Tetszett a cikk?

A fideszes Vitályos Eszter szerint probléma, hogy ellenfele, Buzinkay György olyan embert bízott meg képviseletével a helyi választási bizottságban, aki a kormányváltás mellett állt ki. Az Alkotmánybíróság szerint ez nem alkotmányossági kérdés.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Vitályos Eszter, a Fidesz–KDNP szentendrei jelöltje kifogásolta, hogy ellenfele, az Egységben Magyarországért által indított Buzinkay György olyan embert bízott meg képviseletével a helyi választási bizottságban, aki a közösségi médiában a kormányváltás szükségességét hirdeti, és őt személy szerint is élesen bírálta. A Fidesz-politikus szerint ez aláássa a választás tisztaságába vetett bizalmat, hiszen a választási bizottságnak az önkormányzat által választott és a jelöltek által megbízott tagjai egyenjogúak, egyformán hivatalos személynek minősülnek, tehát pártatlannak kell lenniük.

A Nemzeti Választási Bizottság meg is állapította a törvénysértést, de ezt a Kúria felülbírálta. A Kúria indoklása szerint a delegált tagok a jelölt érdekeit képviselik, nekik nem kötelező elfogulatlannak lenniük, mint a választott tagoknak. Ők ugyanis nyíltan kötődnek az őket delegáló jelölthöz, és általában maguk is tagjai valamely versengő pártnak. „A delegált tag személyében nem kell, hogy független legyen.” Ezért véleménynyilvánítási szabadságuk korlátozásának nem lenne törvényes alapja.

Vitályos Eszter az Alkotmánybírósághoz fordult, mert szerinte a Kúria döntése önkényes, szubjektív, tehát törvénysértő.

Az Ab Dienes-Oehm Egon vezette tanácsa azonban érdemben meg sem vizsgálta a panaszt, mert azt állapította meg, hogy a Kúria megfelelően alkalmazta a törvényt, világosan megindokolta döntését, az eljárás tisztességes volt, tehát „a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség, vagy alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdés nem merül fel”. Ezért a Fidesz-jelölt panaszát visszautasították.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának fideszes államtitkára, aki múlt ősszel átvette a múzeumigazgatói kinevezése miatt lemondott L. Simon László listás országgyűlési mandátumát, most Szentendrén egyéni választókerületben indul a KDNP-vel közös jelöltként. Ő volt az, akit egy iskolai laptoposztogatás miatt a helyi választási bizottság enyhén elmarasztalt, de aztán az Ab kimondta, hogy aki valamilyen politikai tisztséget tölt be, az a kampányban is felléphet ilyen minőségben.

(Címlapképünkön Vitályos Eszter.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!