szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EP megvitatta, mi történt 2018 szeptembere, a Sargentini-jelentés elfogadása óta. A többség szerint csak rosszabb lett a helyzet.

Most érkezett

A szélsőjobbosok megvédik Orbánt

Olaf Stuger megvédi Orbánt: nagy többséggel választották meg áprilisban. Orbán meg akarja védeni a magyarokat, a határokat. Stuger a szélsőjobbos pártokat tömörítő Nemzet és Szabadság Európája frakció tagja. 

2018 szeptemberében szavazta meg az Európai Parlament a Sargentini-jelentést, azaz egyetértett azzal, hogy az EU alapértékeit komoly veszély fenyegeti Magyarországon. A kormány szerint mindez Soros György mesterkedése, Brüsszel és Strasbourg azért bünteti az Orbán-kormányt, mert az nem akarja engedni a migránsok korlátlan beteleptését. Itt hangoztt el az azóta klasszikussá vált mondat Orbán szájából: „mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk”. Most újra összeült a EP, hogy áttekintse, mi történt a jelentés elfogadása óta, de ezúttal nem volt remény újabb Orbán-klasszikus születésére, mert Magyarország nem képviselteti magát ezen a vitán, ugyanis az csak egyszerű EP-választási színjáték Orbán értelmezése szerint. Az EUobserver szerint most az a kérdés, a vita után aktívabb lesz-e a tagországi kormányfőket, minisztereket tömörítő Európai Tanács, amely sokkal csendesebb Magyarország ügyében, mint az Európai Bizottság vagy a Parlament. A helyzet pedig szeptember óta csak rosszabb lett.
A vita főbb megállapításai:
-A kormánypárti vagy Orbánnal szimpatizáló képviselők a szokásos érveiket vették elő: EP-választási vita zajlik, Magyarországot büntetni akarja Brüsszel, mert nem hajlandó bevándorláspárti lenni, a Magyarország elleni vádak hazugságok.
-Frans Timmermans EB-alelnök szerint az Európai Bizottság konkrét ügyekben konkrét kérdéseket tett fel, ezekre várja a választ. Az Európai Tanácsnak is lépnie kellene a 7-es cikkely szerinti eljárásban, ahogy az  annak rendje szerint következik.
-Judith Sargentini és több más képviselő is arról beszélt, a helyzet roszabb lett a jelentés elfogadása óta, a magyar kormány pedig azóta nem kommunikál, nem áll ki vitákra.
-Erős kijelentések is elhangzottak: "Magyarország látszatdemokrácia" (Josef Weidenholzer), "Magyarország Európa siralomháza lett" (Szanyi Tibor), "Senkit nem érdekli a maga szerencsétlenkedése!" (Morvai Krisztina Judith Sargentininek), "Ennek a (azaz az Orbán-)politikának nincs helye az EU-ban" (Nidermüller Péter), "Ez a vita a magyarságunkat akarja megbélyegezni" (Tőkés László)
A részletes tudósítást alant olvashatják:

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Sargentini: Csak rosszabb lett a helyzet szeptember óta

Judith Sargentini is szót kap. A jelentés megszavazása óta csak rosszabb lett a helyzet, az embereknek minden okuk megvan, hogy kimenjenek az utcára. Ő is sorolja a CEU-költözést, a hajléktalanok kriminalizálását, a Gruevszki-ügyet, a kormány médiaholdingját, a közigazgatási bíróságok létrehozását. "Csak időt húznak" szól az ET elhúzódó döntéséről. A magyar embereknek joguk van a védelemhez, mondja, hívjanak el engem, hallgassanak meg! Mutassák meg, hogy felelősek!

"Magyarország látszatdemokrácia"

A szocialista frakcióban ülő Josef Weidenholzer azt mondja, a szeptemberi döntés óta semmibe veszi a Parlamentet, nem vitázik, nem veszi figyelembe az európai barátai figyelmeztetéseit. "Magyarország látszatdemokrácia." Weidenholzer is az Európai Tanács döntését hiányolja.

Deutsch Tamás elismétli a kormány érveit: migráció

A Fidesz EP-képviselője nem meglepő módon azzal magyarázza az EP és az EB indulatát Magyarország ellen, hogy nem akarunk migrációt. "Fenyegetik, zsarolják, büntetni akarják azokat az országokat, akik nemet mondanak a migrációra."

Timmermans: Döntsön az ET!

Az Európai Tanácsnak megvan minden eszköze, meg kéne kezdenie a helyzet értékelését.

Timmermans: "Példátlan" az EU-ban a CEU költözése

Frans Timmermans EB-alelnök kapja meg a szót. Elmondja, az eddigi fejleményeket összegzi. Több szerződésszegési eljárás is indult, a Stop Soros törvénnyel kapcsolatban is megküldte az EB a véleményét, erre két hónap alatt kell válaszolnia a kormánynak. A túlóratörvényt is elemzi az EB, mennyire áll összhangban az EU-s szabályokkal. Szóba kerül a CEU költözése is, "példátlan" az EU történetében, hogy az egyetemnek el kell hagynia az országot a kormány miatt. A kormány médiaholdingját is megemlíti az alelnök, valamint a közigazgatási bíróságok létrehozását. "Sajnálatos, hogy a magyar Parlament ezzel nem várta meg a Velencei Bizottság márciusban megszületendő véleményét."  

Franz Timmermans

Megkezdődik a vita

Jó nagy csúszással, de megkezdődik a Magyarországról szóló vita.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!