szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Lázár János, Balog Zoltán és Simicskó István is nagyjából ennyivel vigasztalódhatott, de ez aprópénz ahhoz képest, ami a mostani kormány minisztereire vár majd, ha kitöltik a hivatali idejüket.

6.611.400 forintot vehetett fel megbízása május közepi megszűnésekor az előző Orbán-kormány három távozó minisztere – derült ki a kormany.hu-ra frissen felkerült kimutatásokból.  

Az összesítések szerint a Miniszterelnökséget vezető Lázár János, a volt emberi erőforrás-miniszter, Balog Zoltán és Simicskó István ex-honvédelmiminiszter is hathavi illetményének megfelelő összeget kapott „munkaviszony megszűnésével kapcsolatos járandóság” címén, plusz az időarányosan ki nem vett szabadságaik után Lázár János további 455,9 ezer, Balog Zoltán 405,2 ezer, Simicskó István pedig 383,2 ezer forintot.

Fazekas Sándor volt agrár-, illetve Seszták Miklós volt fejlesztési miniszter járandóságkimutatását ugyan még nem frissítették a honlapon, de 1,1 millió forintos fizetésüket alapul véve nekik is 6,6 millió forint járt.

Túry Gergely

A hathavi illetménnyel megegyező összegű juttatás a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény alapján jár távozásukkor a posztjukat legalább három évig betöltő állami vezetőnek, így Balog Zoltán, Lázár János, Seszták Miklós és Fazekas Sándor lelépési pénze egyértelmű, mindannyian több mint három évig koptatták a bársonyszéküket. Simicskó István viszont csak 2015 szeptemberében lett honvédelmi miniszter, vagyis nála nem telt le a három év, így ő elvileg csak háromhavi illetményre lett volna jogosult.

Annak oka, hogy mégis hathavi pénzt kapott, feltehetően az lehet, hogy a fideszes politikus miniszteri kinevezése előtt már államtitkár volt, vagyis már államtitkárként „elkezdett ketyegni” az állami vezetőként hivatalban töltendő három év.

Járni jár

További érdekesség, hogy bár annak a politikai vezetőnek, aki a megbízatásának megszűnését követően újabb állami vezetői megbízatást kap, nem jár sem lelépti pénz, sem szabadságmegváltás – Simicskó István viszont annak ellenére felvehette ezt, hogy kevéssel a negyedik Orbán-kormány felállása után a hazafias nevelésért felelős kormánybiztossá nevezték ki.

A kormánybiztosi poszt pedig – hiába jár mellé a korábbi miniszteri fizetésénél is magasabb, 1,29 millió forintos államtitkári illetmény – a törvény szerint nem számít az állami vezetői tisztségek közé (a törvény szerint csak a miniszterelnök, a miniszter, az államtitkár és a helyettes államtitkár számít annak).

Reviczky Zsolt

A kormányból kikerült miniszterek közül Kósa Lajos járt a legrosszabbul. Annak az állami vezetőnek ugyanis, aki kevesebb, mint egy évet töltött hivatalban, a törvény értelmében nem jár lelépti pénz. Mivel a volt debreceni polgármester csak 2017 szeptemberében lett a megyei jogú városok fejlesztésének tárca nélküli minisztere, ő „csak” szabadságmegváltásként vihetett haza 455,9 ezer forintnyi pluszpénzt májusban.

A távozó államtitkároknak "félpénz", vagyis háromhavi illetmény jár a törvény szerint, ez alapján Csepreghy Nándornak a Miniszterelnökség volt parlamenti államtitkárának 2,99 millió forintot fizettek ki. Ennyi pénz járhatott például Mikola Istvánnak vagy Íjgyártó Istvánnak, a külügyminisztérium két korábbi, a munkáját nagykövetként folytató volt államtitkárának is, az ő juttatásaikról azonban (még) nem jelent meg friss adat a kormany.hu-n.

Egy biztos, a mostani kormány néhány minisztere minden elődjénél jobban jár majd, ha sikerül három évet eltöltenie a posztján: a nemzeti vagyonért felelős Bárfai-Mager Andrea, illetve a paksi beruházásért felelős Süli János fizetése a korábbi cáfolattal szemben ugyanis mégis ötmillió forintra nőtt júliusban, így az ő távozási pénzük – hathavi illetményük – 30 millió forint lehet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!