szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A környezetvédő szervezet szerint Magyarország valóban klímabajnok lehetne, ha a vezetők végre cselekednének.

Örömmel fogadta a Greenpeace Magyarország Egyesület, hogy a kormány foglalkozni kíván a környezetvédelem és a klímaválság kérdéseivel, ezért most nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy a szavakat tettek kövessék.

A szervezet szerdai közleménye szerint a tiszta energia támogatásával, az élővilágot megóvó intézkedések bevezetésével, a szennyező iparágak kivezetésével és a környezetvédelmi intézményrendszer helyreállításával valóban új korszak kezdődhetne Magyarországon.

„A magyar kormány napokban tett nyilatkozataiból úgy tűnik: a kormány végre felhagyna azzal a gyakorlattal, hogy a lakossággal fizetteti meg a klímaváltozást. Itthon 2007 óta kérjük a mindenkori kormányt érdemi klímavédelmi intézkedések bevezetésére. Most azt várjuk a magyar miniszterelnöktől, ténylegesen álljon a klímavédelmi munka élére, és a szavakat tettek is kövessék. Egészségünk, biztonságunk és jövőnk a tét” – nyilatkozta Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelőse.

A kormányfő előszeretettel hivatkozik arra, hogy Magyarország karbonsemlegessé válásának költsége 2050-ig 50 ezer milliárd forintba kerülne. A hvg.hu birtokába került egy anyag, amelyből kiderül, mire is gondol Orbán Viktor. 

Fideszes túlárazás és hasztalan kiadások: így áll össze a klímaharc 50 ezer milliárdos számlája

A Greenpeace levelében azt írta: a miniszterelnöktől mielőbbi intézkedéseket várnak

  • a szélenergia alkalmazása,
  • az épületek energiahatékonyságának növelése,
  • a szennyező járművek fokozatos kivezetése,
  • az ökológiai mezőgazdálkodásból származó élelmiszerek áfacsökkentése és
  • a Mátrai Szénerőmű 2025-ös bezárása ügyében.

A levélhez azt a közvélemény-kutatást is mellékelték, amely szerint a magyarok többsége támogatja ezeket a klímavédelmi intézkedéseket.

A Greenpeace azt várja a magyar kormánytól, hogy

ígéretéhez híven ne terhelje aránytalanul az állampolgárokat a tiszta energiára, tiszta közlekedésre, valamint az élővilágnak védelmet biztosító rendszerekre való átállás költségeivel.

A környezetvédő szervezet évek óta követeli a környezetvédelmi adóknak és a környezeti felelősségvállalás elvének, ezen belül is a szennyező fizet elvének bevezetését és következetes alkalmazását – ezekkel szerintük biztosítható lenne az igazságos átállás az élővilágot és az éghajlatot megóvó rendszerekre. 

A szervezet szerint a kormány klíma- és környezetvédelmi céljait hitelesítené, azok megvalósulását pedig nagymértékben segítené, ha a 2010-ben bezárt Környezet- és Vízügyi Minisztérium pótlására önálló Környezet- és Természetvédelmi Minisztériumot állítana föl, valamint helyreállítaná a természet- és környezetvédelmi hatósági rendszer önállóságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor hvg360

Klímaharc előtt: Orbán mellélőhet a Mátrai Erőmű átalakításával

A kormány azt reméli, hogy a Mészáros Lőrinctől visszavásárolt visontai szénerőmű gázüzeművé alakítására rengeteg pénzt kaphat majd az Unió klímavédelmi programjából, miközben a következő évtizedben nem új gáztüzelésű erőművekre lenne szükség, hanem a meglévők jobb kihasználására.

MTI Tech

A tavalyi volt a legmelegebb év Európában

Az értékelések szerint a klímakárosító szén-dioxid koncentrációja tovább növekedett a légkörben az elmúlt évben, az eddigi legmagasabb szintre jutott.