szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök az ellenfelek közé sorolta a „háborúpárti nemzetközi érdekcsoportokat”, például Biden-adminisztrációt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szombati évértékelő beszédét követően szerdán a Fidesz-KDNP-frakciószövetség tagjaihoz szólt Balatonfüreden az Országgyűlés hamarosan kezdődő tavaszi ülésszaka előtt Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke. Beszédében – ahogy az eseményről beszámoló Magyar Nemzet fogalmazott – „egyértelmű, világos alapokat” fektetett le a következő időszakra.

A cikk szerint Orbán azt mondta a frakciótagoknak, hogy a kormány a háromnapos kihelyezett ülésen, Sopronban megvitatta, kell-e módosítani a háborúhoz való magyar hozzáálláson, és arra a döntésre jutott, hogy nem kell. A magyar nemzeti érdek ugyanis ma is azt kívánja, hogy az ország maradjon ki belőle. „A magyar emberek így döntöttek áprilisban, nem szállítunk fegyvert, nem csatlakozunk semmilyen háborús koalícióhoz” – emelte a miniszterelnök a beszámoló szerint.

Elemzők az Orbán-évértékelőről: „Morálisan, esztétikailag és intellektuálisan is vállalhatatlan"

A Magyar Nemzet értesülései szerint Orbán hangsúlyozta: nem szurkolunk senkinek, mert ennek a háborúnak nem lehet győztese.

Véleménye szerint nem győzhet Oroszország, mert Ukrajna mögött felsorakozott az egész nyugati világ. Oroszország pedig atomhatalom, és egy atomhatalmat nem lehet sarokba szorítani, mert atomháborút robbanthat ki”

– olvasható a cikkben.

A miniszterelnök a lap szerint újra megerősítette, hogy az egyetlen erkölcsileg helyes pozíció a háborúban a Fidesz-KDNP állásfoglalása, mert életeket menteni csak tűzszünettel és békével lehet, ezért azonnal tűzszünet kell és béketárgyalások kellenek.

Nagy Iván László: A legszomorúbb barakk

Csatlósállam maradtunk, csak már vidámság és jólét nélkül. Orbán Viktor szombaton 13 év legelkeserítőbb beszédét mondta, amelyben egy olyan országot mutatott be, ahol nincs minek örülni, csak mások keserűségének, és bárki más megdögölhet, csak minket hagyjanak békén. Ez az ő Magyarországa. Vélemény.

Értékelése szerint Európa az elmúlt egy évben meggyengült, mert a Biden-adminisztráció korlátlanul érvényesíti az érdekeit Brüsszelben az európai érdekek rovására. A háborúra adott válaszok, a „szankciócunami” elkezdte gyengíteni az európai gazdaságot, miközben az olcsó energiában gazdag Amerikát mindez meg sem érinti.

A miniszterelnök végül arról beszélt, hogy gyengülni kezdett Európa katonai ereje is, mert a háború az európai hadseregek készleteit csökkentette, pótlásukról azonban nem gondoskodtak.

A cikkben úgy összegezték: Orbán szerint Európa alig egy év alatt elvesztette függetlenségét, gazdasági és katonai erejét. Ebben a helyzetben Magyarországnak a saját érdekeit kell képviselnie, mert akkor kerülhet ki sértetlenül és megerősödve a háborús időszakból. A kormányfő szerint ehhez három dolgot kell megtenni:

  • meg kell védeni Magyarország függetlenségét, ami azt jelenti, hogy meg kell védeni a békepárti álláspontot a Biden-adminisztrációval és Brüsszellel szemben.
  • meg kell őrizni a magyar gazdaság erejét, az infláció ellen kell háborút indítani, meg kell védeni a munkahelyeket és a családokat, valamint az időseket, illetve a munkából élőket.
  • erősíteni kell Magyarország katonai erejét, hiszen „a békéhez erő kell”.

Beszámoltak arról is, hogy Orbán úgy fogalmazott: az inflációt Brüsszel szabadította Európára, köztük Magyarországra is. „A betegség neve szankciós infláció, a vírus pedig a brüsszeli szankció. A szankciókkal Oroszországot célozták meg, de Európát találták el” – jelentette ki, majd úgy folytatta: a szankciós infláción Oroszország és a nyugati multik kerestek nagyon sokat, hiszen tavaly az előrejelzések szerint a világ olaj- és gáziparának profitja 500 milliárdról 834 milliárd dollárra nőtt.

Nagyszerűen rímel egymásra Orbán és Putyin évértékelő beszéde

Orbán arról is beszélt, hogy extraprofit jelenik meg a hazai energiavállalatoknál, bankoknál, a kereskedelmi multiknál, a gyógyszercégeknél, s ebből a pénzből van a rezsivédelmi alap, ebből tudják fenntartani a rezsicsökkentett árakat az átlagfogyasztás erejéig. A lap szerint azt is kijelentette: „mi nem nézzük tétlenül az extraprofit keletkezését, elvesszük és visszaadjuk az embereknek”.

A kormányfő a beszédében a Fidesz-KDNP három ellenfelét nevezte meg:

  • a háborúpárti nemzetközi érdekcsoportokat, amelyek a Biden-adminisztrációból, a háborúpárti brüsszeli bürokratákból és háborúpárti politikusokból állnak,
  • a Gyurcsány Ferenc (Demokratikus Koalíció) vezette dollárbaloldalt, amit Orbán Viktor szerint kilóra megvettek, és csak azt teszik, amit a megbízóik kérnek,
  • a nemzetközi spekulánsokat nevezte meg, akik a háborús időkben haszonra akarnak szert tenni. A miniszterelnök szerint „ők pénzelik a dollárbaloldalt, emblematikus alakjuk Soros György”.

Orbán azzal zárta a beszédét, hogy a Fidesz-KDNP-szövetséget az elmúlt években nem tudták megtörni, mert helyén volt a szívük. „Szavai szerint 2023-ban is azt várja el képviselőtársaitól, amit eddig is: szorgalmat, csapatszellemet és bátorságot” – írta a Magyar Nemzet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!