Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Pro Sanitate, a kerület legjobb egészségügyi dolgozóinak járó díjjal tüntette ki a koronavírust Magyarországon elsőként diagnosztizáló kerületi háziorvost Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere. Palkó Judit, a Közraktár utcai rendelő családorvosa évek óta ellátja a Semmelweis Egyetem (SE) külföldi diákjait is, így fedezte fel márciusban, hogy az egyik iráni orvostanhallgatónál fennáll a koronavírus gyanúja. A pácienst azonnal szűrésre küldte.
A családorvost korábban a Semmelweis Egyetem is kitüntette, a Pro Universitate érdemrendet az intézmény rektora, Merkely Béla adta át Palkónak.

A IX. kerületi önkormányzat szerint a doktornő évek óta tanítja és mentorálja a SE külföldi diákjait, sokan lelki problémáikkal is felkeresik. Mint írták, Palkó Judit az első külföldi megbetegedések óta figyelemmel kíséri a COVID-19-járvány alakulását, pontos diagnózisának köszönhetően pedig idejében elkezdődhetett az ellene való védekezés Magyarországon.
Azt, hogy Magyarországon először két iráni diáknál diagnosztizálták a koronavírust, Orbán Viktor miniszterelnök március 4-én jelentette be a Facebookon.
Baranyi Krisztina a kerület egy másik egészségügyi dolgozóját is Pro Sanitate díjjal jutalmazta: Szarvas Krisztina, egészségügyi asszisztens 31 éve dolgozik a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat sebészetén. A szakember a járvány három hónapja alatt az Országos Korányi Intézetben teljesített az állam által kirendelt ápolóként szolgálatot, miután a Pesti Úti Idősek Otthonából ide szállított koronavírusos betegek ellátására nem állt rendelkezésre elegendő szakképzett munkaerő. A kirendelés alatt a 16 éjszakás és 7 nappalos, 12 órás műszakot dolgozott le.