szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A felhívásukra sok közszolgálati dolgozó szolidaritásképpen kétszer tíz perccel meghosszabbította az ebédidejét.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

A Szakszervezetek Akciószövetsége és az Egységes Közlekedési Szakszervezet szerda délutáni sajtótájékoztatóján a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke, Boros Péterné arról beszélt:

  • szolidaritást vállalnak a pedagógusokkal és a munkájukat segítőkkel, támogatják a követeléseiket, kiállnak az elbocsátott tanárok mellett,
  • a munkáltatótól július 1-jéig visszamenőleg 20 százalékos, az inflációt ellentételező a keresetnövelést követelnek,
  • elutasítják a kormány által egyoldalúan megváltoztatott munkavédelmi és -egészségügyi szabályokat, vagyis azt, hogy legfeljebb 18 fokig lehet felfűteni a hivatalokat,
  • tisztességes megélhetést biztosító béreket akarnak,
  • a munkabékét biztosító, egyenrangú partnerek tárgyalását lehetővé tevő, az akaratuk kikényszerítésére alkalmas sztrájkjogot követelnek.

Az elnök hangsúlyozta: ez jelenleg nem adott, ezért kell a pedagógusoknak a polgári engedetlenség eszközével élniük, amit a törvény nem tilt. „Kordont bontottak, mint hajdanán a Fidesz és mint Orbán Viktor. Éltek az emberi jogukkal, vállalták, hogy ezért nem kapnak fizetést, jelezték, hogy elégedetlenek a helyzetükkel. Azért tették, hogy hivatásukért élhessenek és taníthassanak” – magyarázta, és jelezte: a felhívásukra sok közszolgálati dolgozó szolidaritásképpen kétszer tíz perccel meghosszabbította az ebédidejét. E húsz perc alatt nem végeznek munkát, hanem tornáznak, ezzel tiltakoznak és védekeznek a hideg ellen.

Az eseményen felszólalt Nagy László, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tanára is, aki elmondta, hogy náluk 45-en sztrájkolnak szerdán. Elvileg egész napos sztrájkot tartanak, de neki például ma hat órája volt, négyet pedig meg kellett tartania. „Ez nem sztrájk, szerintem így lehetetlen sztrájkolni” – jelentette ki.

Aztán arról beszélt, hogy azok a kollégái – Törley Katalin, Sallai Katalin, Ocskó Emese, Palya Tamás, Molnár Barbara –, akiket az illetékes tankerület elbocsátott, többször is emiatt tiltakoztak polgári engedetlenség keretében.

Azt akarták mindenképpen kifejezni, hogy a sztrájk a véleménynyilvánítás szabadságának része, ami úgy nem fenntartható, hogy közben nem látszik, hogy közben az az órák döntő többségét meg kell tartani. Követeljük azonnal a sztrájkjog helyreállítását, és ennek a színjátéknak a befejezését”

– fűzte hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Több tízezren gyűltek össze tüntetni a Kossuth téren

Szerda reggel több ezer ember alkotott óriási élőláncot Budapesten, a pedagógusok világnapján így demonstrálnak a tanárok, a diákok és a szülők az oktatásért. Egész nap folytatódtak a kiállások, majd este előbb a Margit hidat foglalták el a tüntetők, utána pedig a Kossuth téren tartottak szolidaritási koncertet és nagygyűlést. Híreink a szerdai demonstrációkról.

Nagy Iván László Itthon

Fülke: Tényleg kivárjuk, hogy az egész társadalom a bőrén érezze a tanárok ügyét?

Élőlánc Budától a Keleti pályaudvarig - így indul a nap a fővárosban szerdán, amikor országszerte, reggeltől estig akciózik a pedagógusszakma, a diákok és a szülők egy élhető és fenntartható oktatásért. Hogy mi szükség van erre? A fő célokról a láncot szervező Faludi Andrást kérdeztük, a tanársztrájkok történetét és az elvadult kormányzati reakciókat pedig Szabó Fruzsina, az Eduline vezető szerkesztője összegezte közéleti podcastunk legfrissebb adásában.