szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szoftvert gyártó Avnon Group nevű cég egyik munkatársa beszélt arról, hogy a magyar kormány mire készül. Gulyás Gergely miniszter viszont a hír nem igaz.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Egy izraeli technológiai cég arra készül, hogy a közösségi médiás tevékenységek feltérképezésére és nyomon követésére szolgáló szoftvert adjon el Magyarországnak – mondta a The Times of Israel testvéroldalának, a Zman Yisraelnek a cég egyik munkatársa, aki a cikkben senior managerként szerepel, de a nevét nem közölték.

Az Avnon Group, egy high-tech konglomerátum, amelynek székhelye Tel-Aviv Kfar Saba külvárosában található.

A munkatárs szerint olyan technológiát fognak a magyar kormánynak eladni, amelynek segítségével nyomon tudják majd követni az online tevékenységeket a közösségi médiában (pl. posztokat, a kommenteket), valamint erről elemzéseket is tudnak készíteni – mondta a tisztviselő.

A forrás a lapnak azt állította, hogy nem tudják, hogy a magyar kormány milyen konkrét célra szeretné megszerezni a szoftvert. Ugyanakkor azt feltételezi, azért érdeklődik az Orbán-kormány a technológia iránt, mert Magyarországon nő a társadalmi és politikai feszültség Oroszország ukrajnai inváziója és az ukrán menekülthullám miatt.

Az Avnon Group minden külföldi eladását az izraeli védelmi minisztérium (IDF) hagyja jóvá. A tárca eddig nem kommentálta az ügyet.

Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón azt mondta, ez egy álhír, "nincs ilyen vásárlási szándék", a kormány nem tárgyalt ilyenről.

Izraelt komoly kritikák érték amiatt, hogy megkérdőjelezhető emberi jogi múlttal rendelkező országoknak adnak el megfigyelési technológiát. A legnagyobb botrány akkor tört ki, amikor kiderült, több országban – Magyarországon is – ismert újságírók, kormánypárti politikusok, üzletemberek és ügyvédek mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, vagy kerültek célkeresztbe.

Ezt követően az izraeli kormány azt közölte, hogy szigorúbb szabályokat vezet be az ilyen szoftverek eladására, de az elmúlt hetekben a védelmi minisztérium bejelentette, hogy enyhít az előírásokon.

Az Avnon Csoport 1990-ben alakult, a tanácsadó testületében két volt IDF tábornok, egy volt rendőrfőnök és a Moszad egykori vezetője is helyet kapott. A cég fejlett fegyvereket fejleszt, gyárt és forgalmaz, beleértve a kibereszközöket is.

Az Ukrajnában zajló háború kitörése után a cég kelet-európai tevékenysége felpörgött, különösen Lengyelországban, a Csehországban és Litvániában. A cikk szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy ezek az országok tartanak leginkább egy orosz támadástól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!