szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hétfőtől feloldja a járványügyi korlátozásokat a kormány, az egészségügyi és szociális intézményeken kívül nem lesz kötelező a maszkviselés, és a védettségi igazolványokra sem lesz szükség – jelentette be Gulyás Gergely a Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Orbán Viktor nem beszélt Vlagyimir Putyinnal a háború megindítása óta, és korábban sem kapott tájékoztatást a háborús szándékairól. A magyar gáztározókban hónapokra elég tartalék van. Percről percre tudósítottuk a kormányinfót.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Mi lesz a menekülők egészségügyi ellátásával?

A nemzeti humanitárius koordinációs tanácsot arra kérték, hogy dolgozzanak ki egy eljárást, ami biztosítja az egészségügyi ellátást azoknak, akik Ukrajnából menekültek Magyarországra, de nem kérnek menekültstátuszt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Ez eddig sem szerelmi, hanem érdekkapcsolat volt

Putyin elnök ma partnere Magyarországnak? – szegezte Gulyásnak a kérdést a 24.hu.

Erre Gulyás annyit tudott mondani, hogy elítéljük az orosz elnök döntését a háború indításáról. Szerinte Oroszországról kell beszélni, mely Európa számtalan országának gazdasági partnere, mert enélkül nem biztosított a nyersanyagellátás.

Kiemelte: Ez eddig sem szerelmi, hanem érdekkapcsolat volt.

Működik a Nemzetközi Beruházási Bank, de bizonytalan a hátországa

A Nemzetközi Beruházási Bankot nem érintik az uniós szankciók – cáfolta az erről szóló kérdést Gulyás. A miniszter szerint ez egy működő bank, ami hiteleket adott magyarországi fejlesztésekre is, a magyar érdek az, hogy ezek a fejlesztések folytatódjanak.

Mivel úgy tűnik, hogy többen is kiszállnak a bankból, az intézmény hátországa is bizonytalanná vált – ismerte el Gulyás.

Más a helyzet, mint 1956-ban volt

Érez-e párhuzamot a mostani magyar állásponttal (vagyis hogy nem engedünk át fegyverszállítmányokat és nem adunk katonai segítséget az ukránoknak) és azzal, amit a Nyugat 1956-ban tett – kérdezte a 24.hu.

Gulyás szerint ezzel az áll szemben, hogy vállaljuk-e egy világháború kockázatát. Ukrajna geopolitikai helyzete és Magyarországé alapvetően tér el egymástól, ha a térképre nézünk. Magyarország álláspontja továbbra is az, hogy ki kell maradni ebből a háborúból.

A magyar álláspont az, hogy Ukrajna 1991-ben létrejött területi integritását kell tiszteletben tartani.

Nem tudjuk befolyásolni, mi történik

A magyar kormány számos veszélyre hívta már fel a figyelmet az elmúlt években, de pont Oroszország nem tartozott ezek közé. Miért? – szólt a 444.hu kérdése. Gulyás szerint a magyar közvéleményt ez nem érhette meglepetésként, főleg mióta Oroszország 2015-ben elfoglalta a Krím félszigetet.

Lehet volt olyan jobboldali publicista, aki leírta, hogy Brüsszel az új Moszkva, de a magyar kormány ezt nem mondta soha – mondta Gulyás.

Mi a végkifejlet, amit el tudunk fogadni – szól a kérdés. Erre Gulyás álláspontja szerint azért nem lehet válaszolni, mert abban a helyzetben vagyunk, hogy miközben a háborút elítéljük, katonát nem akarunk küldeni, de ebből lehet egy új status quo, de hogy azt elismerjük-e, vagy nem, a szövetségeseinkkel fogunk közösen dönteni.

Nem tudjuk befolyásolni azt, ami történik – mondta.

Putyin nem beszélt Orbánnal a háborúról

A Telex kérdésére Gulyás megerősítette, hogy Orbán Viktor nem kapott tájékoztatást Vlagyimir Putyintól Moszkvában az orosz elnök háborús szándékáról.

Azt azonban hozzátette, hogy szerinte bármelyik politikai szakértő meg tudja mondani, hogy ha fegyvert küldünk, vagy fegyverszállítmány megy át az ország területén, Oroszország célja, hogy megsemmisítsék azt.

A magyar kormánynak más információk is rendelkezésre álltak, mielőtt meghozta a döntést, hogy nem enged át fegyverszállítmányt a területén, de ennél többet nem árult el. Ha Kárpátalját is megtámadják az oroszok, akkor még inkább előtérbe kerül a határbiztosítás és a menekültek megsegítésére.

Ha nő az infláció, plusz juttatások kellenek, indokolt az ártstop

Lapunk kérdezett az inflációról is. Gulyás szerint az árstopok fenntartása továbbra is indokolt, de a nyersanyagárak növekedése begyűrűzik a gazdaságba.

A jegybank 5-6 százalék közötti inflációt prognosztizál, de nem lehet kizárni, hogy ennél magasabb lesz – tette hozzá. Ha pedig ez így lesz, akkor

pluszjuttatást kell biztosítani a nyugdíjasoknak és az állami alkalmazottaknak.

Gulyás azonban türelmet kért, szerinte ki kell várni, mennyi ideig tart és hogyan alakul a háború.

Nem igaz, hogy nem készültünk a háborúra

Gulyás megvédte Orbánt, szerinte a miniszterelnök a frakcióülésen tartott beszédében is valós veszélynek nevezte a háborút. Természetesen mindent megtettünk, hogy elkerüljük, így tett az Európai Unió is.

Mi jól mértük fel az elmúlt években, hogy nagyobb a biztonsági kockázat a térségben, mint korábban – mondta.

"Kellett 1-2 nap, hogy olajozott legyen a segítségnyújtás"

Gulyás szerint nem igaz, hogy a határon csak a civilek támogatták a kezdetekben az Ukrajnából érkezőket. Lehet, hogy egy-két napig lehetett volna jobban csinálni, de háborús helyzet van. A kormányhivatalok első pillanatoktól kezdve részt vettek a segítségnyújtásban, de 1-2 nap kellett ahhoz, hogy olajozottá váljon – mondta.

Magyarország nem támogatja a brüsszeli javaslatot a menekültek ideiglenes védelmére

A hvg.hu kérdései következnek. Támogatja a kormány az Európai Bizottság javaslatát, hogy az azonnali ideiglenes védelmet megkaphassák az Ukrajnából érkező menekültek? Gulyás egyértelmű válasza a nem volt, és ezzel a többi V4-es tagállam is egyetért.

A javaslatról ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Teljes és azonnali uniós védelmet javasol az ukrajnai menekülteknek Brüsszel

A jugoszláv háború idején dolgozták ki, de az Európai Unió történelmében most először, az ukrajnai menekültek megsegítésére aktiválnák az ideiglenes uniós védelem intézményét. Ha a tagállamok is rábólintanak, akkor az orosz offenzíva elől menekülők egy évre automatikusan tartózkodási és munkavállalási engedélyt, szálláshoz és egészségügyi ellátáshoz való jogot kapnának az összes tagállamban.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!