szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közmédia székházában maradt ellenzéki politikusok 24 óra után önként távoztak, péntekre ígérnek újabb akciót.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Este 6-tól újabb tüntetés

A tüntetés ma 18 órakor kezdődik az MTVA székháza előtt „Szabadítsuk fel a közmédiát!” címmel. Eddig kétszázan mondták biztosra az érkezésüket, és 1,2 ezren érdeklődnek az esemény iránt.

  • Botrányosan indult a reggel: az MTVA székházban éjszakázó 13 képviselő hajnalban ismét megpróbálta beolvasni a követeléseiket, de nem értek célt, a fegyveres biztonságiak szó szerint kidobták az épületből Hadházy Ákost - aki a földre került - és Szél Bernadettet is. Hadházyt azt megelőzően egy lépcső rácsáról szedték le, így próbált ugyanis feljutni az emeletre.
  • Ügyvédek és jogvédők szerint jogellenes volt a biztonsági őrök fellépése, Hadházy Ákos és Szél Bernadett feljelentést tett a rendőrségen hivatalos személy elleni erőszak miatt.
  • Több országgyűlési képviselő érkezett reggel illetve délelőtt, ők az MTVA kerítésén átmászva jutottak be az épületbe, a biztonságiak nem léptek semmit.
  • Délben ülésezett a házbizottság, a botrányos szerdai ülés miatt még nem büntetett Kövér László házelnök, az ellenzék viszont parlamenti vizsgálóbizottságot követel az MTVA-nál történtek miatt
  • Több országgyűlési képviselő késő estig bent maradt a közmédia épületében, várakoztak, akcióztak, néha egészen szürreális jelenetek voltak. Többször élőben közvetítették a történteket. Varju László összetűzésbe került a biztonságiakkal, kórházba szállították, zúzódásos sérülései keletkeztek, Vadai Ágnes zokogott.
  • Az MTVA előtt hatkor indult a tüntetés. Az egyik szónok, a szakszervezeti vezető Székely Tamás azt mondta, ha Áder aláírja a "rabszolgatörvényt", országos sztrájk jön. A törvény egyébként az államfő előtt van, hétfőn küldte át neki Kövér László.
  • 8 körül a parlamenti képviselők kimentek a tünetőkhöz - felmerült ugyanis, hogy a rendőrök éjjel amúgy is kivezették volna őket -, Korózs Lajos ellenzéki kerekasztalt követelt az ellenzéki pártok vezetőitől, minden ellenzéki párt képviselője az összefogásról beszélt. Szerintük ezzel lehet megtörni Orbán rendszerét.
  • Ez a tüntetés visszafogottabb volt, mint a vasárnapi, a tüntetők nem tűztek össze a rendőrökkel. 10 előtt nem sokkal már a Kutyapárt szórakoztatta a tüntetőket, a Szuper Mészáros játékot vetítették ki az MTVA székház falára.
  • A tüntetők egy része a Momentum vezetésével több kormánypárti szerkesztőséghez vonult, először a HírTv-hez, a Riposthoz, a Figyelőhöz, majd a Mediaworks szerkesztőségét vették célba.
  • Fekete-Győr András Momentum elnöke azt mondta, aki MTVA-s stábot lát, menjen oda és olvassa be az ötpontos követelést, amelyet a képviselők is szerettek volna adásba mondani. Péntekre hirdettek újabb megmozdulást, a vidéki Fidesz-médiát is célba veszik.
  • Kövesse az MTVA előtti tüntetést a hvg.hu élő online közvetítésével:

     

    Percről percre
    Sorrend megfordítása

    1
    13 14 15 16 17 18 19

    Kiürítik a székházat a tüntetés kezdete előtt

    Az Index úgy tudja, a dolgozóknak még a mai tüntetés előtt el kell hagyniuk az MTVA központi épületét. Arról nincs információjuk ugyanakkor, hogy a híradó munkatársait is érinti-e ez.

    A tüntetés este 6-kor kezdődik majd a Kunigunda útján.

    Rogán Antal beszélt a tüntetőkről

    „Látszik, hogy itt is csak a balhé szándéka, ami vezérli őket. Mindenféle elemek is oda vannak keveredve. Gyakorlatilag, effektíve bűnözőket vesz védelmébe az ellenzék, büntetett előéletű bűnözőket, akik most a rendőrökre támadnak” – mondta Rogán Antal a Bayer Show vendégeként.

    Szanyi: A bentiek kitartanak

    Az MSZP EP-képviselője és alelnöke is benn volt az MTVA-ban, ahová vasárnap éjjel több ellenzéki képviselő is bejutott. Szanyi nemrég elhagyta az épületet, telefonon a hvg.hu kérdésére azt mondta, megy Brüsszelbe, hogy „első kézből tudja tájékoztatni a kinti politikusokat.”

    Kérdésünkre, hogyan jutott be az épületbe, azt mondta, felmutatta EP-képviselői igazolványát, majd elsétált azok mellett, akik megpróbálták útját állni. Kijönni is hasonlóképp jött. „Nem marasztaltak.” Meglátása szerint a kivezényelt rendőrök semmit nem csinálnak, tétlenül nézték azt is, hogy ellenzéki képviselők másznak át a kerítésen.

