Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A választáson egyéniben induló 34 független jelölt közül a legjobb eredményt érte el, mégis csalódott a politikába belekóstoló villamossági vállalkozó. Nagy tervei vannak viszont a második legjobb függetlennek, a 20 éve polgármester egykori rockernek. Váratlan sikert ért el az egyik ellenzéki jelöltre azonos névvel ráinduló független. A legboldogtalanabb a Faragó-család lehet.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

A 2018-as 37-nél alig kevesebb, 34 független jelölt indult egyéniben az április 3-i választáson, és a két nagy politikai tömb mellett labdába rúgni nem tudó párton kívüliek közül mindössze 9-en értek el értékelhető, 2 százalékosnál jobb eredményt. Ez az a lélektani határ, ami alatt a választási kampányra biztosított, fejenként 1,18 millió forintos állami támogatást is vissza kell fizetni. Az élmezőnybe 5 százalékot közelítő eredménnyel lehetett bekerülni, íme az első három helyezett:

  • Mezei József Hajdú-Bihar 4 3399 (szavazat) 8,25%
  • Vilcsek Ernő Borsod-Abaúj-Zemplén 3 2121 (szavazat) 5,28%
  • Varga István Somogy 1 1849 (szavazat) 4,39%

A lámpagyártól Bihar Disneylandjéig

A 8,25 százalékos eredményt elérő Mezei József Hajdú-Bihar 4-es, Berettyóújfalu központú választókerületében ezzel az eredménnyel a Fidesz–KDNP és az ellenzéki összefogás közös jelöltje mögött – az országban egyedüli függetlenként – a harmadik lett, jóval maga mögé utasítva ezzel a Mi Hazánk jelöltjét is. Mégis csalódott, mivel sokkal jobb eredményre számított. A hvg.hu-nak azt mondta,

az ismertségem hozhatott volna akár 20 százalék feletti eredményt is”.

Mezei Józsefet valóban szinte mindenki ismeri nemcsak Berettyóújfalun, hanem távolabb is a megyében. A városban évtizedek óta működik és növekszik a Mezei Vill Kft. villamossági gyára, a milliárdos forgalmat bonyolító – de 2020-ban éppen veszteséges – cég alapjait a 62 éves Mezei 1987-től egyéni vállalkozóként tette le. Mezei azt mondta, sok hazugsággal hozzák összefüggésbe, az pedig végképp nincs ínyére, hogy Hadházy Ákos csak úgy emlegeti, mint „a Kelet Tiborcza”.

Ez a név egyébként onnan ragadt rá, hogy annak idején, amikor a miniszterelnök veje, Tiborcz István gazdasági és pénzügyi karrierje beindult az Eliosszal és a közvilágítási tenderekkel, volt hét olyan pályázat is, amin Mezei villamossági cége is indult az Elios mellett, de sohasem nyert. Mezei szerint azonban ő nem „látszatpályázó” volt, hanem „25 éve villamossággal foglalkozom, ebből élek, volt verseny, elindultunk, de nem nyertünk”.

Mezei cége többször is indult az Elios-szal együtt közvilágítási tenderen, de mindig alulmaradt
Túry Gergely

A vállalkozó eddig sosem indult választáson, most kipróbálta, de arra a kérdésre, hogy a vártnál rosszabb eredmény elvette-e végleg a kedvét, vagy megpróbálkozik később is, kérdéssel felelt: „holnapra sem lehet tervezni, ki tudja, mi lesz 4 év múlva?”. Az egyéni jelölteknek járó 1,18 milliós állami kampánypénzt azért felvette – visszaadnia pedig nem kell a jó eredménye miatt.

