szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőrök megfogták a képviselőket, és egyszerűen arrébb rakták őket. Egyikük, a párbeszédes Jámbor András szerint "lehámozták", "kiszedték" őket. Tordai Bencének rendőri intézkedés közben eltört az egyik ujja.

Élőlánccal próbálta megakadályozni A Város Mindenkié (AVM) csoport, valamint több országgyűlési képviselő – köztük Csárdi Antal, Jámbor András és Tordai Bence – hogy csütörtökön kilakoltassanak egy 67 éves, krónikus beteg nőt Belváros-Lipótvárosban.

A Mérce szerint az AVM ügyfelének még 2013-ban megkötött, határozott idejű lakáshasználati szerződését a tulajdonos önkormányzat kisösszegű díjhátralék miatt 2016 novemberében felmondta, és 2018-ban bírósági úton is intézkedett a lakás kiürítéséről.

Az AVM megkereste az önkormányzatot az ügyben, és felajánlotta a fennálló lakáshasználati és fűtési díjhátralék alapítványi támogatások segítségével való kiegyenlítését, továbbá tekintettel a polgármester által nemrég elfogadott határozati javaslatra, felszólították Szentgyörgyvölgyi Pétert a kilakoltatás felfüggesztésére.

Az önkormányzat keddi válaszlevelében elutasította az AVM mindkét fél számára előnyös megoldási javaslatát.

Az aktivisták ezek után polgári engedetlenséggel kezdtek tiltakozni a kilakoltatás ellen. A kiérkező rendőrök később azonban mindhárom ellenzéki képviselőt, vagyis Csárdi Antalt, Jámbor Andrást és Tordai Bencét is elvitték a helyszínről.

Jámbor András Facebook-posztjában is megerősítette mindezt. Azt írta, „40 perc alatt eddig 4 embert, köztük engem és Tordai Bencét tudták kiszedni. Még több mint 20 aktivista társunk fent van, köztük Csárdi Antal, akit egyelőre nem tudnak lehámozni a korlátról!"

Később a szintén párbeszédes országgyűlési képviselő, Tordai Bence a Facebookon számolt be – orvosi leletet és fotót mellékelve – arról, hogy a rendőri inztézkedés közben eltört az ujja.

Frissítés - 14:41

Cikkünk megjelenése után az V. kerületi önkormányzat jelezte, hogy a kerületben lakáskiürítési végrehajtásra csak a legvégső esetben kerül sor, folyamatban lévő hatósági ügyekre pedig a polgármesternek nincs ráhatása – így a cikkben érintett lakáskiürítésre sem. Azt is írták, hogy a mostani esetet “nem csupán a felgyülemlett díjhátralék tette elkerülhetetlenné”, hanem az is, hogy szerintük a bérlő nem működik együtt sem az önkormányzattal, sem a lakóközösséggel, ráadásul “a közösségi együttélés legalapvetőbb szabályainak sem tesz eleget”. A részletekről a kerület azt írta: a bérlő lakáshasználati díja 1.814 Ft/hó, amelyből 150.454 Ft hátralékot halmozott fel, ami kb. 7 évnyi díjnak felel meg, vagyis 2013-ban kezdődött bérlése óta “túlnyomórészt egyáltalán nem fizetett”. Emellett az önkormányzat szerint 304 ezer forintot meghaladó fűtési díjhátralékot kellett kifizetniük a bérlő helyett, “aki idén még egyetlen havi fűtésdíjat sem teljesített”, ráadásul az önkormányzat 2013 augusztusától eddig összesen 2,7 millió forint szociális támogatást nyújtott a bérlőnek. Hozzátették, a bérlő továbbá “járványügyi problémákat és többletköltséget” okozott a társasháznak. Egyébként pedig – írták – a bérlő 2022. szeptember 22-én kelt végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmét a bíróság elutasította. Végül megjegyezték: a kerületnek az Oltalom Karitatív Egyesülettel ellátási szerződése van, így a bérlő ott kezdeményezheti a felvételét, ez esetben a szállása biztosított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!