szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A parlamentben hétfőn Szilágyi György jobbikos politikus kérdezett rá a hatvanpusztai birtokon zajló építkezésre, melyről a HVG közölt tényfeltáró cikksorozatot. Jakab Péter Jobbik-elnök viktóriázott egyet. Orbán szerint az ellenzéknek kedvez, hogy az MTI nem számolt be szombaton az előválasztásról.

Miből telik Orbán Viktornak és az Orbán családnak egy "kacsalábon forgó kastély" építésére, egy akkora ingatlanra, aminek szinte párja sincs Magyarországon – szegezte a kérdést a miniszterelnöknek Szilágyi György jobbikos képviselő az azonnali kérdések órájában. Szilágyi szerint hiába állít Orbán mást, igenis szereti a luxust, és szerinte Mészáros Lőrinc vagyona felett is ő rendelkezik.

Orbán Viktor szerint többedszer próbálják őt provokálni, holott 30 éve a nyilvánosság előtt él, a vagyonnyilatkozata pontos képet ad a vagyoni helyzetéről. "Üzleti ügyekkel nem foglalkozom, nekem ilyen ügyeim nincsenek." Neki annyi az elvárása, hogy az üzletember fizessen adót, és tartsa be a törvényeket. Ő parlamenti képviselő marad, nem megy el üzletembernek, ahogy "az a baloldalon szokás".

 

A milliárdokból épülő Orbán-birtok fenntartása is százmilliókba kerülhet évente

Egy ekkora komplexum gördülékenyen működtetéséhez több tucat ember munkájára lesz szükség, de a béreken túl igencsak megdobják a számlát a rezsiköltségek is.

Hatvanpusztára pedig csak annyit mondott,

a gyerek nem beszél bele a szülők dolgaiba.

Ezzel a miniszterelnök nyilvánvalóan arra utalt, hogy Hatvanpusztán hivatalosan Orbán Győző, a miniszterelnök apja építkezik.

Szilágyi erre visszakérdezett, hogy akkor Hatvanpuszta nem az Orbán család kastélya lesz-e, és akkor Orbán sem költözik be? Azt firtatta, Orbán Győzőnek honnan volt pénze "10 milliárdért luxusingatlant építeni", hiszen a vállalkozásaival 11 év alatt nem keresett ennyit.

Orbánék kápolnás, üvegházas birtoka hetekig bírja majd elzárva a külvilágtól

A területrendezést segítő helyszínrajz elárulja, milyen komplexumot álmodott magának az Orbán család Alcsútdoboz határában. Az üvegház és az orangerie már épül, a kápolnát és a szolgálati lakást még csak tervezik. Rendkívüli helyzetekben a birtok teljesen önellátóan képes működni.

Orbán továbbra is tartotta magát ahhoz, hogy ez provokáció, aminek nem ül fel, ahogy a "szemenszedett hazugságoknak sem". Szerinte amúgy sem kell komolyan venni Szilágyit, hiszen korábban Gyurcsány Ferencet hibbant Nerónak nevezte, a DK-t pedig törpepártnak, most meg ott gazsulál velük. "Egy ilyen embertől a provokáció sem ér el idáig."

Itt a kérdés-válasz videón

Gengszterezés

Keményen nekiment Orbánnak Jakab Péter, a Jobbik elnöke is, aki felidézte, hogy 3 éve mondta azt, hogy ennyi bűnöző előtt még életében nem beszélt. Most viszont már nem csak ő mondja ezt, hanem az Egyesült Államok elnöke is, aki gengszternek nevezte Orbánt. Jakabot ez a mondás nem sértette, sőt, büszke is rá, hogy Joe Biden is ezt gondolja. Az érdekelte, hogy miért, és megkérdezte Orbánt, "eleget lopott-e".

Orbán az első körben egy mondattal válaszolt: "nyilván az USA elnöke összekeverte Magyarországot Ukrajnával".

Jakab folytatta a gondolatmenetet, eljutott odáig, hogy Orbán egymásnak ugrasztotta a magyarokat, mindig gyűlölni kell valakit, most épp a szivárványos zászlót. Az neki sem a szíve csücske, de nem szít gyűlöletet, mert ez magánügy, a gyűlölet meg mindig visszahull. "Orbán Viktorból is lehet Orbán Viktória a börtönben."

Orbán erre azzal vágott vissza, hogy próbálta megérteni a kérdést, de úgy tűnik, ha a "porondmester" nincs itt, akkor a kérdések sem mennek. Rögzítette a tényt, hogy 2010 óta a nemzeti és állami vagyon is nőtt, szemben a Gyurcsány-kormány időszakával, mikor mindkettő csökkent.

A kérdés-válasz után Orbán egy gúnyos képet posztolt a Facebookra, amelyen látszik, a fideszesek nevetnek Jakabon.