Fizetnivalója azonban így is akad, mivel a helyi választási bizottság márciusban jogsértésen érte és 140 ezer forint bírság megfizetésére kötelezte Mezeit, amiért jelöltként „Berettyóújfalu területén több önkormányzati tulajdonban lévő dolgon – közterületen lévő fákra kitűzve, fák közé kifeszítve, közterületi hulladéktárolókra, buszváró falára ragasztva – úgy helyezett el választási plakátokat, hogy Berettyóújfalu Város Önkormányzatától előzetes, írásbeli hozzájárulást nem kért és nem kapott”. Mezei ezt a Nemzeti Választási Bizottsághoz megküldött fellebbezésében sem vitatta, mindössze a bírság eltörlését kérte fizetésképtelenségre hivatkozva, de beadványát formai okokból elutasították.

Mezei, akinek gyárába 2020-ban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is ellátogatott, hogy bejelentsen egy 287 milliós állami támogatást, a hvg.hu-nak azt mondta, „nem építettem politikai kapcsolatokat, csak az adott körülményeket optimálisan használtam ki”. Felhívta a figyelmet, hogy

semmit sem kaptunk ajándékba, hanem letettünk valamit az asztalra, amit könnyű volt támogatni”.

Mint a helyi futsalcsapatot is szponzoráló vállalkozó sorolta, nemcsak munkahelyeket teremt, hanem szórakozási lehetőséget is nyújt gyerekeknek. Utóbbival arra a beruházásra utalt, amin sokan talán csak mosolyognak, hiszen félmilliárd forintos uniós támogatással megépítette az ország egyetlen, sík pályán működő bobpályáját, amin – lejtő hiányában – elektromosan mozgatják a bobokat. A 444.hu szerint cége mobil squashpályájára is kapott unióst pénzt, a bobpálya pedig a berettyóújfalui Morotva Ligetben van, ami már „eddig is uniós pénzből lett Bihar Disneylandje”.

Rockzenészből „veterán” polgármester

A független indulók között a második legjobb eredményt Vilcsek Ernő képviselőjelölt érte el, aki a Borsod-Abaúj-Zemplén megye 3-as, Ózd központú választókerületében a voksok 5,28 százalékát gyűjtötte be. Vilcsek sem indult még parlamenti választáson, de szintén nem ismeretlen a körzetében: a putnoki járásban fekvő, alig 500 lelkes község, Jákfalva polgármestere immár 20 éve. Ahogy a hvg.hu-nak elmondta,

a rendszerváltás előtt még zenekart alapító, hosszú hajú rockzenészként nekiszaladtam a helyi politikának, és úgy érzem, azóta bizonyítottam valamit”.

Vilcsek ugyanis tagja volt az 1987-ben alapított Razzia rockzenekarnak. Egyéni jelölti indulását „kísérletként” írta le arra, hogy „azok is képviselve legyenek, akik egyik nagy politikai tömböt sem akarják”. Azt mondja, hogy a saját településén, Jákfalván direkt nem kampányolt, nehogy megkapja az összeférhetetlenség vádját, de a többi területet bejárta. „Ahhoz képest, hogy a nagy pártok itt 5–600 millióból kampányoltak, én meg csak az állami 1,2 milliót vettem fel, ez az eredmény nem rossz” – értékelt Vilcsek.

Vilcsek Ernő az Ózdi Városi Televízió választási műsorában
Youtube / Ózdi Városi Televízió

A polgármester azt mondja, eljátszott a gondolattal, hogy a függetlenek 2026-ra akár országos listát is állíthatnának, hogy megszólítsák azt a 2,5 millió embert, akik most el sem mentek szavazni, így a mérleg nyelve is lehetne ez a formáció.

A névrokon Varga – egy a 12 ezerből

A harmadik legjobb eredményt érte el a függetlenek között Varga István, aki Somogy megye 1-es, Kaposvár központú körzetében a voksok 4,39 százalékát szerezte meg és ezzel a negyedik helyen végzett. Ez, a helyben ismeretlen, sőt kifejezetten rejtőzködő, magáról még hivatalos fotót sem közzétevő Varga esetében alighanem nagyrészt annak is köszönhető, hogy sokan talán összekeverték a szavazólapon „Dr.” előtaggal megkülönböztetett, de szintén Varga István közös ellenzéki jelölttel.

