Tetszett a cikk?

Olvasónk apósát gyulladással és vízzel teli tüdővel szállították a tatabányai Szent Borbála Kórházba, ahol egy héttel később elhunyt. A család a kórháztól azt az információt kapta, hogy már el is hamvaszthatták hozzátartozójukat. A 68 éves férfit kétszer tesztelték koronavírusra, a második teszt eredményét nem ismerik.

A Győr környéki idősek otthonában élő T. apósa hirtelen lázasodott be másfél hete szombaton, és miután nem kapott levegőt sem, bevitték a győri kórházba. Ott megállapították, hogy a tüdeje gyulladt és tele van vízzel, ezért – és mert állandó lakcíme Tatabányán van – másnap átvitték a Szent Borbála Kórházba – meséli olvasónk, T.

A nő szerint ott egyből arra az osztályra került, ahol a koronavírus-fertőzöttek vagy a fertőzésgyanús betegek vannak, noha a győri kórházban nem végeztek rajta koronavírustesztet. A tatabányai kórházban végzett első teszt is negatív lett, a másodiknak viszont még nem tudják az eredményét, apósa azonban szombaton elhunyt.

A halál okát sem tudják – elmondása szerint a 68 éves férfinek volt krónikus betegsége –, az orvos csak a tényről tájékoztatta őket szombat délután, mikor betelefonáltak érdeklődni.

Tudták, hogy egyre rosszabb állapotban van, utoljára előző vasárnap hallották a hangját, de érteni már nem nagyon értették, amit mondott, mert lélegeztetni kellett. Utána már csak ők beszéltek hozzá, az ápolók tartották a füléhez a telefont. Az orvos már szerdán szólt a családnak, hogy készüljenek a legrosszabbra, péntekre pedig még tovább romlott a beteg állapota.

Képünk illusztráció
AFP / Ina FASSBENDER

A Szent Borbála Kórházban látogatási tilalom – illetve a kórházon belüli tömeges koronavírusos megbetegedés miatt felvételi zárlat – van, így hétfőn hiába mentek oda, a katonák nem engedték be a kórházba. Annyit mondtak nekik, majd e-mailben megkapják a zárójelentést, azon majd rajta lesz minden, a második koronavírusteszt eredménye is. Ott mondták nekik azt is,

lehet, már el is van hamvasztva a Papa.

Azt, hogy elhamvasztják, az orvos is elmondta a családnak, de semmit sem egyeztettek velük: nem tudják, mikor hamvasztották el a férfit, nem is tudtak szép ruhát beküldeni. A kórházat felügyelő katonák arra hivatkoztak, a kórház semmilyen holttestet nem adhat ki, ezért intézték a velük kapcsolatban álló céggel a hamvasztást. Az urnát sem kaphatják most meg, majd csak a korlátozások feloldása után, addig értelemszerűen a temetést sem tudják intézni.

T.-t nagyon megviselték a történtek, ahogy az is, hogy a zárlat miatt nem tudtak elköszönni apósától, és hogy az ő telefonhívásukra derült ki, mi történt. T. elmesélte azt is, apósának az összes személyes holmija odalett, csak a lakcímkártyáját adták ki. T.-nek azt mondták, az elhunyt dolgait bizonyára elégették, de az nem világos számára, hogy a tatabányai vagy esetleg a győri kórházban történt-e mindez.

Miután beszéltünk T.-vel, megkerestük a kórházat, hogy megtudjuk, miért hamvasztják el a betegeket a család tudta és beleegyezése nélkül, illetve hogy csak a koronavírusos betegeket hamvasztják-e el, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

MTI / Bodnár Boglárka

Nem volt szó kötelező hamvasztásról

Vonatkozó iránymutatást a Nemzeti Népegészségügyi Központ eljárásrendjében nem találtunk, ahogy a kórház honlapján sem láttunk erről szóló tájékoztatót. Önmagában a helyzet nem indokolná az automatikus hamvasztást, legalábbis az alapján, amit az Emberi Erőforrások Minisztériuma nyilatkozott az Azonnalinak még március közepén.