 

 

Minimálbér

Tóth Bertalan MSZP-elnök a minimálbérről kérdezte Orbánt. Azt mondta, a kormány a gazdagok adóját csökkentette, a kiskeresetűekét viszont növelte a minimálbér adóztatásával. Tóth szerint a magyar minimálbér az egyik legalacsonyabb az EU-ban, 2 millión élnek létminimum alatt. Az MSZP azt szeretné, hogy aki minimálbért keres, ne adózzon. Azt kérdezte, a Fidesz miért nem támogatja a javaslatot.

Orbán szerint jövő évtől a minimálbér magasabb lesz, mint amennyi a szocialisták kormányzása alatt az átlagbér volt. Az MSZP elvett egyhavi nyugdíjat és fizetést, az adóterhek is magasak voltak. Orbán szerint lehet azon vitatkozni, melyik a jó adóztatás, "az önöké nem vált be, csődbe ment Magyarország, a mienk működik, soha ennyien nem dolgoztak".

Tóth úgy érezte, nem kapott választ, ezért újra megkérdezte Orbánt, miért nem támogatják a javaslatukat, mire a miniszterelnök azt mondta, mert azzal "tönkretették Magyarországot".

Varju László DK-s politikus az államadósság növekedését kérte számon Orbánon, mire a miniszterelnök azt mondta, "ez egy kommunista beszéd volt", hiszen amit elkövettek, azzal vádolták meg az ellenfeleiket. "Önök adósították el az országot, és tették kiszolgáltatottá a külföld felé."

Másmilyen adócsökkentés lesz, nem áfa

Csárdi Antal LMP-s politikus azt kérdezte Orbántól, mikor csökkenti a kormány 5 százalékra az alapvető élelmiszerek áfáját. Orbán a válaszában többször megemlítette Csárdi korábbi foglalkozását (kereskedő volt), és azt mondta, a húsok, a tojás, a hal és a tej áfája már 5 százalékos.

Ezeket nem véletlenszerűen sorolták be, szerinte ezt fogyasztják leginkább a magyarok. Most viszont nem lesz további áfacsökkentés, mert a 200 ezer forintos minimálbér feltétele, hogy a munkát terhelő adókat csökkentsék. Ez lesz a következő, jelentős változás az adórendszerben – közölte.

Pörgés

Négy kérdést tett fel Tordai Bence párbeszédes politikus Orbánnak, amiről a hétfői ülésnapon nem volt szó.

  • Vállalja-e a felelősséget a több mint 30 ezer Covid-halottért, mit mond az áldozatok hozzátartozóinak?
  • Mit szól ahhoz, hogy az MTI szombaton nem adott hírt az előválasztásról? Ezzel törvényt sértettek. Ha ezzel egyetért, akkor miért félnek ennyire az előválasztástól?
  • Ha nem követtek el törvénysértést ellenzékiek, újságírók és üzletemberek megfigyelésével, miért titkosították 30 évre a nemzetbiztonsági bizottság ülésén elhangzottakat? Ha nem volna titkolnivaló, mindent nyilvánosságra hoznának.
  • Támogatja-e, hogy a Diákváros az eredeti helyén valósuljon meg, és az álláskeresési járadék 3 helyett 9 hónap legyen? (Ezek Karácsony Gergely népszavazási kérdései.)

Orbán tömören válaszolt. Azt mondta, halottakkal és a hozzátartozók érzéseivel játszani, azt politikai haszonlesés céljára felhasználni ízléstelen és visszataszító, ebben nem vesz részt.

A kormány azon dolgozik, hogy legyen elég orvos, vakcina, gyógyszer és kórházi ágy, hogy minél több embert meg lehessen menteni.

Szerinte az, hogy az MTI nem tudósított az előválasztásról, az ellenzéknek kedvez. Ezen a kormánypárti padsorokban nagyot derültek.

A nemzetbiztonsági bizottságnak van egy nyilvántartási rendje, aszerint kell eljárni, az álláskeresési járadék pedig észszerűen 3 hónapos, utána ott a közmunka. Szerinte sokan már nem közmunkásként, hanem minimálbérért dolgoznak.

Viszonválaszában Tordai gyengének és gyávának nevezte a járványkezelést és a politikai magatartást, illetve a Pegasus-ügy kezelését is. Az MTI-s kérdést Orbán megkerülte, "ha ennyit tud a rezsim, hogy elhallgatja a számára kellemetlen ügyeket, akkor jogosan bukik meg".

Az álláskeresési járadék lehet, hogy csak három hónap, az átlagos álláskeresési idő viszont 14 – érvel Tordai, az 54 ezer forintos közmunkából sokan nem kérnek. Orbán szerint nem kellene lebecsülni a közmunkát, mikor a szocialisták alatt 23,5 ezret kaptak az emberek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!