Egyesek többnek gondolják, mint véletlennek, hogy a Somogy 1-es körzetben nemcsak az ellenzéki jelölttel azonos nevű függetlennek jutott eszébe az indulás, hanem az ellenzéki előválasztáson Dr. Varga István mellett esélyes Horváth Ákos névrokona, egy szintén fotó nélküli független Horváth Ákos is elindult a választáson, igaz, ő sokkal szerényebb eredményt, 0,88 százalékot ért el. A névrokonok indulása amúgy valamilyen helyi sport lehet arrafelé, mert a most is győztes Fidesz–KDNP-s Gelencsér Attilára 2018-ban és 2014-ben is ráindult a független Gelencsér Balázs.

A független Gelencsér az idei választást kihagyta, de a független Varga így is kínált épp elég érdekességet. A kapost.hu, majd a Népszava is felkutatta a kampányidőszakban a férfit, akit egy balatonfenyvesi víkendházban találtak meg, és akiről kiderült, hogy Varga Sándor néhai kaposvári iskolaigazgató fia. Az újságíróknak a jelölt bizonygatta: nem kapott felkérést, biztatást, sem pénzt vagy állást, nem is zsarolták vagy fenyegették meg, egyszerűen úgy gondolta, elindul a választáson, egyébként pedig utánanézett:

Magyarországon tizenkétezer Varga István van.

„Nem tévesztem meg a válasz­tókat (…) 560 ember aláírta az ajánlóívemet. Ez feljogosít arra, hogy elinduljak” – mondta az őt kérdező újságíróknak még a választás előtt.

Négy családtag összesen kapott 258 voksot

A Somogy 1-ben induló névrokonoknál is érdekesebb a Békés 1-es, Békéscsaba központú választókerület, ahol a sok független induló miatt az ország legtöbb egyéni jelöltje szerepelt a szavazólapon, összesen 11-en – itt indult Stummer János közös ellenzéki és Herczeg Tamás kormánypárti jelölt, végül utóbbi győzött 8 százalékpontos előnnyel. Hogy az ellenzéki jelölttől vittek-e el szavazatot, nem tudni, mindenesetre itt indult az ország bizonyára legpolitikusabb családja, legalábbis a korábbi sajtóhírek szerint egy családot alkot a szavazólapon szereplő négy Faragó:

Faragó Gergely az apa, valamint három gyereke, Betti, Anett és Gergely Lajos.

A Faragó-család tagjai négyen az országszerte induló független képviselőjelöltek csaknem 12 százalékát tették ki, és összesen 258 szavazatot kaptak. Ez annak fényében semmiképp sem sok, hogy előzőleg a kampányban legalább 500 érvényes ajánlást leadtak fejenként, és pláne nem sok, ha azt nézzük, hogy fejenként mindössze 20, 38, 87 és 113 voksot gyűjtöttek, ezzel pedig a legrosszabbul teljesítő független jelöltekké váltak. A legtöbbet, 113 szavazatot az amúgy a családból egyedüliként 2018-ban is elinduló Faragó Anett kapta – igaz, 4 éve még 231-en ikszeltek a neve mellé.

A helyi választási irodánál a hvg.hu-t arról tájékoztatták, hogy nekik hivatalból megvan ugyan a Faragó-jelöltek elérhetősége, de mindannyian szigorúan kikötötték, hogy az nem adható ki a sajtónak. A nyilvánosság elől elzárkózó, magukról képet sem közzétevő indulókról így nem sok derült ki azonkívül, hogy Kétegyházán élnek, de például az otthonukhoz ellátogató RTL Klub stábját a többi családtag már arról is igyekezett „lebeszélni”, hogy az indulásukat emlegessék.

