Újraindult a cirkusz a Budai Nagy Antal Gimnázium igazgatója miatt
Nem csitulnak a kedélyek a XXII. kerületi gimnázium igazgatója körül, a fideszes többségű önkormányzat azonban nem akarta felkérni a minisztériumot, hogy írjon ki új pályázatot az igazgatói posztra. A szülők és az egyik ellenzéki politikus szerint az iskolában esik a színvonal, amit a felvételi pontszámok jól mutatnak. Az Emmi a szülői panaszok miatt intézkedést kért.
Nagy tiltakozás közepette nevezték ki a XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnázium új igazgatóját, Manolovitsné Erdőközi Orsolyát 2015 nyarán - a tantestület illetve a szülők a korábbi igazgató, Kissné Prim Beáta megtartása mellett kardoskodtak.
Nem egyedülálló módon ez nem hatotta meg az Emmit, és kinevezték Manolovitsnét, aki a korábbi oktatási államtitkár, Czunyiné Bertalan Judit évfolyamtársa volt. Az új igazgató pályázatánál plágiumgyanú is felmerült, azonban a Klik szerint csak sablonos részek egyeztek, így nincs gond. Manolovitsné amúgy nem volt ismeretlen az iskolában, annak korábban diákja illetve tanára is volt, bár a Népszabadság korábban azt írta, kollégái nem kedvelték. Pár hónappal a kinevezése után, 2015 októberében szülők mellett tanárok is követelték az igazgató menesztését, ez azonban nem történt meg.
Nem sokkal korábban a helyi Fidesz-KDNP nyílt levelet írt a szülőknek, amelyben azt állították, a szülők csak feszültséget keltenek és hazudnak a sajtónak.
Az edző vagy a csapat megy?
A helyzet mára sem nyugodott meg: a XXII. kerületi képviselőtestület LMP-s tagja a szülők megkeresése után benyújtott egy javaslatot, miszerint a képviselőtestület kérje fel Balog Zoltán minisztert, hogy írjon ki új pályázatot az igazgatói posztra.
Az ellenzéki előterjesztést azonban a fideszes többség az ülés elején levette a napirendről, vita sem lehetett erről. Pongrácz Gergely Béla LMP-s politikus a hvg.hu-nak azt mondta, ugyan nem számított semmi jóra, de legalább vitát várt a kérdésről.
„Ilyen 2014 óta még nem fordult elő, hogy egy ellenzéki javaslatot nem is hajlandók tárgyalni.”
Szerinte a levétel érve - hatáskör hiánya - sem áll meg: ugyan technikailag az önkormányzatnak valóban nincs köze az igazgató kinevezéséhez, de ezt ő egy szimpátiaszavazásna szánta, ami szerinte egy erős üzenet lett volna a minisztérium felé. Azzal is érvelt, hogy a jegyző átengedte az előterjesztést. Pongrácz egyébként azt mondja, az egész ellenzék támogatta a javaslatot - ideértve a Jobbikot is, pénteken pedig együtt tartottak a témában sajtótájékoztatót.
Az ülésen részt vett néhány szülő, egyikük a hvg.hu-nak arról beszélt, felháborította, hogy tárgyalás nélkül lesöpörték az egészet. Azt mondta, nem hagyják annyiban az ügyet, bár a következő lépés még nem világos. Folyamatos levelezésben vannak a Klik-el és az Emmi-vel, de válaszokat nem kapnak.
Pongrácz szerint egyébként az iskolában sokasodnak a problémák, a tanárok, a szülők és az igazgató között a ami napig nem rendeződött a viszony, a felek képtelenek együttműködni.
„Sportnyelven szólva, ha az edző és a csapat nem tud együtt dolgozni, egy értelmes menedzser az edzőt meneszti, és nem várja meg, hogy a csapatból felmondjon mindenki.”
Az LMP-s politikus szerint félő, hogy a jobb tanárok elszivárognak az iskolából. A felvételi számok szerinte – és a hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó szülő szerint is – árulkodók, a színvonal szerintük romlik. Idézték a számokat is: a normál, 4 évfolyamos képzésre tavaly 22-t, idén viszont már csak 10 gyereket vettek fel 120 pontnál jobb eredménnyel.
Nemcsak a szülők elégedetlenek a helyzettel, a nevelőtestület kétharmada aláírásával egy hosszú panaszlistát kaptak a képviselők. Ebben az aláíró tanárok a többi között azt írják, az intézményvezető helyettesek megbízása nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, a gimnázium munkatervét jogellenesen hagyta jóvá a Klik, a nevelőtestület kezdeményezésére elindult törvényességi vizsgálat nem volt szabályszerű, a tanulói balesetek kezelésében az intézményvezető nem szakszerűen járt el, az érettségik szervezésénél is láttak problémát.
A Fidesz nem állampárt
Megkerestük a gimnázium igazgatóját, azonban azt mondta, legkorábban a jövő héten nyilatkozna. Megkérdeztük a Klik-et és az Emmit, hogy az újbóli tiltakozások hatására tervezik-e az igazgatóváltást, azonban a Klik illetékesség hiányában lepasszolta a kérdést, az Emmi pedig azt közölte, tavaly júniusban öt évre nevezték ki az igazgatót, "az elmúlt héten az EMMI-be beérkezett szülői megkeresésben felvetett problémák az intézmény működését érintő kérdések, ezért a fenntartóhoz, illetve a hatáskörrel rendelkező szervhez fordulunk intézkedést kérve."
A XXII. kerületi önkormányzat Oktatási Kulturális és Testvérvárosi Bizottságának fideszes elnöke, Sebes Gábor megkeresésünkre azt írta, „a Fidesz egy párt" így nem véleményezi senki munkáját, miután ez a munkáltató feladata. Különösen igaz ez a közalkalmazotti státuszban dolgozó intézményvezetőknél, hiszen szerinte „rendkívüli károkat okozna és a rosszemlékű, immár 26 éve megdöntött pártállamra emlékeztetne, ha párt akarná a munkájukat minősíteni.”
A képviselő-testületnek szerinte nincs felhatalmazása arra, hogy a konfliktusban állást foglaljon. Követik, hogy mi zajlik, és volt, aki közvetíteni is próbált a felek között, de ez nem járt sikerrel. A szülők ugyanis Sebes szerint olyan további panaszok kivizsgálását várták volna el a képviselőktől, amihez "nincs szakértelmük, eszközük és felhatalmazásuk" sem.
Sebes szerint érettségi időszakban senkinek sem érdeke a konfliktus újabb fellángolása, és
„sajnálatos, hogy vannak szülők és tanárok, akiket ez sem tart vissza, hogy éppen most kezdjenek újabb akciózásba."
Egy pénteki közleményben Sebes - aki egyben a helyi Fidesz-KDNP frakcióvezetője - úgy fogalmaz, nyitottak minden olyan kezdeményezésre, ami a gimnázium életét akarja jobb mederbe terelni, ezért felhívják a szülői szervezetet, a tantestületet és az igazgatót, hogy "tegyenek eleget együttműködési kötelezettségüknek."