szerző:
Csányi Nikolett - Kacskovics Mihály Béla
Tetszett a cikk?

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói és oktatói vasárnap kivonultak az utcára, hogy megmutassák, ők nem egy zárt közösség.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Azt állítják rólunk, hogy egy zárt közösség vagyunk. Szeretnénk meghívni egy nyílt napra, és ezzel a Titkos Egyetem tiszteletbeli hallgatójává avatni minden érdeklődőt” – így hangzott a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Vas utcai épületét elfoglaló hallgatók meghívása a vasárnapi rendezvényre. „Magyarország legszabadabb utcáján” pár órán keresztül megmutatták, hogy mit jelent az egytem polgárának lenni – békeidőben.

Reviczky Zsolt

Hat helyszínen, húsz előadóval költöztek ki az utcára, az épületbe nem engedték be a látogatókat. Az előadók olyan órákat tartottak, amilyeneket jellemzően az intézmény falain belül szoktak a hallgatóknak. Enyedi Ildikó rendező például bemutatta, hogyan lehet szerethető hőst teremteni, Novák Eszter pedig stilisztikai gyakorlatokat tartott.

„Augusztus 28-án felmondtam, amikor megfosztották az egyetemet az autonómiájától, de ha visszakapjuk, visszajövök” – mondta lapunknak Enyedi. Szerinte a nyílt nap igazi értelme az, hogy emlékezteti mind a hallgatókat, mind az oktatókat arra, miért dolgoznak, dolgoztak ezen az egyetemen. Ő maga erre nem a tanításként, nem valaminek az átadásaként tekint, hanem interaktív kommunikációként.

Reviczky Zsolt

Csernai Mihály, az SZFE hallgatói önkormányzatának elnöke arról beszélt: „Szerettünk volna bepillantást engedni abba, hogy pontosan mi zajlik ezen a titkos egyetemen.” Mint mondta, egyelőre nem lát arra utaló jelet, hogy az egyetemet elfoglaló hallgatók egysége megbomlott volna, a kuratórium tagjait pedig változatlanul nem fogadják el az intézmény fenntartóiként.

Csernai egyelőre nem árulta el, hogy szeptember 14-től mi fog történni az egyetemen. Ez azért fontos kérdés, mert Upor László, az egyetem augusztus 31-én távozó, felmondási idejét töltő rektorhelyettese szeptember 6-án egy héttel tolta el a szemeszter kezdését. Az intézmény tanárai szeptember 10-én jelentették be, hogy 21-én sztrájkba lépnek, amennyiben nem teljesítik a követeléseiket, így pedig a levegőben lóg a hétfői tanévkezdés mikéntje.

Reviczky Zsolt

A „titkos egyetem” nyílt napján több százan vettek részt. Tóth Krisztina költő – a nyílt nap egyik előadója – elmondta, hogy az esemény célja szerinte az, hogy felhívják a figyelmet az egyetemen folyó komoly oktatásra.

A hallgatók az esemény meghirdetésekor leírták, hogy továbbra sem kaptak érdemben választ két héttel ezelőtti követeléseikre a minisztériumtól, egyúttal bírálták a Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumot az ellenük indított lejáratókampány miatt. A Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai augusztus 31-én foglalták el az intézmény Vas utcai épületét, és követelték a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium lemondását – ez utóbbiból pedig nem engednek. Szeptember 6-án több ezres demonstráción juttatták el követeléseiket a Parlamenthez. A Magyar Rektori Konferencia békéltető szándékú tanácskozásán csütörtökön sem Vidnyánszky Attila, sem a hallgatók nem jelentek meg. Csernai Mihály egyúttal kijelentette, hogy Vidnyánszkyval tárgyalni sem hajlandóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!