Faragóék háza Kétegyházán – kerülik a nyilvánosságot
Youtube / RTL Klub - Házon kívül

Nemcsak Faragó Anett „tért vissza” egyébként a 2018-as szavazólapról idén, más ismerős neveket is találni a körzetben. A körzetben most és 2018-ban is független jelöltként indult Csurár Ibolya is – 4 éve 0,25 százalékot ért el, most 0,32-t. A Faragóékhoz hasonlóan Kétegyházán élő Szegedi Éva, aki most a Gattyán-féle Megoldás Mozgalom jelöltjeként 0,96 százalékot ért el, 2018-ban még a Családok Pártja (CSP) színeiben indult és mindössze 0,51 százalékos eredményt ért el, 4 évvel korábban pedig még az Új Dimenzió Párt (ÚDP) jelöltje volt, de akkor csak 0,11 százalékát kapta meg a szavazatoknak. Az ÚDP és a CSP utóbb egyébként klasszikus kamupártoknak bizonyultak. Tizenkettedikként, függetlenként majdnem elindult a választáson Békés 1-ben Nagy Zsolt is, ám nem szerzett az induláshoz kellő számú ajánlást – ő a hírek szerint Szegedi élettársa, akivel közös Facebook-oldaluk van, és közös ismerősük az exMSZP-s botrányhős, Zuschlag János.

Akinek egy felkiáltás volt az indulása
Független jelöltként mérette meg magát Heves megye 2-es, Gyöngyös központú választókerületében Érsek Zsolt. A jelölt neve ismerősen csenghet, csak éppen évtizedekig MSZP-s politikusként ismertük. Érsek 29 évig volt az MSZP tagja, 16 évet dolgozott az Országgyűlésben egyéni képviselőként, és 8 évig volt polgármester Hatvanban. Aztán 2019 nyarán viharos körülmények között szakított a pártjával és kilépett az MSZP-ből. A gond az volt, hogy a helyi párt alapszervezete az ő indításáról döntött MSZP-s színekben az őszi önkormányzati választáson, ám az országos központ helyben a DK–Jobbik–Momentum-összefogásról döntött. Érsek mostani, függetlenként indulása nem volt meglepő azután, hogy tavaly ősszel, az ellenzéki előválasztást is élesen bírálta, amiért a választókerületben egyedüli jelöltként, verseny nélkül indult és nyert a Jobbik jelöltje. Mint most a hvg.hu-nak elmondta, szerinte ez azért volt hiba, mert „Heves leginkább baloldali körzete éppen a gyöngyösi, ahol így nem igazi baloldali jelölt indult, ha az indult volna az ellenzéki összefogás jelöltjeként, lehet, hogy másképp, nem a fideszes jelölt győzelmével végződött volna a választás”. Érsek függetlenként megméretve magát 915 szavazatot kapott, ami a voksok 1,74 százaléka. Ez szerinte nem rossz eredmény, mert „ha nem indulok, ez a 915 ember valószínűleg el se ment volna szavazni, így viszont legalább listán vélhetően az ellenzékre szavaztak”. Megjegyezte: az ő indulása „felkiáltás volt arra, hogy a baloldal baloldali jelölt nélkül nem sokra megy”.

Összegyűjtöttük mind a 34 független jelöltet, itt böngészhetők az egyéni eredményeik:

(Nyitóképünkön Mezei József a lámpagyárban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Íme a választás legnagyobb vesztesei, akik még a vigaszághoz is kevesek voltak

Országos listát nem tudtak állítani, de legalább egy egyéni jelölttel nekifutottak a választásnak – hét ilyen párt, pártszövetség volt, némelyik a saját túlélése érdekében indított csak el egyetlen jelöltet április 3-án. A pártok 58 egyéni jelöltje összesen 11051 szavazatot szedett össze – egyenként többségében jóval kevesebbet, mint ahány ajánlást gyűjtöttek. Volt, aki 624 voksot kapott, és volt, aki csak 56-ot.

Lengyel Tibor Itthon

Gattyánék százmilliót fizethetnek vissza az államnak

Gattyán György Megoldás Mozgalmának 108 millió forintot kell visszautalnia az államnak. Kispártok egyéni jelöltjei és néhány független induló sem tudott ellenállni az ingyenpénznek, amit a többségük a gyenge eredménye miatt most fizethet vissza. Gődény György pártja csaknem 600 milliós kampánytámogatásra lett volna jogosult, de direkt nem vette fel.