Tetszett a cikk?

Amikor az állami segítség várat magára, akkor jönnek képbe a civil szervezetek. Az ukrán–magyar határon jelen esetben az Age of Hope, aminek képviselői a Budapest Bike Maffiával közösen segítenek az Ukrajnából érkezőkön.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Érdekes dolog, hogy Magyarországon előbb van kint a rendőrség és a katonaság, Lengyelországban pedig már kórházvonatok és buszok állnak sorba és mennek a menekülttáborba” – mondta a hvg.hu-nak Tóth Ákos, az Age of Hope alapítója a barabási magyar–ukrán határtól nem messze. Tóth Ákos jelenleg is a határmenti magyar falvakat járja, ahol a helyi polgármesterekkel egyeztet arról, hogy hogyan lehet segíteni a határon túlról érkezőknek.

„Nekem nagyon szimpatikus, hogy rendkívül pici és szegény falvakban az önkormányzat – lehetőségeihez mérten – megpróbál mindent megtenni. Ahol jártam, mindenhol megnyitották a művelődési házakat például” – emelte ki Tóth Ákos, aki azonban arról is beszámolt, hogy az autópályán a határ felé tartva nem előzött meg olyan kamionokat, amikben az országos segélyszervezetek szállítottak volna segítséget a határra.

Veres Viktor

Az Age of Hope szombaton 10 és 14 óra között fog gyűjteni a fővárosban (cikkünk korábbi verziójában 16 órát írtunk, a hibáért elnézést - a szerk.) olyan tartós élelmiszereket, illetve higiéniás kellékeket, amiktől azt remélik, hogy rövid távon segíteni fognak azoknak, akik ezekben az órákban lépik át a magyar határt. Hosszabb távra azonban egyelőre nem terveznek.  „Később logisztikai feladatokat is el tudunk látni, de úgy gondolom, hogy ez inkább a nagyobb segélyszervezetek feladata lenne” – jelentette ki Tóth Ákos.

Segítene az Ukrajnából menekülőknek? Ezekkel a szervezetekkel teheti meg 

Az Age of Hope alapítója szerint a jelenleg határt átlépők jelentős része azok közül kerül ki, akik rokonokhoz, barátokhoz érkeznek, de arra is fel kell készülniük, hogy a jelenleginél sokkal rosszabb anyagi körülmények közül érkezők is meg fognak jelenni a magyar határon. „Most anyák jönnek gyermekeikkel, a férfiakat már biztosan visszatartják” – mondta Tóth Ákos. Nem véletlenül: több férfival is beszéltünk az ukrán-magyar határon, szinte kivétel nélkül arról számoltak be, hogy a kötelező sorkatonaság elől menekültek Magyarországra, ezek után Ukrajnában megtiltották a 16 év fölötti férfiaknak, hogy külföldre utazzanak.

„Budapestről tudunk önkénteseket hozni, ha kell, akármennyit. A cél az, hogy váltani tudják egymást háromnapos turnusokban” – mondta Tóth Ákos. Az önkénteseknek pedig akad feladat a határvidéken: már azzal is tudnak segíteni a menekülteknek, ha a gyerekekre vigyáznak. Kisebb nehézséget jelent az önkéntesek elhelyezése is: Tóth Ákos beszámolója szerint a határ mentén mintegy nyolcvan kilométeres körben minden szállást lefoglaltak, segítségükre az önkormányzatok siettek, amikor felajánlották, hogy elhelyezik az érkező önkénteseket.

A határokon pedig cikkünk írásának pillanatában is folyamatosan érkeznek az emberek: ahogy az oroszok nyomása egyre nő Ukrajnán, a beszámolók szerint egyre többen döntenek úgy, hogy elindulnak otthonról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!