szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Háborút, hatalmas Fidesz-győzelmet, inflációt, gazdasági bajok tömkelegét hozta 2022. Orbán Viktor viszont mindebből valahogy szombat délutánra megpróbálja kikerekíteni a legjobbat úgy, hogy még jövőképet is vázol mellé. Tudósítóink már a helyszínen vannak, az eseményt és Orbán beszédét pedig élőben közvetítjük.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

A miniszterelnököt vastaps búcsúztatja

Mi viszont nem tapssal, hanem hamarosan elemzéssel jelentkezünk. Köszönjük figyelmüket.

  • Az értékelés előtt Orbán a törökországi-szíriai földrengés után a mentésben segédkező magyarokat tapsoltatja meg közönségével.
  • Beszédét messziről indul, kormányzása első tíz évét értékeli azzal, minden olyan jól alakult a Covid előtt.
  • Hangnemet váltva beszél az elmúlt két évről: előbb világjárvány, aztán háború. Azt kiemeli: változatlanok a kormány céljai a családpolitikától a stratégiai ágazatok magyarításáig.
  • A háború és az infláció a két nagy veszély, ezeket kell legyőzni - ennek stratégiájáról beszél a miniszterelnök.
  • A magyar kormány szerint Oroszország nem jelent valódi fenyegetést, Orbán elutasítja, hogy az ország szakítsa meg kapcsolatait az oroszokkal.
  • Több tiszteletet vár el a magyaroknak Munkácson, Kijevben, Brüsszelben és Washingtonban - most is jut bírálat az ukrán vezetésnek.
  • Orbán szerint a háború két szláv ország között zajlik, a baj az, hogy Brüsszelben ezt nem fogadták el.
  • A washingtoni demokrata vezetés bírálatával folytatja, és elismétli: a béke csak Moszkva és Washington között születhet meg.
  • Az inflációs elemzéssel folytatja, felidézve az elmúlt hónapok kormányzati kommunikációját szankciós inflációról beszél.
  • A magyar jogállamiságot bolházzák, miközben a rabomobil állandó ügyeletet tart az Európai Parlament épületénél - von analógiát aközött, hogy amíg Magyarországnak járó uniós támogatások egy részét visszatartják, az EP néhány tagját - közte az egyik alelnököt - egy korrupciós botrány miatt őrizetbe vették.
  • Az árstopot és a kamatstopot addig tartják fenn, amíg az árak, illetve a kamatok nem kezdenek csökkenni.
  • Kedvezményes "vármegyebérletet" vezetnek be.
  • A magyar gazdaság sikereit említi - néhány nappal az után, hogy kiderült: az év végére technikai recesszióba került a gazdaság.
  • Az év végére egyszámjegyűre gyaluljuk az inflációt - ígéri azt, amit minden elemző valószínűnek tart.
  • Hirtelen váltással a pedofília veszélyéről beszél, aztán ugyanilyen hirtelen véget ér a beszéd.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Orbán kitért a Krúdyból kirúgott pedagógusra is, akit nemrégiben botrányos videói miatt rúgtak ki

Van itt még valami, amihez egy magabiztos kormány is kevés egyedül. A miniszterelnök felhozta, hogy "az egyik iskolánkban milyen gyalázatos dolog történt". Szerinte a pedofíliára nincs bocsánat, a gyerek szent és sérthetetlen, a felnőtteknek az a dolguk, hogy a gyerekeket bármi áron megvédjék. Nem érdekel bennünket, hogy megbolondult a világ - mondta Orbán, őt az sem érdekli, Brüsszel mivel magyarázza a megmagyarázhatatlant. Ez itt Magyarország, itt kell lennie Európa legszigorúbb gyermekvédelmi rendszerének.

