szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pécsi Tudományegyetem vizsgálatot indított.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Felfüggesztette a Pécsi Tudományegyem Mészáros Pál Emilnek, annak a tanársegédnek a vizsgáztatási jogát, aki segíthetett a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal kabinetfőnökének vizsga nélkül érdemjegyet szerezni a jogi karon. Erről az intézmény válaszára hivatkozva számolt be a Népszava.

Hétfő reggel a 444.hu írta meg a Völner–Schadl-ügy ügyészségi nyomozati dokumentumai – köztük lehallgatott telefonbeszélgetések leiratai – alapján, hogy Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke többeknek „varázsolhatott” egyetemi vizsgát, a Pécsi Tudományegyetemre és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre is elért a keze. Az iratok alapján így segítette Völner Pál egy rokonát és feltehetően Rogán munkatársát, Nagy Ádámot is. (A Központi Nyomozó Főügyészség az üggyel kapcsolatban csak feltételezés szintjén kötötte össze a lehallgatott beszélgetésekben megnevezett Nagyot Rogán kabinetfőnökével. És bár Schadl a nyomozati anyag tanúsága szerint intenzíven foglalkozott Nagy ügyével, és több vizsgán is átsegítette, a jegyzőkönyvezett lehallgatásokból mégsem derült ki, ki kérte meg arra, hogy járjon közben az érdekében.)

Völner rokonának és Rogán kabinetfőnökének is „varázsolhatott" egyetemi vizsgát a Végrehajtói Kar letartóztatott elnöke

A 444.hu többeket megnevezett azok közül, akik az iratok alapján eleget tehettek Schadl kéréseinek, köztük Mészárost. Ő először tagadta, hogy a telefonbeszélgetések, amelyek leiratai a dokumentumokban szerepelnek, megtörténtek volna. Később, amikor a lap újságírója szembesítette ezekkel, annyit mondott, hogy Schadl Györggyel baráti viszonyban vannak, de a leiratok tartalmára csak később fog tudni reagálni.

A hvg.hu kérdésére a Pécsi Tudományegyetem (PTE) korábban azt közölte, hogy vizsgálatot indít azokkal a vizsgákkal kapcsolatban, amelyek tisztaságát a Völner–Schadl-ügy során született telefonlehallgatási jegyzőkönyvek megkérdőjelezik, mivel hivatalos etikai szabályok és a vizsgaszabályzat megsértésének gyanúja merült fel. Kottász Gergely, az intézmény sajtóreferense azt mondta, hogy az intézmény tájékoztatja majd a közvéleményt a vzsgálat eredményéről.

A Népszava szerint Mészáros az illetékes dékánnak azt mondta, hogy anyagi haszna nem származott a segítségnyújtásból, baráti szívességet tett, amit már nagyon megbánt.

Mészáros mellett a PTE két másik munkatársát, Kőhalmi Lászlót, a Kriminológiai és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszék vezetőjét és Kovács Bélát, a jogi kar dékáni hivatalának vezetőjét is megnevezte az iratok alapján a 444.hu mint olyanokat, akik segítettek a fővégrehajtónak „varázsolni”. A lapnak Kőhalmi azt mondta, bármely hallgatónak lehetőséget nyújt arra, hogy a vizsgaidőszak végéig pótolhassa a hiányzó házidolgozatát, Kovács pedig kijelentette, hogy csakis az ügyvédje jelenlétében hajlandó nyilatkozni.

A Népszava azt is megjegyezte, hogy a pécsi jogásztársadalom általuk megkérdezett tagjait nem lepték meg a 444.hu-n megjelent információk: szerintük évtizedek óta hallani arról, hogy a PTE-n a befolyásos emberek jogi karon tanuló kollégái, barátai, rokonai közül néhányan vizsgateljesítmény nélkül abszolválnak féléveket vagy jutnak diplomához.

Schadl Györgyöt december elején tartóztatták le, mert az ügyészség szerint összesen több mint 884 millió forint kenőpénzt fogadott el kamarai praxisokért cserébe. Az ügyben érintett Völner Pál, aki lemondása előtt az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára és a miniszter, Varga Judit helyettese volt. A gyanú szerint nála 2018 májusa és 2021 júliusa között összesen 83 millió forint landolt. Az alkalmanként 2-5 millió forintos összegeket konspirált módon vette át a végrehajtói kar immár letartóztatásban lévő elnökétől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Gazdaság

Rengeteg lehallgatási anyag szól Völnerék ellen, a gyanúsítottak az államtitkárban láthatták a védelmet

Több ezer oldalnyi bizonyítékot, jórészt lehallgatási anyagokat gyűjtött össze a Nemzeti Védelmi Szolgálat abban a bűnügyben, amelyben Völner Pál, az igazságügyi miniszter államtitkára is gyanúsított lett – tudta meg a hvg.hu. Bár az ügy iratai egyelőre minősített adatok, információnk szerint az ügyészségen már azon dolgoznak, hogy a titkosításokat feloldják. Az ügy gyanúsítottjai őszintén megdöbbentek, hogy lebuktatták őket, mert vélhetően úgy érezték, Völner jelenti a garanciát a gördülékeny üzletmenetre.