szerző:
- esel -
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor mélyebb üzenete Brexit-ügyben csekély logikával is kikövetkeztethető. Vélemény.

Üzentünk a briteknek, hogy ők is megértsék: három nappal a sorsdöntő nagy-brit nap előtt a londoni magyar nagykövetség egészoldalas hirdetésben biztosította a szigetország lakóit arról, hogy Magyarország velük van, sőt, "büszkén áll Önök mellett az Európai Unió tagjaként", és mindezt a Brüsszelt folyamatosan gyalázó magyar miniszterelnök aláírása hitelesítette. A kilépéspárti Daily Mailben közzétett hirdetés 21,1 millió forintunkba került, ám a kommunikációs szakemberek aznapi, hazai fogyasztásra szánt kiegészítő szövege ingyen volt.

"Orbán Viktor következetesen azt az álláspontot képviseli - a visegrádi országok kormányfőivel közösen -, hogy Európa erősebb a britekkel együtt, és mi örülünk annak, hogy egy ilyen nagy nemzettel egy szövetségben lehetünk" - állította határozottan Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, megspékelve azzal, hogy "Mi is erősebbek vagyunk, ha a britek bent vannak az Európai Unióban." Kovács Zoltán kormányszóvivőtől pedig azt hallhattuk, hogy "Magyarország szerint Nagy-Britannia uniós tagsága azért fontos, mert az erős Európa a nagy tagállamok együttműködésével valósítható meg."

Alig néhány nappal a fenti hirdetés és a fenti kormányblabla után, péntek reggel Orbán Viktor befáradt a Kossuth rádió neki fenntartott stúdiójába, és a neki fenntartott kritikátlan műsoridőben kijelentette: "Tiszteletben kell tartani a britek döntését, minden nemzetnek joga van maga dönteni a saját sorsáról." És bár még "elemezni kell, milyen ügyek voltak meghatározóak ebben a vitában", ő már elemzett is, és arra jutott, hogy a migrációból volt a briteknek elege. Valamint, "amit ma biztosan mondhatunk: Brüsszelnek meg kell hallania az emberek hangját."

Bizony, ilyen elegánsan és következetesen fordult rá a magyar miniszterelnök pár nap alatt a "maradjatok!"-ról a "tök érthető"-re, teljesen függetlenül attól, hogy az idős brit alsóközépnek főleg a kelet-európai (benne: a magyar) migránsokból van elege. A mélyebb üzenet pedig csekély logikával is kikövetkeztethető: ha Brüsszel nem hallja meg a magyar emberek hangját a kvótareferendumon, akkor a mi nemzetünk is önkezébe veszi sorsát. És akkor csatlakozunk brit barátainkhoz a semmi való ugrás tekintetében.

Majd eljött a vasárnap, és a nemzeti helyzet fokozódott: a miniszterelnök még mélyebben elemzett, merthogy ezúttal arra jött rá, hogy míg Magyarország "élhető, biztonságos hely", addig "máshol Európában általános elégedetlenség van. Magyarország ma a rendet képviseli az egyre inkább rendetlenné váló Európában." Nem mintha teljesen világos lenne, milyen rendre gondol a miniszterelnök úr: a stagnáló gazdaság, a rothadó egészségügy vagy az állami központosítással tönkrekúrt oktatásügy rendjére? Arra a rendre, amit maffiózók és kenőpénzek teremtenek meg a Belvárosban?

Mert akkor de jó nekünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!