    A bent történtekről Szanyi azt mondta, őt csak lökdösték, de Kunhalmi Ágnes lába csúnyán bedagadt, miután rácsuktak egy súlyos vasajtót és Varju László is kapott.

    A benti hangulat szerinte kitartó, a céljukat pedig abból a szempontból elérték, hogy az ötpontos petíciót, amit megpróbáltak beolvastatni a közmédiában, Facebook élő videókban többen látták, mintha a tévében olvastak volna be.

    Arról, hogy az összes ellenzéki párt egységesen lép fel a Fidesz ellen, Szanyi azt mondta, ez csak technikai koalíció, mindenesetre ezt most fenn kell tartani.

    Varju László a biztonságiakkal szemben próbál érvelni

    A stúdió előtt álló biztonságiaknak magyarázza a DK-s politikus, hogy őket parlamenti képviselőként nem akadályozhatnák. Egyetlen mondatos válasz érkezik: "Parancsot teljesítünk."

    Szélék is megtették a feljelentésüket

    Hivatalos személy elleni erőszak miatt feljelentést tett Hadházy Ákos és Szél Bernadett, közölte a képviselőnő a Facebookon. A politikai szólássszabadság sérelme miatt pedig Strasbourghoz, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak.

    Az állami tévé híradójában bemondták: feljelentik az ellenzéki képviselőket

    Képeket is mutattak, amint Hadházy Ákos megpróbál felmászni a lépcsőn. Az MTI is lehozott néhány fotót, igaz, csak az utcai tüntetésekről.

    Most számoltak be róla először, pedig Hadházyékat még nyolc előtt tették ki az épületből. 

    Pintérék irányítják a fegyveres biztonsági őröket?

    Az Index ír arról, hogy a Belügyminisztérium irányíthatja az MTVA-székház biztonságát ellátó fegyveres őröket – megkérdeztük a tárcát, valóban így van-e, amint befut a válaszuk, közöljük. Arra is várjuk a válaszukat, hogy a rendőrök ezért nem intézkedtek-e a mentelmi joggal rendelkező képviselőket fizikailag eltávolító őrök ellen.

    Óbuda jegyzőjét küldték a képviselőkre

    Megérkezett Kiss Anita, Óbuda-Békásmegyer jegyzője, aki helyszíni szemlét tart az MTVA épületében. Kérelmet kapott Papp Dánieltől, az MTVA vezérigazgatójától, azt ismerteti épp.

    Papp azt kéri, hogy a jegyző a székházban az eredeti birtokállapotot állítsa helyre, szüntesse meg a zavarást. A székház ugyanis az MTVA tulajdona, ahol zavarják a munkabékét, a tüntetések pedig napról napra veszélyesebb méreteket öltenek. A bejelentés szerint a képviselők zaklatják az MTVA munkatársait.

    A jegyző arról tájékoztat, hogy a kormányrendelet szerint eljárást indít, Papp kérelme alapján a képviselők ellen birtokvédelmi eljárás indít mától.

    Közli a jegyző azt is, hogy a helyszíni szemle lefolytatásához a rendőrség közreműködését kérheti. Erre a képviselők közölték, ők is nagyon várják már a rendőröket.

    Egyikük megjegyezte: több képviselőtársa ellen hivatalos személy elleni erőszakot követtek el, amikor megakadályozták, hogy az MTVA épületébe képviselői minőségükben bemenjenek. A jegyző erre úgy reagált: nem az ő hatásköre a jogvita eldöntése.

    A képviselők azt szeretnék elérni, hogy a jegyző hívja a helyszínre Pappot, a jegyző jelzi, hogy nincs vele összekötve, hívják oda a politikusok.

    Papp Dániel a különmeghallgatáshoz ragaszkodik – ezt a jegyző egy MTVA-s munkatárstól tudta meg, akivel röviden konzultált.

    Úgy tűnik, patthelyzet alakul ki, a jegyző is leült a képviselőkkel, várják, hogy Papp megérkezzen.

    "A helyszíni parancsnok dönt"

    Újra hívják a rendőröket az MTVA épületében várakozó ellenzéki képviselők. Először hét óra előtt telefonáltak nekik.

    Most Varju László ügyében telefonálnak, Fazekas Zoltán rendőr őrnagy fogadja a hívásukat. Megígérte, hogy továbbítja az üzenetüket a helyszínen lévő parancsnoknak, és ők majd eldöntik, mit tesznek.

    Ujhelyi István arról tájékoztatja az őrnagyot, hogy többször is keresték már a rendőrséget, bejelentést tettek. Szerené, ha utánanéznének, hogy mi történt ezekkel kapcsolatban: lépett-e, vagy egyáltalán akart-e lépni a rendőrség.

    Fazekas újra elmondja: a helyszínen lévő parancsnoknak továbbítják a megkereséseket, ő dönt az intézkedésekről.

    Varju is hosszan beszél az őrnaggyal, magyarázza, hogy miért lenne szükség a rendőrség intézkedésére.

    Fazekas ismét közli: a helyszínen lévő rendőrök, az ő parancsnokuk szolgál részükre tájékoztatással, nekik továbbítja a bejelentést. Ugyanezt válaszolja akkor is, amikor jelzik: nem tudnak mozogni az épületben, nem tudják megközelíteni a kijáratot.

    1
    13 14 15 16 17 18 19
    HVG

    HVG-előfizetés digitálisan is!

    Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!