szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester szerint ha az ellenzék úgy definiálja magát, hogy ő a nem Fidesz, akkor soha nem lesz elég szavazója.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Az ég szerelmére, akkorát buktunk, mint az üveges tót. Tehát akinek ezek után nincs felelősségérzete az ellenzéki oldalon, aki nem tesz fel magának kérdéseket, vagy aki úgy érzi, hogy mindent jól csinált, az szerintem pszichopata”

– mondta Karácsony Gergely főpolgármester a Telexnek, majd kifejtette, hogy bár most mindenki igyekszik ellökni magától a felelősséget, azért reméli, hogy mindenki feltesz magának bizonyos kérdéseket. Karácsony továbbá arra számít, hogy az elkövetkezendő két évben az ellenzéken belüli politikai harcok fogják eldönteni, hogy ki lesz a szövetség vezetője.

Karácsony Gergely a HVG-nek: "Nem indulok újra a Párbeszéd társelnöki posztjáért"

A főpolgármesternek fogalma sincs, lesz-e még egyszer miniszterelnök-jelölt, pártja éléről viszont távozik, és támogatná, hogy Tordai Bence legyen az utódja. Azt mondja, a választásokon kiderült, hogy a „nem a Fidesz" stratégiával nem lehetett nyerni. Szerinte érdemes arra is felkészülni, hogy 2024-ben nem lesznek önkormányzati választások a megszokott formában, és akár a közvetlen főpolgármester-választást is megszüntethetik.

Beszélt arról is, hogy tévedés volt „Fidesz – nem Fidesz” kérdéssé tenni a választást, ugyanis az ellenzékre a bizonytalanok csak akkor fognak szavazni, ha azt látják, hogy van saját jövőképük, ami túlmutat a Fidesz-tagadásán. Arra is rámutatott, hogy az ellenzék üzenete menet közben elitistává vált, ami nem azért történt, mert ne ismerték volna fel a helyzetet, hanem azért, mert ezekben a pontokban volt konszenzus a pártok között. Mint elmondta: „pont az a probléma, hogy amiről az ellenzéknek volt mondanivalója, az persze sokaknak, nekem is alapvetően fontos – ilyen a Nyugathoz tartozás, a demokratikus, jogállami keretek –, de ha ezeknek önmagában társadalmi többsége lenne Magyarországon, akkor Orbán Viktor nem lenne tizenkét éve miniszterelnök.” A választóknak a demokrácia nem egy elvont fogalom, hanem a biztos megélhetés szinonimája, és erre nem volt az ellenzéknek válasza.

Ráadásul hiába folytatna az ellenzék „jó értelemben vett populista, vagyis felelős egyenlőségpárti politikát”, ha az ellenzéki elit „lényegét tekintve piacpárti-liberális. Aki Havannában járt, de a Havanna lakótelepen még nem.” Ennek a következménye, hogy nem azért voltak az ellenzék üzenetei elitisták, mert nem ismerték fel a helyzetet, hanem mert azt tudták kommunikálni, amiben alapvetően konszenzus van közöttünk. És ezek a demokratikus normák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Hadházy Ákos a SzavazóFülkében: “Ha nem tudunk változást elérni, akkor ilyen lesz a 2026-os, a 2030-as és a 2034-es választás is”

A választási vereség okairól, a kampányban elkövetett hibákról és az ellenzék előtt álló jövőről is beszélt a hvg.hu választási podcastjában, a SzavazóFülkében Hadházy Ákos, aki szerint “nincs olyan hatalom és olyan diktatúra, amire ne lehetne sikeresen politikai nyomást gyakorolni”, csak más eszközökhöz kell nyúlnia az ellenzéknek, mint eddig. A politikus a műsorban beszélt Gyurcsány és Márki-Zay felelősségéről és arról is, milyen receptet ne kövessen semmiképpen az ellenzék.