Követeli az ukrán külügy, hogy korrigálják a nyolcadikosok földrajzkönyvében az Ukrajnáról szóló részt

A tankönyv úgy mutatja be az orosz–ukrán háborút, mintha belháború lenne.

  • hvg.hu hvg.hu
Követeli az ukrán külügy, hogy korrigálják a nyolcadikosok földrajzkönyvében az Ukrajnáról szóló részt

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

„Az ukrán külügyminisztérium követeli a magyar, nyolcadik osztályos tanulóknak készült földrajztankönyvekben Ukrajnáról szóló hamis információ azonnali kijavítását” – mondta Oleg Nikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője az Interfaxnak.

Ahogy azt a hvg.hu is megírta, egészen szürreális módon magyarázza a nyolcadikosoknak szóló földrajzkönyv Ukrajnát. A tankönyvben azt írják: „a népes Ukrajnában a nemzetiségek eloszlása nagyon egyenlőtlen. A többség ukrán nemzetiségű, de az ország keleti részén jelentős az oroszok aránya, a Krím félszigeten pedig ők alkotják a többséget. A két keleti szláv nyelv (orosz, ukrán) hasonló. Az oroszok által lakott országrészekben a lakosság egyötöd része kevert orosz–ukrán nyelven beszél. Ennek ellenére a két népcsoport gyakran szemben áll egymással. Ellentétük fegyveres konfliktust is kirobbantott a Krím félszigetért.”

Vagyis: azt a látszatot keltik a szövegben, mintha Ukrajnában belháború zajlana.

Nikolenko hozzátette: kedden a földrajztankönyv miatt a Magyarországon tartózkodó ukrán diplomaták bementek a magyar külügyminisztériumba tárgyalni, a tárgyalás során pedig megállapították, hogy elfogadhatatlan az Ukrajnáról szóló rész a tankönyvben, mivel az torzított tényeket közöl az országról. Az egyeztetésen követelték, hogy igazítsák helyre a tankönyvben szereplő hamis információkat.

Nem ez az első alkalom, hogy a szerzők az orosz narratívát írják bele egy tankönyvbe az ukrajnai helyzettel kapcsolatban: míg 2017-ben a tényeknek megfelelően szerepelt, hogy Oroszország annektálta a Krímet és írtak benne a két szakadár régió születéséről is, 2018-ban változott a helyzet. Attól az évtől ugyanis kimaradt a könyvből a 2014-től szinte folyamatosan zajló kelet-ukrajnai háború, valamint a két szakadár régió is.

2018 óta oroszbarát a nyolcadikosok szürreális földrajzkönyve

A korábbi kiadásokban még nem belviszályként írta le a Krím Oroszország általi bekebelezését, és külön kitért a két szakadár régióra is.

Az ügyben kerestük a külügyminisztériumot is, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Szürreális módon magyarázza az ukrajnai háborút a legújabb, nyolcadikosoknak szóló földrajzkönyv

Hiába van kiváló - sokak szerint gyanúsan túl jó - kapcsolat Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor között, amikor nagyon kell, az orosz propaganda Magyarországot is beáldozza külpolitikai céljai elérése érdekében. Úgy néz ki, most megint nagyon kell.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.