szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ellehetetlenül a Közép-európai Egyetem működése, ha a parlament elfogadja a kedd este benyújtott törvényjavaslatot. A CEU-n válságtanácskozást tartanak.

Most érkezett

Miért is kéne menni?

Ha a ház a tiéd, szereted, jóban vagy a szomszédokkal, akkor miért költöznél el? – kérdezi Ignatieff, és ma már vagy harmadszor elismétli, a CEU nem megy sehová.

  • Kedden este olyan törvénymódosítást adott be a kormány, amely szerint az Európai Gazdasági Térségen kívüli külföldi felsőoktatási intézmény Magyarország területén csak akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha „működésének elvi támogatásáról” nemzetközi szerződés szól.
  • Elég világos, hogy ezzel a Soros György által fenntartott, amerikai alapítású Közép-európai Egyetemet (CEU) akarják sarokba szorítani
  • A CEU rektora is így érzi, azt mondja, ha ezt így elfogadják, azzal ellehetetlenül az egyetem működése
  • Palkovics László oktatásért felelős államtitkár áll ki magyarázni a helyzetet, az egyetemen hamarosan válságtanácskozást tartanak
  • Szabálytanságokat talált több, nálunk működő külföldi egyetemnél az Oktatási Hivatal, azonban nem világos, a kettőnek van-e köze egymáshoz

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Új nemzetközi egyezményt követel

Ignatieff szerint most már nem csak a törvény visszavonását követelik, mivel a bizalmat a magyar állam megsértette, de elvárják, hogy egy új nemzetközi egyezmény garantálja a jövőben a CEU függetlenségét.

A törvény árt a magyar–amerikai viszonynak

Mi vagyunk azok, akik a legtöbb együttműködést kötötték a magyar egyetemekkel, össze vagyunk nőve – veszi vissza a szót Ignatieff. Szerinte ezen is látszik, hogy a törvény a teljes magyar felsőoktatást célozza. Amit már az egyetem zárt fórumán is elmondott: szeretnék, ha most a magyar felsőoktatási partnerintézmények állnának ki mellettük. Szerinte a törvény már most árt a magyar–amerikai viszonynak.

Kivesézik a törvényt

"Poltikai célzatú a törvény" – mondja a sajtótájékoztatón Enyedi Zsolt, a magyar ügyekért felelős rektorhelyettes. Sorolja a problémákat:

  • államközi szerződést írnak elő az egyetem működésének fenntartásához 2018 februárjáig
  • előírnák a CEU-nak, hogy a külföldi partner országában is folytassanak oktatást azonos témában, de hogy miért, az nem derült ki
  • szűkítik az egyetemi működés automatikus engedélyezését az OECD országairól az európai államokra.
  • meg akarják tiltani a hasonló nevű egyetemek működését, márpedig a CEU és a Közép-európai Egyetem esetében ez áll. A két intézmény a sajátos struktúra része, amelyben ez a doktori iskola működik.

Fidesz, 1992

"A Fiatal Demokraták Szövetségének nyilatkozata – Soros Alapítvány 1992. szeptember 28., hétfő –

Megdöbbenéssel figyeljük mind a Soros Alapítványt, mind pedig Soros György személyét az utóbbi időben ért nemtelen támadásokat. A fiatal nemzedék és a szakkollégiumi mozgalom támogatásával aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb szellemi légkör kialakulásához Magyarországon. Látva a felsőoktatás szorult helyzetét, úgy gondoljuk, hogy az újabb nemzedékeknek is szükségük lesz arra az önzetlen támogatásra, amelyet a Soros Alapítvány remélhetőleg a jövőben is nyújtani fog.

FIDESZ, 1992"

"Dühös vagyok"

"Ha dühöt éreznek a hangomban, azért van, mert dühös vagyok" – mondja a rektor.

"Az egyetem nem követett el semmit, a CEU-nak sokat adott Magyarország, és a CEU is sokat adott Magyarországnak. Ezt akarják most felrúgni."

Ignatieff azt mondja: "követeljük a törvény visszavonását".

A diákok biztonságban vannak

Az egyetem elnöke elmondta: a CEU minden hallgatójának garantálja tanulmányai folytatását, senkinek sem kell félnie. A törvény ellen minden eszközzel fel fognak lépni. Budapest az egyedüli otthona az egyetemnek - ismételte meg Ignatieff.

Nyílt támadás a függetlenség ellen

Ignatieff szerint a kormány törvényjavaslata nyílt támadás az akadémiai függetlenség ellen, ami nem csak a CEU-t támadja, de az összes magyar felsőoktatási intézményt. Az akadémiai szabadság az angolszász világban a legfontosabb önazonossága az egyetemeknek. Ignatieff szerint a függetlenség elleni támadás tehát nem csak a CEU-t veszélyezteti. A rektor elmondja, minden az egyetem elleni vád ellen jogi úton fognak fellépni. A teljes egyetem tiltakozik a törvény ellen, amely a CEU-t veszi célba és ezért diszkriminatív célzatú.

A hollandok bekiabálással jelzik jelenlétüket

Ignatieff köszönti a megjelent dilpomáciai képviselőket, a svéd, kanadai, német, román nagykövetség munkatársait. A holland külképviselet hangos felkiáltással jelzi, ők is velük vannak.

A rektor azzal kezdi, hogy az Egyesült Államok és Kanada az elmúlt órákban közleményben állt ki az egyetem és az akadémiai függetlenség mellett. Ignatieff köszönti Chikán Attilát, aki a CEU felügyeleti szervének tagja, akár csak New York korábbi kormányzója, George Pataki.


A Harvardról jött és magyar felesége van

Michael Ignatieff a sajtótájékoztatóját bemutatkozással kezdi: "kanadai vagyok, a Harvardról érkezem, én vagyok a rektor és a CEU elnöke, és egy magyar nő férje. Mélyen szeretem és tisztelem a magyar kultúrát, hagyományokat és az akadémiai munkásságokat."

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!