Egy hatodikosok számára készített 2014-es kiadású kísérleti matematika-tankönyv nagyobb gondot jelentett, mint elsőre gondolhatták az OFI-ban. Végül a teljes 360 oldalból mindössze 4 oldal volt új egy 2013-ban még a szabad tankkönyvpiacra megjelentetett tankönyvhöz képest – írja a VS. A tankönyv jogdíjait rendezte az OFI és a kiadó. Hasonló esetet tárt fel a portál egy tizedikesek számára készült könyvnél, bár ott valamivel több új feladat jelent meg az elődhöz képest.

A Herman Ottó Gimnázium tantestületét képviselő Pilz Olivért is idézi a portál, aki szerint az új hatodikos matematikakönyv hosszabb, mint a városi telefonkönyv, ráadásul a feladatok és a leckék száma sem teszi lehetővé, hogy érdemben végighaladjanak a teljes anyagon a rendelkezésre álló 108 tanóra alatt.
A kormány 5,8 milliárd forintot hívott le az uniós forrásokból a kísérleti tankönyvek elkészítésére. A portál idézi Czunyiné Bertalan Judit korábbi nyilatkozatát, miszerint az új tankönyvek
nem pusztán a korábbi tankönyvek tartalmi átírását jelenti, hanem jóval többet ennél.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a feltárt két tankönyven túl az OFI több tucat új tankönyvet készített, de a két vizsgált könyvnél az államtitkár által megfogalmazott alapelv nem érvényesült.
A matematika-tankönyveket író Környei László elmondása szerint az OFI a már nagyrészt elkészült tizenegyedikes és tizenkettedikes évfolyam könyveinek jogát is megvásárolta. Az OFI szerint ők átdolgozták a könyveket, és az is tervek között szerepelt a portál szerint, hogy az eredeti szerzőket is bevonják a folyamatba, ám ez meghiúsult, ugyanis többen – köztük Környei is – átlépték a nyugdíjkorhatárt.
A könyvek tesztelésére kevés idő maradt, így rengeteg kritikát kapott az OFI a megmaradt pontatlanságok vagy módszertani problémák miatt.