szerző:
Tetszett a cikk?

A gyerekvédelem területén megtorpanást hozott Gyárfás leváltása, és bár az új elnök, Bienerth Gusztáv elődjére mutogatott, egy szakember szerint éppen az érkezése óta akadtak el a fiatal sportolók hatékonyabb védelmét biztosító javaslatok. Kiss László ügyét kevés gyakorlati intézkedés követte, jött viszont menetrendszerűen egy újabb zaklatási történet.

Bienerth Gusztáv, a Magyar Úszó Szövetség megválasztott új elnöke és Gyárfás Tamás távozó elnök a MÚSZ rendkívüli közgyűlése előtt 2017. január 8-án
MTI / Bruzák Noémi

Még le sem zárult a vizsgálat a gyanú szerint kiskorú lányoknak magáról pucér fotókat küldözgető MTK-edző ügyében, de a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) inkább gyorsan megszabadult a botrányt okozó T. Ramontól. Az eset viszont alkalmat adott arra, hogy újra feldobja a kérdés: mi lett Kiss László tavalyi, az egész országot megrázó nemi erőszak-ügyét követő nekibuzdulásból? Mégis hol tart/akadt el az élsport felé tartó gyerekek védelmének a biztosítása?

A kérdés azért is időszerű, mert volt egy több mint furcsa, mégis különösebb visszhang nélkül maradt összecsapás, ami a szemünk láttára zajlott a közösségi oldalon. A polémia mindkét szereplője közszereplő, egyikük, Bienerth Gusztáv mostanság különösen nagy figyelmet kap, miután januártól a botránysorozatban és a Hosszú Katinka-csörtében elvérzett Gyárfás Tamást követte az úszószövetség élén. Adott is egy hosszú interjút a 24.hu-nak, amiben a sportszakmai kérdések mellett szóba került a Szepesi Nikolett, Kiss László és T. Ramon által félmjelzett botránysorozat, ezáltal pedig a felelősség kérdése is.

Kiss László nevét és képét távolítják el a Városi Sportuszodábról Százhalombattán 2016.05.17-én
Túry Gergely

Bienerth pedig jó szokás szerint mondta az elvártat: egyrészt bedobta az UNICEF nevét, amiről laikus olvasó pavlovi módon azonnal a gyermekjogokra asszociál, másrészt odaszúrt egyet Gyárfásnak. Ugyanis mint mondta, az úszószövetség tavaly év közepe táján „kötött egy együttműködési megállapodást” a nemzetközi szervezettel, amely meg is fogalmazott különböző ajánlásokat. „Ezeket az ajánlásokat az úszószövetség akkori vezetése betette a fiókba” – jelentette ki a pár hónapja regnáló elnök, azonnal megígérve, hogy ezeket most már természetesen előveszik és átnézik.

Hiteles forrásból jött a rapid cáfolat

Csakhogy Bienerth elég hamar lelepleződött: a gyermekvédelemmel foglalkozó szociológus, Herczog Mária közzétette az interjút saját Facebook-oldalán, és ahhoz erős véleményét is hozzáfűzte. „Ha a többi információ is olyan hiteles, mint az UNICEF-fel kötött tavalyi megállapodás (nem volt ilyen), és az, hogy a Szövetség betette az általam megírt anyagokat a fiókba (nem így történt, és az új vezetés azóta sem szólt, nem kerestek meg), akkor nem sok igazságot mond az elnök úr!”

Mivel az Orbán-kormány korábbi turisztikai kormánybiztosát, sportszövetségi elnököt gyakorlatilag nyilvánosan hazudtolták meg, a hvg.hu megkereste az ismert gyermekjogi szakembert, hogy Bienerth valós vagy valótlan állításainak háttéréről kérdezze.

„Általánosságban utálatos dolognak tartom, hogy ha Magyarországon valaki elveszti a korábbi pozícióját, és új ember kerül a helyére, akkor úgy tesznek, mintha az lenne a zéró pont, ahonnan indul a történelem. Mindegy, ki mit gondol Gyárfás Tamásról, ő tavaly a Kiss László-ügy után képes volt belátni, hogy másképp kell ehhez a kérdéshez állni, és a botrányok után kész volt változtatni” – mondta Herczog Mária. Őt a korábbi elnök kereste meg, és kérte fel egy komplex program kidolgozására a gyerekek fokozott védelme érdekében, illetve hogy megelőzzék a jövőbeni eseteket.

Etikai kódex, plakátok, szpotok – eddig ezekből semmi nem lett?

„A sportszövetségekre ugyanúgy vonatkoznak a gyermekvédelmi szabályok, ennek más országokban évtizedes gyakorlata van. Utóbbiak alapján készítettem el felkérésre olyan szabályzattervezeteket és információs anyagokat, amik a magyarországi kereteket határozhatnák meg. Ezek gyereknyelven szóltak minden sportoló gyerekhez, hogy igenis merjék jelezni, ha baj van. Ehhez kapcsolódott az elképzelés, hogy minden szövetségben, klubban legyenek kijelölt, semleges emberek, akikhez fordulhatnak. De a szülők figyelmét is felhívtuk arra, hogy nemcsak a szexuális, de a gyerekek lelki és testi bántalmazása is elfogadhatatlan. Nem tolerálható, amikor egy edző úgy nyilatkozik, hogy a teljesítményhez hozzátartozik bizonyos szintű terror, kényszerítés. Lehet és kell is erőszakmentesen nevelni, motiválni a gyerekeket, nem szabadna például papuccsal ütni, de ordítani sem kellene velük” – magyarázta az általa kidolgozott anyagok részleteit a gyermekvédelmi szakember.

