Alkalmazással figyelik, lesz-e voksturizmus a választásokon

A választási csalás tettenérésére fejlesztett egy platformot a Momentum, melyet szerdán be is mutattak.

  • hvg.hu hvg.hu
Alkalmazással figyelik, lesz-e voksturizmus a választásokon

Szél Bernadett és Hajnal Miklós a Facebookon harangozták be a Momentum informatikusai által fejlesztett, úgynevezett voksturizmus-figyelőt. Ezt az alkalmazást azt követően hozták létre, hogy tavaly decemberben az ellenzék kiharcolta, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) hétről-hétre közzétegye az egyes körzetekbe beregisztrált választók számát.

Ahogy Hajnal Miklós elmondta: ezeket a közzétett adatokat a Momentum applikációja összesíti, majd kiszámolja, hogy mennyivel nőtt vagy csökkent az adott körzetben december óta a választásra regisztráltak száma. Ez alapján tudnak arra következtetni, hogy a körzetben voksturizmus vagy természetes átjelentkezések történtek csupán – fogalmazott, és hozzátette, hogy bíznak benne, hogy az eszköz elrettentő erővel fog bírni, „ehhez azonban az is kell, hogy minél többen figyeljünk a választások tisztaságára”.

A kormány tavaly ősszel gördített el egy akadályt a voksturizmusnak nevezett jelenség elől azáltal, hogy megváltoztatta a lakóhely fogalmát. Mostantól ugyanis, ha valaki lakóhelyet létesít, annak nem kell ténylegesen azon a címen élnie. Ez pedig az ellenzéki pártok, de a Társaság a Szabadságjogokért és a Political Capital szerint is azt jelenti, hogy nem lesz felelősségre vonható az, aki rosszhiszeműen, a tényleges ottélés szándéka nélkül létesít magyarországi lakóhelyet pusztán azért, hogy ott szavazhasson.

Az ellenzék tavaly december végén bejelentette, hogy az Alkotmánybíróságon támadja meg a voksturizmust segítő törvényt.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?