A jogszabályok megvannak, a hiányzók pedig meglesznek, de ebben az ügyben mindenkire szükség lesz, mert a genderpropaganda nem jópofa marháskodás, szivárványos dumcsi, hanem a gyermekekre leselkedő legnagyobb veszély. Szerinte ennek a dolognak semmi keresnivalója sincs Magyarországon. Mint mondta, számít mindenkire ebben. Majd megköszönte a figyelmet és zárta beszédét.

Az infláció olyan, mint a tigris

Ahhoz, hogy mindez kivitelezhető legyen, kellenek az extraprofitadók. Orbán szerint 2022 olyan év volt, amikor kettétörhetett volna a magyar gazdaság gerince.

Szerinte a hivatásos károgók ezt jósolták. Most februárban minden eddiginél magasabb a foglalkoztatás, a forint megnyugodott - értékelte. Az infláció magas, 22-ben viszont mesterhármast lőtt a magyar gazdaság: rekord kivitel, soha ennyi befektetés nem volt, soha ennyien nem dolgoztak korábban - mondta. A magas árak ellenére ezért vagyunk még talpon, ezért nem áll le a gazdaság idén sem.

Az infláció olyan mint a tigris, ha nem lőjük le, akkor leterít minket. Orbán bizalmat kért: el fogják találni - ígérte. Az év végére egyszámjegyű lesz az infláció.

Jön a vármegyebérlet

Bevezetik a kedvezményes vármegyebérletet is, ez buszra és vonatra is érvényes, havi országos és vármegyebérletet ajánlanak, előbbi 18 900, utóbbi 9 450 forintba fog kerülni - jelentette be Orbán.

Infláció = brüsszeli szankciók

Miért van egész Európában infláció? - tette fel a kérdést. Szerinte egyszerű: a baj neve szankciós infláció. A szankciókkal Oroszországot célozták, de Európát találták el. Nem volt olyan régen, amikor azt ígérték, hogy ezek a háború végét hozzák, de nem ez történt, az egyre távolodik. Megígérték, hogy nem lesznek energiaszankciók, de mégis megtették. Brüsszelben összekötötték a gáz árát a villamosenergia árával, így ha egyik emelkedik, emelkedik a másik is, hiába lehet áramot máshogy is termelni, mint gázzal. Orbán szerint alap, hogy a megugró energiaárak minden termék árát emelik, Magyarországra - lévén importnak vagyunk kitéve - ez különösen igaz.

Oroszország pedig jól járt a szankciókkal, hiszen többet fizettünk nekik. Ez a szankciós extraprofit, ezt szerinte az európai emberek fizették. Ezek a magyarok zsebéből szerinte 4000 milliárd forintot vettek ki. Ebből lehetett volna béremelés, adócsökkentés, vagy lakásvásárlás, de Orbán szerint az ember csak áll a brüsszeli üvegpaloták között és nem érti, mi történik ott.

Orbán szerint egyértelmű: Brüsszelből csak szankciók, segítség nem jön. Olyan pénzt nem kaptunk meg, amit a tagállamok közös hitelként vettek fel, és aminek egy részét, a ránk esőt vissza kell fizetnünk. Orbán szerint úgy kezdik ki a magyar jogállamot, hogy a rabomobil az EP-nél állandó vendég, szerinte ez nem helyes, hiszen a mostani modell helyett a tagállamoknak kellene ellenőrizniük Brüsszelt. Reméli, hogy a 2024-es EP- választások után így is lesz.

Az infláció szerinte nem kivédhetetlen, nem szabad tőle megijedni, cselekedni kell, nem megijedni. Válság idején nincs normativitás, be kell avatkozni a gazdaságba. Ezért van ma is lakossági rezsicsökkentés. Az élelmiszerárstop addig marad, amíg nem csökken az infláció. A kamatstop 350 ezer családot véd, amíg a kamatok nem csökkennek, marad ez is, sőt, kiterjesztették a diákhitelekre.

