szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Rendkívüli sajtótájékoztatót tart Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter kedden, egy nappal azután, hogy kiderült, az állam többszáz milliárddal száll be az állami megrendelésekkel kitömött 4iG mellé a Vodafone felvásárlásába, valamint Palkovics László menesztette az OMSZ vezetőit, mert rossz időt mertek mondani augusztus 20-ra. Mindeközben pedig tart az energiaválság, az inflációs krízis, és kezdődik a tanév is. Kövesse velünk percről percre!

Most érkezett

Gulyás: Nem augusztus 20. miatt rúgták ki az OMSZ vezetőit.

Az M1 kérdezett az OMSZ-vezetők felmentéséről. Palkovics Lászlónak miniszterként jogi értelemben nincs kötelezettsége választ adni, de Gulyás próbál jobb választ adni. A TIM álláspontját elfogadta a kormány, mert a vezetői változtatásokra a tűzijátékra előrejelzett idő nélkül is sor került volna, bár megjegyezte, tévedtek a meteorológusok a nemzeti ünnepen.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Szigorúbb és átláthatóbb rendszer jön az uniós pénzek és közbeszerzések ellenőrzésére

Folytatódnak a tárgyalások az Unióval, a hétéves költségvetés, a helyreállítási alap és a kondicionalitási eljárás témájában.

A kormány választ adott a bizottság kérdéseire "igen intenzív tárgyalások" után, napi rendszerességgel egyeztettek a Bizottsággal. Ennek megfelelően olyan választ adtak, amelyben sikerült közös álláspontra jutni. Szigorúbb és átláthatóbb rendszer jön az uniós pénzek és közbeszerzések ellenőrzésére, reméli a kormány, az eljárás így lezárható, és jöhetnek a helyreállítási alap pénzei, valamint aláírható a hétéves költségvetés is.

A gáz és a villamosenergia egyaránt biztosított, 63 645 megajoule-ban határozták meg a befagyasztott árú gázfogyasztás fűtőértékét

Semjén Zsolt vezette a mai kormányülést, az energiahelyzet áttekintésével kezdtek, már-már a Covidhoz hasonló rendszerben újra és újra beszélni kell az energiaellátásról.

Gulyás Gergely szerint a magán-, állami és piaci szektorban egyaránt biztosított a gáz- és a villamosenergia. A gáztározókat folyamatosan töltik fel, de az árak egyre magasabbak.

Gulyás elmondta: az orosz, a magyar és a nyugati gáz fűtőértéke nem azonos (ebben a sorrendben csökken), de a kormány fenntartja, hogy a legrosszabb fűtőérték esetén is az 1729 köbmétert megkapják befagyasztott áron. Ezt 63 645 megajoule-ban pontosították, beleszámítva az eltérő minőségű gázt.

Hűvös szelek jönnek az oktatásban is

Az előző tanév tanársztrájkokkal ért véget, mégsem csak az elégedetlenség és a munkaerőhiány okozhat problémát szeptembertől: az energiaválság az iskolákat is eléri, és kérdés, ki lehet-e fűteni minden tantermet a krízis közepén.

Égre-földre keresik a megoldást, mivel és miből fűtsék elég melegre az iskolákat a télen

A szakemberek szerint nem ördögtől való az iskolaépületek fűtési rendszerének felülvizsgálata, és egyes helyeken akár átállítása szilárdtüzelős megoldásokra, de általánosan nem megoldható a „közoktatás gáztalanítása". A hőmérsékletet viszont valóban csökkenteni kell.

Pártállami tempó a tudományban

Hétfőn nemcsak a Vodafone-ügy, hanem egy hasonlóan vérlázító kormányzati lépés is tematizálta a közbeszédet: Palkovics László elmozdította az OMSZ felsővezetőit, mindössze két nappal azután, hogy a meteorológusok esőt vártak augusztus 20-ra, ezért le kellett mondani az ünnepi műsort, aztán mégsem jött a vihar. A lépést az OMSZ 15 kollégája kedd reggel politikai nyomásgyakorlásként aposztrofálta.

Az OMSZ politikai nyomásgyakorlással vádolja a kormányt, követeli a vezetők felmentésének visszavonását

A szervezet irányítói az OMSZ integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében két javaslatot is tettek. Palkovics László technológiai és ipari miniszter hétfőn mentette fel az OMSZ elnökét és szakmai elnökhelyettesét az augusztus 20-i elmaradt viharral összefüggésben.

A megszorítások közepén lesz pénz Vodafone-ra

715 milliárd forint – ennyiért vásárolja fel a 4iG és az állam a Vodafone-t, 51-49-es felosztásban előbbi javára. Hétfőn derült ki, hogy egy teljes rezsivédelmi alapnyi pénzt elkölt a kormány a telefonszolgáltatóra, évtizedes telekommunikációs terveit leporolva.

Évtizedes álmát váltotta valóra az Orbán-kormány a Vodafone felvásárlásával

Már a második Orbán-kormány kimondta, hogy nemzeti mobilszolgáltatónak márpedig lennie kell, és minimum 2012 elejétől fogva többször, többféleképpen neki is futott a feladatnak, de mindig visszapattant. Most egy 2013-as tervet leporolva, a gigászi megszorítások közepette is elképesztő összeget elköltve vette meg a Vodafone-t, a NER egyik mintacégével, a 4iG-vel közösen, így végül lesz nemzeti mobiltársaság.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván hvg360

A visszautasíthatatlan ajánlattól a különadókig – így államosít Orbán, a Vodafone a legutóbbi zsákmány

A Vodafone megszerzése egy jól ismert taktika része az Orbán-kormány részéről, ahol sokféle eszközt bevetnek az állami, de legalábbis kormányközeli tulajdon erősítésére. Van, amikor az állam üzleti szereplőként jelenik meg, ha magyar kézbe szeretne adni egy üzletágat, máskor inkább a törvényekkel teremt olyan helyzetet, hogy nagyon ne lehessen más végeredmény, mint amit szeretne. És persze van, amikor meghúzódik a háttérben, hozzá közel álló piaci szereplőkre bízva az elvileg független üzleti döntéseket.