Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor imidzsét már évek óta külföldi véleményvezérekkel próbálják építeni. Tucker Carlson csak egy, bár prominens szereplő abban az amerikai konzervatív-jobboldali allstar csapatban, melynek tagjai egyfajta illiberális utópiaként tekintenek a magyar rezsimre, miközben a rendszer visszaéléseit nem látják, vagy nem is érdekli őket.

Nem először fordul elő, hogy kormányzati szereplők, kormányhoz közelálló szervezetek és a kormánymédia úgy hurcol körbe Magyarországra látogató külföldi véleményvezéreket, mint a véres kardot, közben azt mantrázva, hogy ha már világhírű politikai celeb is meg van róla győződve, hogy Orbán Viktor a létező világok legjobbikát hozta létre itt, akkor Magyarországot az utókor egy globális küzdelem első győztes helyszíneként, Orbán Viktort pedig a győztes hadvezérként fogja számontartani.

Tucker Carlson Twitter-oldala

Konzervatív celebsereg

A kurrens jobboldali sztárok már szinte a második Orbán-kormány felállása óta érkeznek, de a felhozatal változik. 2020-ban bekövetkezett haláláig egy valódi nyugat-európai konzervatív ikon, Roger Scruton méltatta rendszeresen a magyar miniszterelnök politikai küzdelmét és nevezte Magyarországot biztos helynek a bizonytalan világban. Járt itt az amerikai vulgár-politikai kommentátor, iszlamofób meleg botrányhős Milo Yiannopoulos személyében, hogy Schmidt Máriával ölelkezve mondhassa el: Soros György az ördög, az iszlámnak pedig nincs helye Európában, Orbán Viktor pedig nemzetközi ikon.

Chuck Norrist maga a miniszterelnök furikázta, miközben utcai harcosként állította be magát a mémkultúra koronázatlan amerikai királyának, nem mellesleg ősrepbulikánus celebnek.

Facebook / Orbán Viktor

A magyar kormány ki van éhezve a nyugati világból érkező, ehhez hasonló visszajelzésekre, más kérdés, hogy ennek mennyi értelme vagy politikai haszna van valójában.

Amerikai liberális médiafrász

Arról, hogy politikai következményekkel jár a látogatás, ha más nem is, a Fox News ideológiailag éppen az ellenkező oldalon focizó ikertestvére, az MSNBC biztosan meggyőződött. Véleményrovatukban “Miért rossz hír Amerikának Tucker Carlson budapesti útja” címmel közöltek publicisztikát. A cikket jegyző Zeeshan Aleem szerint Carlson azon döntése, hogy a teljes showt Budapestre költözteti egy hétig, meglehetősen szokatlan és erős jelzés. A magyar miniszterelnök az írás szerint igyekszik Budapestet a jobboldali nacionalizmus intellektuális és kulturális központjává emelni. Ebben pedig nagy segítségére lehet Carlson, aki az egyik legismertebb amerikai jobboldali műsorvezető, akinek műsorait milliók követik hétről-hétre. Aleem szerint nekik szól az üzenet: Magyarország politikai modellje lehet az Egyesült Államok jövője. A cikkíró szerint remélhetőleg Carlson kudarcot vall ebbéli törekvésében.

A Vanity Fair szerint Carlson látogatása során előadást tart majd “egy szélsőjobboldali konferencián, mely alatt a Mathias Corvinus Collegium esztergomi fesztiválját értik, ahol a műsorvezető lesz a díszvendég. Az amerikai magazin ír arról is, hogy az Orbán-interjú része annak a “külföldi befolyást szerző csomagnak”, amiért a magyar kormány 265 ezer dollárt, vagyis közel 80 millió forintot fizetett 2019-ben egy az amerikai fővárosban dolgozó lobbista cégnek. Erről az OpenInvestgative oknyomozó kutatóját, Anna Massoglia Twitter-posztját idézik, bár az újságíró által nyilvánosságra hozott dokumentum név szerint csak egy Szijjártó Péterrel folytatott interjút említ. A Vanity Fair cikkében idézik Carlson korábbi kiállását Orbán mellett, amikor 2019 júliusában a műsorvezető elismerően nyilatkozott a magyar miniszterelnök által követett családtámogatási programról, “harmadik világbeli munkaerőimport” helyett (ez utóbbit a Soros György-i megoldásnak nevezi).

Wikipedia / Gage Skidmore

A globális csatatéren magyar zászlót lobogtat a szél

A Business Insider amerikai pénzügyi lap az MSNBC-hez hasonlóan arról értekezik, hogy ha az USA Orbán nyomdokaiba lép, az még bajt hozhat az amerikai demokráciára. A magyar miniszterelnököt egy hatékonyabb Trumpként bemutató újságnak nyilatkozó szakértőket kifejezetten aggasztja a magyarországi látogatás, méghozzá azért, amit az az amerikai konzervativizmus irányvonaláról mutat. „Ebben a találkozásban semmi vicces nincs” – utalt az Orbán Viktorral készült közös fotóra Ruth Ben-Ghiat, a New York-i Egyetem történésze. „Carlson világa ijesztő mértékben alkalmazkodik Orbánéhoz, az ilyen szövetségeknek a célja pedig mindig az, hogy a szélsőjobboldali értékeket érvényesítse” – tette hozzá.