Béke akkor lesz, ha az USA és Oroszország tárgyal

Hol vannak már a régi kedélyes idők, amikor 2014-ben Hillary clinton egy good friendet küldött ide, aki kitiltásokkal, tüntetésekkel operált - tette fel a kérdést. Orbán azt mondta Trumppal jó lóra tettek, de Biden - akinek nevét "bajdennek ejtette" - egy "press-ment" küldött, hogy préselje meg a magyarokat. De oda szerinte nem kellene eljutni, hogy a következő ideküldött Puccini legyen. Értik: puccs. Orbán szóviccelni próbált.

A miniszterelnök ezek után átvezette mondandóját arra, hogy választások jönnek mindenhol a világon. Nincsenek illúziók, se '68-as világgyerekek, se álmodozó pacifisták - mondta Orbán. Szerinte béke akkor lesz, ha az amerikaiak és az oroszok tárgyalnak. Ez be fog következni, de minél később, a károk annál nagyobbak lesznek. A további harc azonban orbán szerint nem a győzelmet hozza, hanem pusztítást, belekeveredést, a világháború veszélyét hozzák. Azt kérte, a honvédelmi miniszter tartsa szárazon a puskaport.

Európa közvetett háborúban áll az oroszokkal

Európa a háborúba sodródás perceit éli, valójában már közvetett háború van Oroszországgal - mondta Orbán, hiszen a Nyugat fegyvert szállít, pénzeli az ukránokat, a másik felet pedig szankcionálja. Egyelőre ez közvetett háború - mondta, szerinte a belesodródás veszélye állandósodott. Szerinte hamarosan hallani fogunk békefenntartó csapatok küldéséről is.

Meg kell értenünk, hogy kerültünk ide. A lengyeleket és a balti államokat értjük - mondta, hiszen a történelmük sokat megmagyaráz. De a többi országot Orbán nem érti, történhetett volna másképp is. Adhattunk volna garanciát, hogy Ukrajna nem jön a NATO-ba, de az ellenkezőjét tettük. Követhettük volna a 2008-as másik megoldást, amikor Oroszország Grúziát támadta és Európa úgy döntött, hogy a francia Sárközy elnök segítségével a tűzszünetre törekedett. Lehetett volna a 2014-es megoldás, amikor Orbán szerint Angela Merkel vezetésével a Nyugat tárgyalásba kezdett. Akkor is voltak háborúpártiak, de volt erős francia-német vezetés is, ami a háborút megakadályozta.

Egy évvel ezelőtt viszont a Nyugat másképp döntött, felemelte nagy konfliktussá ahelyett, hogy lokális konfliktusként kezelte volna. Ez újabb érv szerinte a brüsszeli vezetés ellen, hiszen amikor ők döntöttek háború lett, amikor a tagállamok, akkor béke.

Egy évvel ezelőtt még nem voltunk egyedül a béketáborban. Itt voltak a németek Orbán szerint, azonban most a németek Leopardokat adnak, "talán még a régi térképek is megvannak". Így fogyott el a béketábor, mindenki a németekkel tartott, az viszont alig hihető, hpogy önszántukból fordultak volna. Modern német iskola: nem egyszerűen átállnak, hanem az élre ugranak, alapos emberek, ha csinálnak valamit, akkor az élen lesznek - mondta. A többi békepárti ország is elszivárgott, maradtunk hát ketten:

Magyarország és a Vatikán.

Orbán szerint a társaságra nem lehet panasz. A háború viszont durvul, a velünk szembeni hangnem pedig ezzel együtt fog durvulni. Nem lesz könnyű, de állni fogjuk a sarat.

"A NATO-tagság létfontosságú Magyarországnak"

Orbán több tanulságát is látja a háborúnak. Ilyen, hogy a NATO-tagság létfontosságú Magyarországnak. A nyugati világ keleti szélén vagyunk, nem mondhatunk le róla. A szövetség védelmi, azért alakult, hogy védhessük egymást, Orbán történelmi elégtételt érzett, amikor a csatlakozási szerződést aláírta. A NATO azonban szerinte nem háborús szövetség, vagy háborús koalíció. A közös védekezésen túl ez nem jelent semmilyen kötelességet, a tagállamok pedig nem várhatnak el közös támadást senkitől.

