Tetszett a cikk?

Kamerafelvétel van arról, hogy egyikük ököllel beüt a busz ablakán, ám a bíróság első fokon mégis bizonyítottság hiányában felmentette azt a két békési rendőrt, akiket bántalmazással és bűnpártolással vádoltak a 2018-ban, intézkedés során megsérült Makula István ügyében. Ahhoz is négy év és három ügyvédi panasz kellett, hogy az ügy eljusson a vádiratig. Az áldozat a kórházban elhunyt, halála azonban nincs összefüggésben a rendőri intézkedéssel.

Első fokon felmentették azt a két rendőrt, akik egy intézkedés során megsérült – majd később, ettől függetlenül elhunyt – békési férfi ügye miatt álltak bíróság előtt – tudta meg a hvg.hu.

A Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség az elsőrendű vádlottat hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazással és könnyű testi sértéssel, társát pedig bűnpártolással vádolta. A keddi tárgyaláson mindkettőjüket bizonyítottság hiányában mentették fel.

Úgy tudjuk, a vádlottak az ítéletet tudomásul vették, az ügyészség a hvg.hu kérdésére ugyanakkor azt írta, mindkét vádlott esetében fellebbezést nyújtott be.

Megsérült, de nem ezért halt meg

Az ügy és Makula István halála már 2018-ban nagy vihart kavart, a hvg.hu is többször írt róla. A 30 éves férfira egy családtagja hívott rendőrt, mert kábítószer hatása alatt őrjöngött. Az öntudatlan, zavart állapotú férfi ellen testi kényszert kellett alkalmazni, meg is kellett bilincselni, majd innen vitték a Békési Rendőrkapitányágra, ahol nyugtatókat és fájdalomcsillapítót is kapott. Nem sokkal később, a mentők kiérkezése után Makula István elvesztette az eszméletét, leállt a keringése és a légzése, ezért újra kellett éleszteni. Másfél hét múlva a kórházban életét vesztette.

Az, hogy a rendőrkapitányság udvarán mi történt, lényegében azóta sem tisztázott. A család és a hozzátartozók szerint – akiket a Magyar Helsinki Bizottság segít és képvisel – a férfit előállításakor a rendőrök bántalmazták, ezért rendőri túlkapás miatt tettek feljelentést. Makula István azonban nem emiatt vesztette életét: a 24.hu által korábban megszerzett szakértői vélemények azt állapították meg, hogy nem volt összefüggés sérülései, valamint halála között. Szervezetében a toxikológiai vizsgálatok drogot és pszichoaktív szert mutattak ki. Több sérülése pedig az életét megmenteni próbáló orvosi ellátás során alakult ki.

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság az eset után a hvg.hu-nak küldött válaszában elismerte, hogy a férfi intézkedés közben valóban megsérült, de – mint írták – „a kórházi vizsgálat eredménye szerint a keringés és a légzés leállása nem a testi kényszer, illetve az önkívületi állapot miatt szerzett sérülések következménye volt”.

Négy év a vádiratig

Az, hogy az ügy egyáltalán eljutott a vádiratig, gyakorlatilag négy év küzdelem eredménye, a nyomozást ugyanis háromszor szüntette meg az ügyészség, és mindhárom alkalommal a családot képviselő ügyvéd panaszára indították csak újra.

Információink szerint először nem vették figyelembe azt a szerkesztőségünkhöz is eljutott felvételt sem, melyet a rendőrség udvarán lévő kamera rögzített. Ezen jól kivehető, hogy a később megvádolt rendőr háromszor ököllel beüt a kisbusz ablakán, miközben társa zseblámpával világít. Ezután mindketten bele is néznek az őket rögzítő kamerába.

A kisbuszban fekvő áldozat ugyan nem látszik, de az ügyészség később mégis ez alapján a felvétel alapján emelt vádat a rendőrök ellen azt állítva, hogy az ütések a férfi fejét érték.

„Az elsőrendű vádlott odalépett a kisbusz vezetőülés mögötti nyitott ablakához és a testi kényszer törvényes mértékét túllépve, három közepes erejű ütést mért a kisbusz belsejében néhai Makula István fejére. A három, közepes erejű ütéstől a sértett a bal homlokdudor vetületében egy ferde 2 cm x 0,2 cm átmérőjű hámhorzsolásos, bevérzéses, illetve az orrgyökön a középvonaltól balra húzódó 1,2 cm x 0,7 cm felületes hámhiányos sérüléseket szenvedett, melyek gyógytartama külön-külön és együttesen is nyolc napon belüli volt” – áll a dokumentumban.

Erre hivatkozva a felvételen látható egyik rendőr ellen végül vádat emeltek, de zseblámpával világító, és az esetet végig figyelő társa csak az utólagos ügyvédi panasz hatására került a vádlottak padjára, bűnpártolásért.

Bizonyítani nem lehet

Bár az irányított ökölcsapások jól láthatók a kamerafelvételen, a bíróság első fokon mégis bizonyítottság hiányában mentette fel a két rendőrt. Hiába valószínű ugyanis, hogy megtörtént a bántalmazás, olyan bizonyossággal nem tudták ezt megállapítani, hogy arról ítéletet is lehessen hozni.

A rendőrök egyébként azzal védekeztek, hogy csak az áldozat lábát akarták leütni a gépjármű oldaláról, a kamerába pedig azért néztek bele, mert biztosak akartak lenni benne, hogy az rögzíti az esetet, nehogy véletlenül később jogellenes cselekményért vegyék őket elő.

Az ügyészség a vádiratban nem börtönt, hanem pénzbüntetést kért a két rendőrre. Ha a pénteki határidőig nem fellebbeznek a bíróság felmentő ítélete ellen, akkor az automatikusan jogerőre lép.

A Makula István családját képviselő ügyvéd szerint az már önmagában visszás, hogy három panasz és négy év kellett ahhoz, hogy egyáltalán megvádolják a rendőröket. „Ellenkező esetben, ha rendőröket bántalmaznak, akkor borítékolható a letöltendő börtönbüntetésről szóló ítélet” – kommentálta a hvg.hu-nak Sánta Szabolcs Miklós, a sértett hozzátartozóit képviselő ügyvéd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!