország megvédéséről van szó. Akár az alaptörvény módosításba is belemenne a Jobbik, de a terroveszélyhelyzetről szóló módosítást nem tudják a mostani formájában elfogadni. Tóbiás József MSZP-elnök szerint ott "semmi nincs", ahol tombol a szegénység és nincs szolidaritás, de a hétvégi pedagógustüntetés szerinte bebizonyította, hogy van még remény. Aztán felszólította Orbánt, hogy ne hazudjon tovább az ellenzék politikájáról és főleg ne hazudjon a dolgozói szegénységről. Ezt nagy huhogás fogadta a Fidesz soraiban.
  • Orbán reagált az előbbiekre. Vona felszólalására azzal, hogy aki bármilyen hasonlóságot lát az államszocializmus és a NER között, az nem ismeri a valóságot. A tanárok béréről pedig azt mondta, hogy éves szinten idén egy általános iskolai tanár átlagosan 1 millióval, egy középiskolai tanár 750 ezer forinttal keres többet, mint 2010-ben. A miniszterelnök azt emelte ki a pedagógusok követelési közül, hogy béremelést kérnek, ami "jelenleg nem lehetséges."

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A Jobbik akár alaptörvényt is módosítana, de...

A Jobbik továbbra is "konstruktív ellenzék lesz", ha az ország megvédéséről van szó, ígérte Vona. Akár az alaptörvény módosításba is belemennének, de a terrorveszélyhelyzetről szóló módosítást nem tudják a mostani formájában elfogadni. Vona szerint pártállami időket idéz a javaslat.

Vona máris a jobbikos nemzeti konzultációnak kampányol

"Korrupció, egészségügy, oktatás" – ezek lesznek a tavaszi időszak legfontosabb közéleti témái a Jobbik-elnök szerint. Ezért indít a Jobbik "valódi nemzeti konzultációt" ezekben az ügyekben.

Schiffer keményen kérdezi Orbánt

"A közmunkások és a közalkalmazottak meddig maradnak ki a béremelésből?" – az LMP-s politikus nem vette be a béremelés és a munkanélküliség csökkentésének sikerpropagandáját.

Schiffer: a Willkommenskultur csődöt mondott

AZ LMP társelnöke szerint is megbukott a brüsszeli és a berlini menekültpolitika, de ez csak felületi tünet. Schiffer a probléma gyökerét abban látja, hogy hatalmas globális egyenlőtlenségekkel élünk együtt, emiatt indulnak meg milliók a centrumországok felé. Ezt az egyenlőtlenséget pedig Magyarország is fenntartja: a TTIP támogatásával, a bérek alacsonyan tartásával, a multik túltámogatásával.

A kvóta ellenzése legyen nemzeti ügy!

Orbán ezért azt kérte, tegyék le a képviselők a pártpolitikai szemüvegeket.

Brüsszel mégiscsak ellenünk?

Orbán szerint Brüsszel be akarja szállítani a migránsokat, aztán szétosztani őket kvóta szerint. De "Magyarország ellenáll", Orbán azt ígért, hogy ránk nem lehet olyan embereket kényszeríteni, akikkel nem akarunk együtt élni.

Milliók már menekülnek

Orbán milliós számokat mondott: ennyi ember van már menekülésben a veszélytérségekben.

"2016-ban a migránsok nyomása nőni fog" - jósolta Orbán.

Európa velünk

Orbán szerint fordult a közhangulat és a politikusok is máshogy látnak, "lerúgta Európa a cenzúrát", és már az uniós országok nagy része a magyar állásponton van. Legalábbis a magyar miniszterelnök így látja.

2016 kihívása: Magyarország megvédése

"Zűrzavar, felfordulás, bűncselekmények, félelem" – Orbán szerint ezt hozták a modernkori népvándorlók.

Orbán arról beszélt, hogy szerencsére a magyar kormány még időben meghozta a szükséges intézkedéseket, és elfogadta a legfontosabb törvényeket. Kivéve a terrorfenyegetettséggel kapcsolatban.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!