Ha néhány NATO-tag háborúzni akar, akkor azt a NATO-n kívül kell megtennie, aki akar, az megy, aki nem, nem - mondta.

Ha bárki azt hiszi, képes ellenőrzése alatt tartani a háborút, alábecsüli a háború kockázatait. Akik ezeket a hibákat elkövetik, messze élnek, de mi itt élünk, a háború itt zajlik. Brüsszeliták még nem haltak meg a háborúban, magyarok már igen. A kárpátaljai magyarok nem ezt érdemlik, Orbán nekik több tiszteletet kért Munkácson, Kijevben, Brüsszelben és Washingtonban is.

Oroszország Orbán szerint nem valós fenyegetés

Európán kívül mindenki tisztában van az ukrán háború elszigeteltségével, ezt pedig a világban mindenki tudja - mondta Orbán, szerinte nem kel attól félni, hogy Oroszország Magyarország biztonságát fenyegetni. Ez legfeljebb az atomfegyverekre igaz, de eztr csak felerősíti a háború. Az pedig már kiderült, hogy az orosz haderő nincs abban a helyzetben - és jó ideig nem is lesz - hogy megtámadja a NATO-t.

Orbán felidézte, hogy Magyarország közös EU-s hadsereget akart korábban.

Stratégiai célok tekintetében Magyarország egyetért a Nyugattal - mondta. Magyarországnak is az kell, hogy Oroszország ne legyen fenyegetés, Ukrajna pedig szuverén legyen. A különbség az eszközökben van: a háborúpártiak ezt háborúval gondolják elérni, Orbánék tűzszünettel. Szerinte csak az utóbbival lehet a szenvedést csendesíteni.

Egyetlen helyes erkölcsi döntés, ha kimaradunk a háborúból

Hogyan győzzük le a háborút? - tette fel a kérdést. Szerinte ha az országot meg akarjuk óvni, akkor az orosz-ukrán háborúból ki kell maradni. Ez Orbán szerint eddig sem volt egyszerű, hiszen a nyugati világ része vagyunk, ott pedig mindenki a háború pártján áll, vagy legalábbis úgy tesz, mintha ott állna. Megteheti-e Magyarország, hogy így is a béke pártján marad? Orbán szerint igen, hiszen a Jóistenen kívül senkit sem ismerünk el magunk felett. Szerinte erkölcsileg is helyes döntés kimaradni, sőt, egyedül ez a helyes. Az ukrán menekülteket be kell engedni, ezt jól tettük.

Ukrajnában nem a gonosz és a jó, hanem két szláv ország háborúzik, ez az ő háborújuk, és nem a miénk - mondta a miniszterelnök. Magyarország elismeri, hogy Ukrajnának joga van védenie magát, de szerinte nem lenne erkölcsileg helyes, ha az ukrán érdeket a magyar elé vennénk - ahogy azt szerinte a baloldal Magyarországon is teszi.

Nem szállítunk fegyvert, a pénzzel is csínján bánunk, nehogy Brüsszel a nekünk járót is Ukrajnának adja, Oroszországgal a kapcsolatot nem számoljuk fel, mert ez a nemzeti érdek, nem járulunk hozzá, hogy gáz, olaj, vagy atomipari szankciók jöjjenek - mondta.

Fenntartjuk gazdasági kapcsolatunkat Oroszországgal, ezt tanácsoljuk az egész nyugati világnak, kapcsolatok nélkül nem lesz béketárgyalás, ezért nem támogatjuk, hogy papokat, egyházi vezetőket szankciók alá tegyenek, elég baj, hogy ez művészekkel, sportolókkal megesik - mondta.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!