Az első elhunyt koronavírusos beteg után kérdezték meg a tárcát a speciális szabályokról. A minisztérium annyit írt, az új koronavírusban elhunytak szállítása, temetése és hamvasztása során a fertőző betegeknél használandó védőfelszerelést kell alkalmazni, melyet a temetkezési szolgáltatást nyújtónak kell biztosítania. Rákérdeztek arra is, fertőzhet-e egy holttest, mire a többi között azt írták, "az elhunyt általános felszíni fertőtlenítését követően az új koronavírus tovább terjedésétől jelen tudásunk szerint nem kell tartani, ezért a fertőző betegségben elhunytakra vonatkozó általános rendelkezéseken túl egyéb intézkedés megtétele nem indokolt az új koronavírus-fertőzés következtében elhunytak esetében.

A járvány miatt a patológiákon szigorú szabályokat vezettek be, a boncolásokat átmenetileg leállították – ezt T.-nek is mondták. A Magyar Nemzetben április elején megjelent cikk szerint a boncolásokat miniszteri utasításra függesztették fel, és a legmagasabb fokú óvintézkedéseket léptették életbe. A cikk szerint azokat az elhunytakat, akik bizonyítottan koronavírus-fertőzöttek, akár volt alapbetegségük, akár nem, még a kórházi osztályon eleve dupla zsákba helyezik, amelyek külsejét fertőtlenítik és megjelölik. Ugyanígy kell eljárni azokkal is, akiknél akár csak a gyanúja felmerül a fertőzésnek. Azoktól, akiknél felmerül a Covid-19-fertőzés gyanúja, a halál beálltának megállapítása után harminc percen belül orr- és torokváladék-mintákat kell venni a fertőzés gyanújának megerősítésére vagy kizárására.

A patológiai tagozat az elhunytak mosdatását nem javasolja, öltöztetésüket is csak védőfelszerelésben. A Covid-19-fertőzöttek esetében a hamvasztást szorgalmazzák, ha mégis koporsóba temetik az elhunytat, akkor azt csak zárt koporsóban ajánlják, ugyanis nem tudni, hogy egy halott szövetében meddig marad életben a vírus.

Képünk illusztráció
AFP / Árvai Károly

A tatabányai kórházban is vizsgálat folyik

A tatabányai kórházban a hétfő késő esti adatok szerint 53 egészségügyi dolgozó volt koronavírusos – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos az Országgyűlés népjóléti bizottságának kedd délutáni ülésén. A tömeges megbetegedések miatt felvételi zárlatot rendelt el az intézményben, ami azt jelenti, hogy a bent fekvő betegeket ellátják, az újonnan érkezőket viszont máshova küldik.

Korábban a kórház sajtóreferense a hvg.hu-nak azt mondta, április 14-án jelentkeztek az első tünetek az egyik dolgozójuknál. A betegség gyorsan terjedt, a múlt heti adatok szerint 21 dolgozó és 9 beteg lett igazoltan fertőzött, legalább 20 embert megfigyelés alatt tartottak. Rákérdeztünk, hogy a kórházba került betegek közül hányan kapták el a vírust, de erre sem kaptunk még választ. Múlt héten beszéltünk egy olyan elhunyt férfi hozzátartozójával, aki azt mondta, édesapja a kórházban kaphatta el a betegséget. Vele a kórház csak annyit közölt, édesapja meghalt, később, a népegészségügyi szolgálat munkatársától tudta meg, hogy koronavírusos lett.

Müller Cecíliánál Szabó Tímea párbeszédes képviselő kérdezett rá arra, hogy került be az intézménybe a fertőzés, de a tiszti főorvos egyelőre nem tudott erre válaszolni. Az elrendelt járványügyi vizsgálat ugyan már lezajlott, de további kiegészítést kért. A kórház egyik dolgozója, egy 41 éves beteghordó múlt héten halt meg koronavírus-fertőzés miatt. A férfit öt hete kezelték a székesfehérvári kórházban, ott is hunyt el. A kormányzati tájékoztató oldal szerint bélgyulladásos megbetegedésben, baktérium okozta vérmérgezésben szenvedett, erre rakódott rá a koronavírus-fertőzés.

Felesége viszont az RTL Klubnak azt mondta, férjének semmilyen alapbetegsége nem volt, csak később, a kezelése alatt alakult ki nála az MRSA-fertőzés és bélfertőzés. Az elhunyt férfi miatt is vizsgálatot kért Müller, azt mondta, ha semmilyen alapbetegsége nem derül ki, szakorvosi vizsgálatot is fog kérni.

Vezetőképünk illusztráció

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!