szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hajnalban kezdődött a május 29-én elsüllyedt sétahajó kiemelése a Dunából. A művelet több mint hat órán át tartott.

Most érkezett

A TEK bármikor megszakíthatja a tudósítást

Az ORFK hétfő éjjel értesítette a regisztrált újságírókat a kedd hajnali tennivalókról. Ebben azt kérték, hogy biztonsági okokból, továbbá a korlátozott látási viszonyok és hely hiánya miatt a sajtó munkatársai a legkevesebb és legszükségesebb technikai felszereléssel érkezzenek. A munkatársainak mozgása csoportban, a rendőrség és a TEK kíséretével történik, munkájukat a TEK a körülmények függvényében bármikor megszakíthatja. Természetesen mindenkitől pontos érkezést kértek, a hvg.hu munkatársai már elfoglalták a helyüket, és folyamatosan tájékoztatnak a munkálatokról.

  • Nem sokkal reggel hat óra után megkezdődött a Hableány kiemelése a Dunából.
  • A roncsokban négy holttestet találtak.
  • Órákig szivattyúzták a vizet a hajótestből.
  • Egy ember a mentés közben a folyóba esett, sikerült kimenteni.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

A Margit hídon mindenki elfoglalta a helyét

A fotósok és az újságírók hétfő reggel hat órakor elfoglalták helyüket a Margit hídon, ahol előtte eligazítást kaptak – jelentette tudósítónk a helyszínről. A munka egy órán belül bármikor elkezdődhet, és több órán át tarthat.

Szonárképek alapján tájékozódnak

A Hableány elsüllyedt hajótestéről korábban több szonárképet is bemutattak. A búvárok is ez alapján tájékozódtak, és szerelték fel a hevedereket az elmúlt napokban.

A Hableány kiemelésének ütemterve

  1. Rendkívül lassan kezdik az emelést, hogy a hajótest elszakadjon a folyómedertől. Ez a legkritikusabb szakasz.
  2. Folytatódik a szakaszos emelés. A vízből először a roncsolt parancsnoki híd fog felbukkanni (a hajó ugyanis orral felfelé áll). Ekkor az emelést leállítják, hogy a búvárok átvizsgálhassák, vannak-e ott áldozatok.
  3. Egy újabb, kisebb emelés után a parancsnoki hidat tüzetesebben is átvizsgálják, immár "félszáraz körülmények között".
  4. A következő emelési szintnél felbukkan a napozófedélzet, legalábbis ami megmaradt belőle. A búvárok ezt is átvizsgálják.
  5. Újabb emelés után lesz lehetőség annak a helyiségnek az átvizsgálására, ahol a legtöbb utas tartózkodott a baleset előtt. Amennyiben találnak áldozatokat, kihozzák, utána folytatódhat az emelés.
  6. Innentől már folyamatosabb lesz az emelés. Végül a Clark egy bárkára helyezi a Hableány roncsait, ott rögzítik, biztosítják, "elszállítható állapotba helyezik".
  7. A sikeres kiemelés és a hajótest elszállítása után a BRFK veszi át az ügyet: a bűnügyi nyomozás részeként helyszíni szemlét tartanak a roncsokon.

Nyolc embert még keresnek

A sétahajó május 29-én este kilenc után ütközött a Viking Sigyn nevű szállodahajóval, és néhány másodperc alatt elsüllyedt. A hajón 33 dél-koreai turista és 2 fős magyar személyzet volt, közülük heten élték túl a balesetet, őket a környékbeli hajók mentették ki. Hét holttestet még a tragédia napján megtaláltak, azóta további 13 holttest került elő, nyolc embert még keresnek. Az eltűntek között van a hajó magyar kapitánya is.

Napkeltekor kezdték meg a munkát

A TEK Társadalmi Kapcsolatokért felelős osztályvezetője hétfő este jelentette be, hogy hajnali 5 órakor kezdik meg a Margit hídnál május 29-én elsüllyedt Hableány kiemelését. A művelet hosszú lesz, a tervek szerint akár hat órán keresztül is eltarthat.

Korábban – hétfő délután 5 órakor – Jasenszky Nándor arról beszélt, hogy belátható időn belül megkezdődhet a kiemelés, de konkrét időpontot akkor még nem tudott mondani. Akkor úgy fogalmazott, hogy az éjszakai emelés a látási viszonyok miatt nem valószínű, a délután pedig azért nem szerencsés, mert akkor nagyon meleg van.

1 2 3 4 5 6 7 8
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!