szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Interjút közölt a Népszava.hu Székely László szívsebésszel, aki a lapnak elmondta, hogy van már ajánlata Romániából és a Lajtán túlról is. Elbocsátása után a titkárnője tartotta a lelket a volt betegeiben, többször telefonált az a férfi is, aki azóta meghalt.

Székely Lászlót az ország egyik legjobb szívsebészének tartják, ám egy etikai eljárásra hivatkozva azonnali hatállyal kirúgták a Kardiológiai Intézetből. A kérdéses eset során Székely László szívbillentyűműtétet hajtott végre a páciensen, de a műtét alatt el kellett távolítani a hibás implantátumot. Az orvos ekkor úgy döntött, nem akarja, hogy a betegének hónapokig aszimmetrikus mellkassal kelljen élnie, ezért hívott egy plasztikai sebészt, aki megérkezett, majd beültetett egy új implantátumot. A probléma az volt, hogy külső intézményből hívott orvost, akinek semmilyen megbízási szerződése nem volt a kórházzal, így Székely Lászlónak távoznia kellett az intézetből.

Az ügy folyományaként meghalt egyik korábbi, műtétre váró páciense: az 55 éves férfinak átszakadt a főverőere, pedig akár meg is operálhatták volna.

Székely most a Népszavának elmondta, hogy elbocsátása óta a volt betegei hívását a titkárnője fogadta, meghallgatta őket és türelmet kért. Többek között az azóta elhunyt férfival is ő beszélt többször telefonon.

Az a beteg, aki meghalt a napokban, többször is telefonált, hogy mi lesz vele, mikor jöhet. Neki sem volt mit a válaszolnia, jelezte a betegnek, hogy az új osztályvezető főorvossal kell kapcsolatba lépnie. Amikor csütörtökön reggel megtudta, hogy, a betegünk meghalt, a kolléganőm csaknem összeroppant.

Székely ugyan nem adott át minden beteget egyenként, de ezt nem is kérte tőle senki. Három fontos esetről szólt a kollégáknak, illetve minden adat publikus a kórházi rendszerben.

“Felmentésemet követően felhívtuk a figyelmet a csütörtökön elhunyt betegre is, tekintettel arra, hogy ekkor már nem állt módomban az előjegyzést megtenni. Így átadtuk azt a levelet is, amelyben a beteggel kapcsolatos összes információt mellékeltük, s kértük a helyembe lépő osztályvezető főorvost, nézze át, és ha kell, értékelje újra három beteg kezelési tervét, műtéti programját. Az azóta meghalt férfi is köztük volt.”

Az általa használt műtéti technikát több kollégájának is igyekezett megtanítani. Voltak, akik inkább ragaszkodtak a hagyományos eljáráshoz, ketten viszont már alkalmasak lennének arra, hogy egyes műtéteket akár az ő segítsége nélkül is elvégezzenek. Csakhogy Székely elbocsátása után Ender Gábor önként felállt, Szántó Mária pedig szeptember közepe óta betegszabadságon van.

Az elbocsátását megelőző mellimplantátumos esetek kapcsán Székely hangsúlyozta, hogy a vészhelyzetre tekintettel hívott külsős orvosokat: a páciens mellimplantátuma ugyanis lyukas volt, és a folyadék belefolyt a nyitott szívbe, illetve tüdővérzést is kapott miatta. Mindezek a halálát is okozhatták volna.

“Egyiküknek sem volt a kórházzal szerződése, a sebész hozta magával a varrógépét, a másik orvos meg a bronhoszkópját, mert nekünk egyik se volt."

Úgy jártam el, ahogyan az orvosi esküm megköveteli. A beteg élete és egészsége volt a szempont és nem az adminisztráció.

A lap kérdésére elmondta, hogy máskor is hagyott már figyelmen kívül íratlan vagy írott szabályokat a műtőben:

“Ha szükség volt rá, mert nem várt esemény miatt kellett beteg életét menteni, szinte mindig. Egy műtőben sok minden történhet, amikor baráti szívességtől a kölcsön műszerig bármire szükség lehet. Előfordult velem is, hogy hajnali kettőkor fölhívtak egy kórházból, hogy itt egy szíven szúrt beteg, segíteni kéne, öltöztem és mentem.”

A teljes interjút itt olvashatja el.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!