szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szijjártó Péter és Pintér Sándor is megjelent a nemzetbiztonsági bizottság ülésén, de az ellenzék nem elégedett a Pegasus-ügyben kapott tájékoztatással. Szóba került a vesztegetéssel gyanúsított Völner Pál, és az is, megtartják-e jövőre a parlamenti választást.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Sokadszorra is a Pegasus-ügyben próbált válaszokat kicsikarni az ellenzék az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságában a kormány tagjaitól, ám messzire ezúttal sem jutottak. Az éves meghallgatásán a bizottság előtt megjelenő Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter viccelődött kicsit a magyar újságírók, üzletemberek, politikusok megfigyelésére bevetett kémprogram gyártójának nevével, amikor az NSO cégről azt mondta:

az NSO-ról fogalmam sincs, azt hittem a Nemzeti Sport Online“.

Szijjártó azért tett érdemi kijelentést is, még ha ez nem is volt újdonság, hiszen már korábban is kijelentette, hogy az általa felügyelt, amúgy külföldi hírszerzéssel foglalkozó titkosszolgálat, “az Információs Hivatal nem vásárolt ilyen szoftvert, nem is üzemeltetett és nem is üzemeltet ilyet”. Vele szemben Pintér Sándor belügyminiszter a Pegasus-ügyre vonatkozóan a nem bizottsági tag, így csak megfigyelőként jelen lévő DK-s Vadai Ágnes kérdéseire csak zárt ülésen akart válaszolni. (Vadait magát viszont oda nem engedték be, mert nem a nemzetbiztonsági bizottság tagja.)

Szijjártó Péter megismételte: az Információs Hivatal nem használta a Pegasust
MTI/Soós Lajos

Ezt utóbb élesen kritizálták a testület ellenzéki tagjai a bizottsági ülés után tartott tájékoztatójukon. A testület jobbikos elnöke, Stummer János például úgy értékelt: az, hogy Pintér nyílt ülésen való válaszadását megakadályozták szavazatukkal a testület kormánypárti tagjai, azt bizonyítja, hogy a Fidesz „minden eszközzel továbbra is szabotálja a Pegasus-ügy vizsgálatát”. Erről beszélt Molnár Zsolt MSZP-s bizottsági tag is, aki kijelentette:

mindig van lejjebb, a kormánypárti többség bizonyította, hogy még nem merítette ki minden obstrukciós, szabotáló, menekülő lehetőségét.

Molnár megjegyezte: a nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtéseket engedélyező Völner Pál igazságügyi államtitkár személye is szóba került az ülésen, mivel a fideszes politikust az ügyészség a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnál kirobbant botránnyal összefüggésben vesztegetéssel gyanúsítja, emiatt Völner a hét elején lemondott, a jövő héten pedig a képviselői mentelmi jogát is felfüggesztheti az Országgyűlés.

Pintér Sándor belügyminiszter zárt ülésen beszélt csak a Pegasus-ügyről
MTI / Kovács Tamás

A szocialista politikus szerint ettől az ügytől függetlenül is szükséges az engedélyezés gyakorlatának és szabályainak átgondolása (Varga Judit helyett ugyanis Völner Pál írta alá a lehallgatási engedélyeket – a szerk). Még akkor is, ha ebben a témában a bizottság nyílt ülésén Pintér Sándor belügyminiszter azt mondta, hogy szerinte megfelelőek Magyarországon a titkos adatgyűjtés engedélyezésére vonatkozó szabályok, már a ‘90-es évek eleje óta azok, és most is azok. Molnár Zsolt beszámolt arról is, hogy

a belügyminiszter szerint a jelenlegi, sőt egy romló járványügyi veszélyhelyzet esetén sem lehetetlenül el a parlamenti választás, vagyis megtartják jövő tavasszal a voksolást.

Ezt Molnár szerint azért jó tudni, mert „komoly kétségek voltak ezzel kapcsolatban, hogy valami készül a boszorkánykonyhában”. A veszélyhelyzetre tekintettel a jövő tavaszi választások elhalasztásáról nemrég a hvg,hu is írt: kérdésünkre akkor László Róbert, a Political Capital választási szakértője azt mondta, bár a járványhelyzetben érvényes veszélyhelyzeti, rendeleti kormányzás elvileg lehetőséget adna kormánynak a választás elhalasztására, szerinte erre politikai indoka, sem szándéka nincs a kormánypártoknak.

Visszatérve a Pegasusra, a bizottság LMP-s tagja, Ungár Péter a sajtótájékoztatón – utalva arra, hogy a fideszes Kósa Lajos korábban azt állította, hogy a Belügyminisztérium vásárolta meg a Pegasus-szoftvert – arról beszélt: Kósának „sikerült államtitkot kiszivárogtatni, bár valószínűleg képességhiány okán ezt pontatlanul tette”. Megjegyezte: esetében az ügyészség mégsem talál államtitoksértésre utaló gyanút, holott, ha ennek csak töredékét szivárogtatta volna egy ellenzéki politikus, más lenne a helyzet.

A DK-s Vadai Ágnes továbbra is kíváncsi a Pegasus-beszerzés körülményeire
MTI / Koszticsák Szilárd

Mindehhez az ülésen Pintért kérdezni pórbáló DK-s Vadai Ágnes hozzátette: nem hallgathatta meg Pintér válaszát, szerinte ebből is látszik: „az, hogy mi az államtitok, az a Fidesznél már nem jogi, hanem politikai kategória”. Megjegyzete: nem adja fel, hogy betekinthessen a Pegasus-beszerzéssel kapcsolatos dokumentációkba. Ennél sürgetőbbnek véli „annak megválaszolását, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter sértette-e törvényt, amikor állandó jelleggel átadta a megfigyelések engedélyeztetését, ráadásul annak a Völner Pálnak, aki most súlyos korrupciógyanúba került. Hozzátette:

a végrehajtói kar botrányával kapcsolatban magát Völnert a Nemzeti Védelmi Szolgálat nem hallgatta le, legalábbis ezt mondta Pintér Sándor a bizottság előtt.

A végrehajtói karnál tapasztalható botrányról, vesztegetésgyanúról és a Völner Pál közötti kapcsolatról a hvg.hu is írt. Információink szerint akár 40–80 millió forintért is „árulhatták” az évi akár több százmilliós profitot termelő bírósági végrehajtói praxisokat a karnál, amelynek elnökét és több tagját letartóztatták, a botrányba pedig belebukott Völner Pál államtitkár, aki – ha bűnösnek találják – 5–10 évet is kaphat:

Völner "jutaléka" aprópénz lehetett ahhoz képest, amennyin Schadl és társai osztozhattak

A vagyonosabbak egy összegben fizettek az évi akár több százmilliós profitot termelő bírósági végrehajtói praxisokért, a kispénzűek részletfizetést kaptak - a hvg.hu értesülései szerint így működött a vesztegetés a bírósági végrehajtói karnál, amelynek elnökét és több tagját letartóztatták, a botrányba pedig belebukott Völner Pál államtitkár, aki - ha bűnösnek találják - 5-10 évet is kaphat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A lehallgatási botrány kezdetén Szijjártó azt kérdezte, a Nemzeti Sport előfizetésével van-e baj

Szijjártó Pétert és Pintér Sándort is meghallgatta a nemzetbiztonsági bizottság csütörtökön. Szijjártó Péter azt mondta, a Pegasust gyártó izraeli NSO-ról először hallva azt hitte, a Nemzeti Sport Online-ról van szó. A belügyminiszter arról beszélt, nem tudnak informatikai támadást indítani a magyar választási rendszer ellen. Kövér beszédére is reagáltatták.