A történész szerint Orbán Viktor vitathatatlanul az egyik legsikeresebb hatalmon lévő vezető, aki megteremtette a „választási autokráciát”. Ezalatt Ruth Ben-Ghiat azt érti, hogy a magyar miniszterelnök megtartotta a demokrácia látszatát, miközben a választásokat színlelt eseményekké változtatta, elvette az igazságszolgáltatás és a sajtó függetlenségét, és lassan megfojtotta a társadalmat. Ben-Ghiat szerint a Republikánus Párt pontosan ebbe az irányba tart.

A lap idézi Sheri Berman politológus tavalyi nyilatkozatát is, aki a Fidesz 2020-as felhatalmazási törvénye után Magyarországot teljes értékű diktatúrának nevezte, valamint a Freedom House tavalyi éves jelentését, mely szintén csak a „részben szabad” országok közé sorolta Magyarországot. Cikküket ezért azzal zárják, hogy ha a szélsőjobb még nagyobb hatalmat kap az Egyesült Államokban, közelebb nyomva a politikai rendszert Orbán Magyarországához, az potenciálisan visszafordíthatatlan következményekkel járhat az amerikai demokrácia számára.

A The Week amerikai kiadása is megemlíti, hogy nem Carlson az első jobboldali véleményvezér, aki áradozik az Orbán-rezsimről. John Sullivant, a konzervatív magazin brit kolumnistáját és szerkesztőjét citálják példaként, aki 2017 óta a Budapesten működő Duna Intézet konzervatív agytröszt elnöke és komoly szerepe van abban, hogy időnként neves amerikai konzervatív celebek adnak elő a magyar fővárosban.

Facebook / Orbán Viktor

Van, aki azonban továbbmegy, vagyis jön és egyenesen ideköltözik az amerikai jobboldali véleményvezérek Kánaánjába. Rod Dreher, az American Conservative szerkesztője, bloggere immár Budapestről blogol olyasféléket, hogy “Trumpban azt szerették a konzervatívok, hogy harcol. Nos, Orbán nem csak harcol, de győz is és győzelmei maradandóak”. Legutóbbi blogbejegyzésében pedig Tuckerrel elköltött keddi vacsorájuk fő témáiról is beszámol, melynek során mélyen egyetértettek, hogy Magyarország a legjobb példa arra, hogyan lehet és kell szembeszállni a woke-mozgalommal és a liberális globalista agendával – jegyzi le cserébe a konzervatív globalista agendát egy mondatban Dreher.

Patrick J. Deneen az indianai Notre Dame Egyetem politikai filozófia professzora, az A liberalizmus kudarca című könyv szerzője egyelőre csak visszajáró vendég, akit szintén fogadott már a magyar miniszterelnök. Pár hónapja szintén az MCC egyik rendezvényén az előbb említett Rod Dreherrel a nemzetek feletti konzervativizmus jövőjéről értekeztek. A The Week cikkének befejező sorai szerint Magyarország a 2020-as évekre az lett a populista konzervatívok számára, ami a Szovjetunió volt 100 évvel ezelőtt a nemzetközi baloldal számára: egy morális és politikai tanulságokkal szolgáló külföldi példa. A cikkíró Damon Linker szerint a párhuzam bár erősen hangzik, de megáll, amikor nemzetközi térben elszigetelődő, de külföldi elvtársait egy, az országról gondosan előkészített képpel eteti, miközben annak hátulütőiről hallgat. “Azt majd az idő dönti el, hogy ezek a zarándokok hitelesen festették-e fel a jövőt, vagy csak egy visszatetsző, hiteltelen rezsim legutóbbi hasznos idiótáinak csoportját látjuk majd bennük” – zárja sorait Linker.

Tucker Carlson látogatása tehát nem elsősorban azért téma az amerikai sajtó szinte összes felületén, mert az amerikai műsorvezető ilyen bődületesen nagy sztár (bár az egyik legnagyobb, de ez önmagában nem ér meg ennyi címlapot), vagy mert Magyarország az amerikai külpolitika homlokterébe került. Hanem elsősorban azért, mert szinte az összes Trump-árva Magyarországra érkezik, hogy nemzetközileg is legitimálja és propagálja az illiberális modell mintaállamát. Továbbá azért is, mert az amerikai liberális véleményformálók komoly fenyegetést látnak abban, hogy a Donald Trump dicstelen távozása után ott maradt trumpisták tömegei Orbán Viktorban és rendszerében találják meg azt, amit a saját hazájukban kívánnak. Jó kérdés, mit kezdenek majd vele, ha tényleg kapnak valakit, aki módszeresen elkezdi leépíteni a fékek és ellensúlyok rendszerét a fékek és ellensúlyok országában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gábor hvg360

A "trumpizmus megafonja" jött meginterjúvolni Orbán Viktort – Tucker Carlson portréja

Esténként hárommillió nézővel az amerikai hírtévék legnépszerűbb műsorvezetője az 52 éves Tucker Carlson, aki a Mathias Corvinus Collegium esztergomi fesztiválján lesz díszvendég. Trump elnöksége idején lett a Fox News konzervatív hírtévé sztárja, akitől nem idegenek az összeesküvés-elméletek, s az elit tagjaként ostorozza az elitet.