Kovács Zoltán: a rubelben fizetés nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését

A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a CNN-nek nyilatkozott.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Kovács Zoltán: a rubelben fizetés nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Pénteken jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, ha Magyarország rubellel fizetne az orosz földgázért, azzal megsértené az Európai Unió Oroszországgal szemben hozott szankcióit.

Orbán: Ha az oroszok azt kérik, rubelben fizetjük ki a gáz árát

Az országnak május végén kell fizetnie legközelebb a földgázért.

Ezután adott interjút Kovács Zoltán a CNN-nek, ahol a műsorvezető vonatkozó kérdésére úgy fogalmazott, hogy érdemes tisztázni a fogalmakat. "Az Európai Unió tagállamai számára nincs közös közbeszerzési eljárás a gáz- és olajvásárlásokra, ezért ezekre vonatkozóan Magyarország az Oroszországgal kötött szerződéseknek tesz eleget. Ezek értelmében viszont az csupán technikai kérdés, hogy a magyarok milyen pénznemben fizetnek" - mondta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, hozzátéve:

ez nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését.

Kovács arról is beszélt, hogy a magyar gazdaság és lakosság 85 százalékban függ az orosz gáztól. Ezt a helyzetet "nem mi alakítottuk ki így, ezt örököltük, minden más megoldás nélkül" - mondta, hozzátéve: jelenleg nincs más megoldás a gáz- és olajbeszerzésekre, annak ellenére sem, hogy Európa más szegleteiből és Ukrajnából is olyan üzenetek érkeznek, hagy fel kell hagyni a jelenlegi gyakorlattal.

Christiane Amanpour, a hírtelevízió vezető nemzetközi tudósítója és műsorvezetője arra is rákérdezett, hogy Magyarországon - az európai uniós véleménnyel azonosulva - úgy látják-e, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajnával kapcsolatos tervének kudarcot kell vallania? Kovács Zoltán erre válaszul kifejtette, Magyarország száz százalékban kiáll az EU és a NATO döntései mellett, egyebek között abban is, hogy békét keres. Bármilyen áron, bármiképpen érik el, fegyverszünetnek kell születnie, a lehető leghamarabb - szögezte le.