Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Hazug vádnak nevezi a kormánykritikus portál kiadója azt a titkosszolgálati jelentést, amely szerint az ellenzéki kampányba ment a céghez az Action for Democracytól és egy svájci alapítványtól érkezett 1,97 milliárd forint. Ez állítólag politikamentes piaci megbízások ellenértéke volt, de hogy milyeneké, azt a korábban a Pegasus kémszoftverrel is megfigyelt cégvezető, Páva Zoltán már nem árulta el.

Megszólalt az a cég, amelyik az ellenzék kampánytevékenységének pénzügyi hátterét vizsgáló titkosszolgálati anyagokban visszatérően felbukkan mint az egyesült ellenzék, valamint annak kormányfőjelöltje, Márki-Zay Péter választási kampányában felhasznált, külföldről érkező anyagi támogatások hazai kedvezményezettje. A vállalkozás az Oraculum 2020 Kft., amely az ellenzéki hírportált, az Ez a lényeg kiadója, ügyvezetője és tulajdonosa pedig a korábbi MSZP-s képviselő és komlói polgármester azonos nevű fia, Páva Zoltán.

A hírportál 2019 őszén, az önkormányzati választásokra időzítve indult, és hirdetési kampánya volt a Facebookon a tavalyi választás előtt is. A cég neve tavaly novemberben bukkant fel egy titkosszolgálati jelentésben, mint amelyiknél 1,08 milliárd forint landolt, méghozzá a Márki-Zay Péter kampányát segítő Action for Democracy-tól (AD). A minapi újabb titkosszolgálati anyag pedig további 887 milliót azonosított a céghez érkező külföldi kampánytámogatásként, ezúttal egy svájci alapítványtól:

Itt a titkosítás alól feloldott újabb "dollárbaloldal"-jelentés: találtak még egymilliárdot és egy svájci alapítványt

Tovább bogozták a titkosszolgálatok és nyomozó hatóságok az ellenzék tavalyi kampányának külföldi pénzügyi támogatásait, és arra jutottak, hogy egy svájci alapítványon keresztül e célra, de már nem közvetlenül a Márki-Zay-féle MMM-hez további 900 millió forint körüli összeg érkezett.

A jelentés nyilvánosságra kerülése után a hvg.hu számos ezzel kapcsolatos kérdést feltett az Oraculum 2020 Kft.-t vezető és tulajdonló Páva Zoltánnak, ám nem kaptunk ezekre semmilyen választ. Megírtuk viszont, hogy a korábban a Pegasus kémprogrammal is megfigyelt, egy másik cégével pedig a DK-val szerződő Páva vállalkozásához a jelek szerint 2 milliárd forint folyt be.

Ki az a Pegasussal megfigyelt, DK-közeli médiavállalkozó, akinek a cégéhez több pénz folyt be a kampányban, mint Márki-Zay mozgalmához?

Kerüli a nyilvánosságot a korábban a Pegasus kémszoftverrel is megfigyelt ellenzéki médiavállalkozó, a DK-frakcióval is tízmilliókra szerződő Páva Zoltán, akinek a cégéhez a titkosszolgálatok szerint a kampányidőszakban több külföldi pénz áramlott, mint Márki-Zay Péter mozgalmához összesen.

Ha fenti cikkünk megjelenéséig nem is, egy nappal később levelet kapott a hvg.hu Páva Zoltántól. Ebben a cégvezető egy közleményt küldött – amely közben a cég által kiadott Ezalenyeg.hu-ra is felkerült –, és ebben “hazug vádakat” említve azt írja: “sem az EzaLényeg szerkesztősége, sem kiadója nem kapott külföldi támogatást”.

A híroldal főszerkesztőjével közös Páva-közlemény magyarázata szerint a portál “a híresztelésekkel ellentétben nem kapott külföldi támogatásokat, és maga sem támogatta semmilyen politikai párt kampányát”. Mint írták, “portálrendszerünk online és offline hír- és tartalomszolgáltatói munkát végzett, törvényes szerződésesek alapján“. Úgy fogalmaztak:

Orbán propagandabirodalmának állításaival szemben a valóság az, hogy az Oraculum 2020 Kft. nem támogatásként kapta a jelentésben megjelölt összegeket. Jogszerűen megkötött szerződéses jogviszony keretében nyújtottunk szolgáltatást, amelyet számla ellenében egyenlítettek ki a szerződött partnerek. Ezeknek a megbízásoknak semmi köze nem volt Márki-Zay Péter kampányához.”

A közlemény nyomán újabb, tisztázó kérdéseket küldtünk Pávának, ám ezekre cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Pedig – ha jól értjük –, az Action for Democracytól kapott 1,08 milliárdra és a svájci 887 millióra egyaránt vonatkozó állítása, miszerint nem politikai kampányt támogattak belőle, és ezeknek semmi köze az ellenzék és Márki-Zay Péter kampányához, némi magyarázatra szorulna.

Ha ugyanis így van, miért nem jelezték ezt korábban, amikor novemberben nyilvánosságra került az 1,08 milliárdos első összeg. Érdekes az is, hogy az amúgy Márki-Zay kampányát támogató AD miért éppen a kampányidőszakban és miért pont ezt a céget találta meg egy piaci megbízással – a cég méretéhez és forgalmához képest jelentős, milliárdos értékben. Kérdés maradt az is, hogy

az Oraculum 2020 Kft. vajon pontosan milyen, az ellenzéki kampánnyal össze nem függő, politikamentes feladatot végzett a két, összesen csaknem 2 milliárd forintos értékű megbízásért, ami a vállalkozás teljes, 2021-es árbevételének a háromszorosa?

Nem sokkal Páváék előtt egyébként közleményben válaszolt Korányi Dávid, az AD elnöke is a titkosítás alól feloldott jelentésre, amelyben a Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter alá rendelt új szuper-titkosszolgálat, a Nemzeti Információs Központ (NIK) vizsgálta az ellenzék tavalyi kampányának külföldi pénzügyi támogatásait:

Korányi Dávid: A kormánypártok egyre nyíltabban használják a titkosszolgálatokat politikai céljaik eléréséhez

Az Action for Democracy elnöke az újabb nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentésre reagált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!