szerző:
Tetszett a cikk?

A Magyar Ügyvédség Ukrajnáért kezdeményezés jogi és más természetű segítséget is nyújt ingyenesen a háború elől menekülőknek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A háború kitörése kettős sokkhatásként érte dr. Szajbert Attila budapesti ügyvédet, ugyanis személyes érintettsége is van a történtekben: Kárpátaljáról származik. Szajbert akkor szembesült először a menekültek helyzetével, amikor elment a határhoz, hogy felvegye a háború elől menekülő édesanyját. Látta, ahogy csak jönnek az emberek, de az is elég nyilvánvaló volt, hogy fogalmuk sincs a hogyan továbbról, és segítségre szorulnak szinte minden értelemben. Szajbert Attila pedig úgy próbált segíteni, ahogy tud, egy szakmai Facebook-csoportban tett közzé egy felhívást, miszerint a menekültek számára ingyenes jogsegélyszolgáltatáshoz keres kollégákat.

A kezdeményezését gyorsan felkarolta a Budapesti Ügyvédi Kamara és a Magyar Ügyvédi Kamara is, így végül egy-két napon belül vagy 150 ügyvéd, jogtanácsos, ügyvédjelölt és jogi előadó gyűlt össze, mára pedig közel 200 fő az, akik hajlandók pro bono segíteni a bajba jutott embereken és az őket segítőkön. Szükség is van ennyi emberre, mivel már a háború első heteiben is több száz megkeresést kaptak. A csoportot dr. Görgényi Orsolya ügyvéddel, a BÜK nemzetközi ügyekért felelős titkárával koordinálják.

„Több területe van az általunk nyújtott segítségnek, az első a nem szakmai része, azaz tolmácskodunk ha kell, a határról szállítjuk autóval az érkezőket, szállást biztosítunk, illetve segélyszervezetek közvetítésével tárgyi adományokat juttatunk el a menekültekhez” – meséli Szajbert. Az ügyvédi kamarák 30 millió forint támogatást nyújtottak a Magyarországon működő országos segélyszervezeteknek, illetve tagjaikat a segélyszervezetek további közvetlen pénzügyi támogatásra is felhívták.

A csoport tevékenységének másik területe a jogi segítségnyújtás. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a menekültek a jogi problémáikkal (státusz legalizálása, munkavállalás, iratok beszerzése) felkereshetik őket, és teljesen díjmentesen segítséget kapnak.

Nem csak a menekültek fordulhatnak kérdéseikkel a Magyar Ügyvédség Ukrajnáért nevet viselő kezdeményezésben részt vevő jogászokhoz, hanem azok is, akik szintén segíteni szeretnének a háború elől menekülőkön, csak éppen nincsenek tisztában ennek a jogi hátterével. Például ilyenek lehetnek a szállásadással, illetve az ellátással kapcsolatos jogi problémák.

Emellett kifejezetten az ukrán ügyvédek támogatására a Budapesti Ügyvédi Kamara elindított egy Második Szakmai Otthon névre hallgató programot is, aminek a célja az Ukrajnából elmenekült ügyvédek segítése az itteni szakmai életbe való beilleszkedésben. Ez azt jelenti, hogy az ügyvédi irodákban a munkavégzéshez helyet biztosítanak a menekült jogászoknak, és adott esetben szorosabb szakmai együttműködésre is van lehetőség. Az ukrán ügyvédek megsegítése kapcsán az Ukrán Nemzeti Ügyvédi Kamarával is együttműködnek.

Akinek segítségre van szüksége, vagy segítene, csak éppen nem tudja, hogyan fogjon hozzá, nincs más dolga, csak írnia kell egy e-mailt a Magyar Ügyvédség Ukrajnáért kezdeményezés központi címére, amit ezen a linken találnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!