szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ORFK egy korábbi sajtótájékoztatójuk linkjével válaszolt a kritikákra.

Erős az illegális migrációs nyomás a déli határon – lényegében ezt válaszolta az Országos Rendőr-Főkapitányság (ORFK) a burgenlandi szociáldemokraták pártigazgatójának kritikáira, aki korábban azt állította, a nyilatkozata előtti 2 hétben 1200 ember lépte át illegálisan a magyar–osztrák határt.

Roland Fürst adatai szerint az idén eddig nyolcezren lépték át engedély nélkül a magyar–osztrák határt; 20 százalékuk afgán volt, 90 százalékuk férfi. Azoknak a kérelmezőknek a 90 százaléka, akik nem kaptak ausztriai tartózkodási engedélyt, még mindig az országban van.

Nyolcezer illegális migráns észrevétlenül átsuhant az országon idén?

A burgenlandi szociáldemokraták pártigazgatója, Roland Fürst pár napja azt állította, csak az elmúlt 2 hétben 1200 ember lépte át illegálisan a magyar-osztrák határt. Ezt ő tűrhetetlennek tartotta és az osztrák belügyminisztert hibáztatta, aki viszont a magyar határvédőket teszi felelőssé.

Karl Nehammer osztrák belügyminiszter a magyar határvédőket hibáztatta, szerinte nagyon sok a menekült az utakon, akikről senki sem tudja, hogy kicsodák.

„Ezt nem lenne szabad Magyarországnak megengednie, tartania kellene magát az uniós joghoz, és hatékonyabban kellene védenie külső határait” – mondta a tárcavezető.

Az osztrák kritikákról két hete kérdeztük meg a Belügyminisztériumot, amely az ORFK-ra továbbította levelünket.  Arra voltunk kíváncsiak, tudnak-e a jelenségről, valóban átment-e több ezer illegális migráns az országon? Ha pedig igen, ez hogyan fordulhatott elő.

A fenti kérdésekre választ nem kaptunk, ehelyett az ORFK a rendőrség honlapját ajánlotta, ahol heti bontásban teszik közzé az illegális migráció alakulását, valamint augusztus 6-ai online sajtótájékoztatójuk linkjét is elküldték, melyen eredményeikről számoltak be.

Az eseményen egyébként arról beszéltek, hogy óriási az illegális migrációs nyomás a déli határokon. A schengeni külső határon 53 297 intézkedésre volt szükség idén, míg tavaly 17 442 hatósági beavatkozás volt ugyanebben az időszakban.

„A migrációs nyomás közvetlen oka, hogy Görögország átszállította a szárazföldre a szigeteken lévő táborokból a menekülők tízezreit, akik zömmel a nyugat-balkáni útvonalon éppen Magyarország felé tartanak” – tették hozzá.

Azt viszont, hogy ezeket az embereket miért nem sikerült megállítani, és hogyan juthatnak át Ausztriába, nem kommentálták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Orbán: Magyarország tapasztalata relevánsabb migrációban, mert már volt muszlim megszállás alatt

Az Európai Unió jövőjéről szólt volna 11 uniós vezető panelbeszélgetése a Bledi Stratégiai Fórumon, de nem kellett hozzá negyedóra, hogy Afganisztánról és a migrációról szóljon a vita. Azt mindenki elismerte, hogy a 2015-ös menekültválság kezelése hiba volt, Orbán Viktor pedig arra is válaszolt, hogy szerinte mi a politika feladata.