Bienerth Gusztáv és Herczog Mária
MTI / Balogh Zoltán - Fazekas István

A kidolgozott koncepciónak része volt továbbá egy etikai kódex, amit a szakember szerint mindenkivel meg kell ismertetni és el kell fogadtatni, aki csak a gyerekek közelében van sportolás közben „az edzőtől kezdve az orvoson át a kabinosig”.

Herczog Mária szerint az úszószövetség korábbi vezetésével tavaly más ambiciózus terveken is dolgoztak, például öltözőkben, uszodákban elhelyezett, figyelemfelhívó posztereken. De a szövetség médiatámogatóinak köszönhetően sportesemények, tévéközvetítések szüneteiben vetített bejátszások is készültek volna a figyelemfelhívás érdekében.

„Ezek nem rémisztően, inkább pozitívan közvetítették volna azt az alapvető üzenetet, hogy mindenkinek van felelőssége a gyermekjogok tiszteletben tartása és az erőszaktól való védelme terén” – jegyezte meg a gyermekjogi szakember. Szerinte ugyanis az idei Fina-világbajnokság remek lehetőségnek tűnt, hogy ezek az információk minél szélesebb körhöz eljussanak, az uszodák világából a sport, sőt az oktatási intézmények, más gyermekintézmények területeire is átterjedhessenek.

Hogy mennyire nem igaz a „fiókba tett” koncepció, az előbbi konkrétumokon túl jól mutatja az is, hogy Herczog Mária tavaly ősszel az úszószövetség több száz fős rendezvényén tartott előadást a témában, együtt az Angliában már működő programot menedzselő, brit jogásszal, akit ugyancsak Gyárfás Tamás hívott meg. „Edzők, sportági szakemberek voltak jelen, és örültem annak, hogy egyáltalán nem volt ellenséges a hangulat. Sőt, utána szó volt arról, hogy ennek a megközelítésmódnak, illetve a kidolgozott anyagnak be kellene kerülnie az egyetemi oktatásba, erre nézve volt is együtt gondolkodás a Testnevelési Egyetem tanszékvezetőjével, Soós Csabával” – állította.

Az UNICEF sem tud arról, hogy együttműködne

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára, Szabó Tünde ráadásul azt ígérte, hogy a megfelelő bánásmód követelményét, illetve az erőszakmentességet beleillesztik a sporttörvénybe és ösztönzik az egyesületeket ennek megvalósítására. Gyárfásék távozása, és a botrányok lecsengése után viszont megállt a folyamat Herczog Mária szerint. „Ideje lenne, ha történne is valami. Valóban érdemes lenne ezt a koncepciót az új vezetésnek is áttekinteni, és biztos vagyok abban, hogy a magyar szakemberek örömmel részt vesznek a tervek megvalósításában. Mert az élet valamennyi területén ijesztő a gyerekeket és felnőtteket is fenyegető szóbeli és fizikai erőszak veszélye, ahogyan sajnos a szexuális abúzusoké is” – jegyezte meg.

Az UNICEF egyik szakembere tagja az MTK-s legutóbbi esetet vizsgáló bizottságnak, és „tervbe van véve egy jövőbeni együttműködés” a gyermekvédelem terén az úszószövetséggel – mondta a hvg.hu-nak Tausz Katalin, a szervezet gyermekjogi vezetője. Ugyanakkor megerősítették Herczog Mária állítását, amellyel cáfolta a Bienerth Gusztáv interjújában megjelenteket: az UNICEF nem kötött tavaly ilyen jellegű megállapodást a szövetséggel. Ebből következik, hogy ezt „fiókba tenni” is nehéz lett volna.

Mi lett a törvénybe foglalás ígéretével?

Miután a gyermekvédelmi szakember szerint Szabó Tünde sportért felelős államtitkár is ígéretet tett a tavaly kidolgozott elvek érvényesítésére, megkérdeztük, hol tart mindez. A terület kormányzati felelőse azonban az úszószövetségben zajló munka helyett általánosságban válaszolt arra, mi történt a gyermekvédelem területén, ami szerinte rendkívül fontos, „édesanyaként és sportvezetőként is kiemelt ügynek” tartja.

Azonban Szabó Tünde válasza alapján már a 2004-es sporttörvény módosítása során „jelentős lépéseket” tettek a sportoló gyermekek védelme érdekében, így többek közt kötelezővé tették minden sportági szakszövetség számára egy úgynevezett gyermekvédelmi szabályzat megalkotását, és ennek beépítését a mindennapi sporttevékenységébe. Tavaly decemberben pedig „erről a törvényi kötelezettségről minden sportági szövetséget levélben értesítettek és iránymutatást fogalmaztak meg” annak céljairól, tartalmáról.

Az államtitkár még kifejtette, mi mindennek kell bekerülnie a szabályzatba, végül leszögezte: „a szövetségek mindezek alapján dolgoznak a saját sportáguk specifikációi alapján a gyermekvédelmi szabályzatok összeállításán”. Az úszószövetség szériája alapján talán tempózhatnának egy kicsit gyorsabban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!