szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Álmos Péter a miniszter által a szombati kormányinfón megfogalmazott vádakra adott részletes cáfolatot.

Levélben fordult a Magyar Orvosi Kamara alelnöke a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, amelyben az általa a szombati kormányinfón megfogalmazott vádakra adott részletes cáfolatot.

Szerepel a levélben, hogy Gulyás Gergely szerint azért élt a kamara etikai panasszal egy orvossal szemben, mert az az új ügyeleti rendszerről tájékoztatta a kollégáit. Álmos Péter szerint ennek épp az ellenkezője igaz, egy olyan kollegiális vezetővel szemben tettek bejelentést, aki közel száz orvos előtt a kollégáit súlyos értékítélettel minősítette és fenyegette.

Kunetz Zsombor a kamarát lenullázó javaslatról: Pintér Sándor fordítva ül a lovon

Az alelnök azt is írta, hogy kamarai tagság által választott 400 képviselő véleménye tükrözi az ország orvosainak véleményét, e szerint pedig a magyar egészségügy helyzete több helyen és területen is kritikus. „Az orvosok tisztességes fizetésemelést kaptak, de az ápolók jó része már az ABC-ben dolgozik, és tudjuk, hogy menthető emberek halnak meg, mert olyan hosszú a várólista egy-egy kivizsgálásra, vagy mert nincs ágy, ahova felvegyük őket kezelni” – sorolta a problémákat.

Álmos Péter is úgy véli, hogy szükség van az egészségügy átalakítására, ám ez a folyamat nem sértheti az orvosi gyakorlat első számú parancsát: „Ne árts!” Ez azt jelenti, hogy nem szabad olyan beavatkozást végezni, ahol a várható előnyöket meghaladják a kockázatok. „Az új ügyeleti rendszer és a tervezett kórházátalakítások kockázatosak, mert semmilyen adatot nem ismerünk, a kórházi osztályok politikai alku mentén alakuló bezárása, orvosok vezényelgetése pedig egész régiókra lehetetleníti el az ellátást” – olvasható a levélben. Az alelnök azután felidézte, hogy 2020-ban, a kormány és a kamara megegyezésekor Orbán Viktor miniszterelnök azt ígérte, nem hajtanak végre ilyen változtatásokat a szakma bevonása nélkül.

Álmos szerint nem jó, ha a politika mezejére akarják húzni az orvosszakma kritikáit, mivel ezzel csak a betegek járhatnak rosszul. Ráadásul nagyon kevés a politizáló orvos, hiszen „egy emberi élet törékenységéhez képest a politikai kérdések nem túl lényeges dolgok”.

Mi az az Egészségügyi Tudományos Tanács, ahová a kormány áthelyezné az orvosi kamara hatásköreit?

Végül a kamara alelnöke emlékeztette Gulyást arra, hogy a felmerült kötelező kamarai tagság megszüntetésére volt már példa korábban is. Az orvosok köztestületét régebben a kommunisták is üldözték, legutóbb pedig a Gyurcsány-kormány.

A kormány, úgy tűnik, eldöntötte, hogy 2006 után újra lenullázza a Magyar Orvosi Kamarát, ezzel kapcsolatban már be is nyújtottak egy törvénymódosítást, amelyet már kedden meg akarnak vitatni és szavaztatni is akarnak róla.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!