szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az uniós joggal ellentétes az 2015 óta élő magyar szabályozás, ami elvette a magyar bíróságoktól a menedékjogi határozatok megváltoztatásának lehetőségét – mondta ki az EU Bírósága. Mostantól újra érdemi döntést hozhatnak a hazai bíróságok a menekültügyi hatóság rossz határozataival szemben.

A Magyar Helsinki Bizottság azt írta: nagy jelentőségű, precedensértékű ítélet született ma a szervezet egy menedékkérő ügyfele, Alekszij Torubarov perében.

Mint írják, a politikai nézetei miatt üldözött orosz ellenzéki aktivistának annak ellenére sem adott neki menedékjogot a hazai hatóság, hogy arra világos iránymutatást adott a magyar bíróság. Ezt a menekültügyi hatóság azért tehette meg, mert a kormánytöbbség 2015-ben elvette a bíróságoktól azt a több évtizedes lehetőséget, hogy maguk is megadhassák a menedékjogot.

Így aztán a menekültügyi hatóság érdemi indokok nélkül, akár szó szerint ugyanolyan elutasító határozatokat hozhatott, amelyeket a kérelmezők újfent megtámadtak, majd a bíróságok ismételten jogsértőnek találtak, de a menekülők helyzete nem oldódott meg, miközben a bíróság és a hatóság oda-vissza dobálta az ügyet.

A 2013 decembere óta itt élő Torubarov is többször járt így. Az ügyfél kálváriáját látva az eljáró pécsi bíró harmadjára az Európai Unió Bíróságához fordult. Arra kért választ, megfelel-e az uniós jognak a 2015 óta élő szabályozás.

A bíróság pedig kimondta: ha a hatóság figyelmen kívül hagyva a bíróság döntését ugyanolyan határozatot hoz, mint előzőleg, miközben új ténybeli alap nem adódott, akkor a bíróságnak mellőznie kell a megszorító szabályt, és másodjára magának kell megadnia a menedékjogot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!