Közös sajtótájékoztatót tartott Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Barthel-Rúzsa Zsolt, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) irányításáért felelős államtitkár a Nemzetbiztonsági Bizottság szerdai ülése után – írja a 444.hu.
Kocsis az ukrán–magyar kémbotrányról szólva elmondta: a magyar szolgálatok már hosszú ideje érzékelnek intenzív tevékenységeket az ukrán szolgálatok részéről. „A magyar fél ezzel szemben nem kezdeményezett aktív lépéseket. Az ukránok politikai célú lejáratókampányt végeznek. Nem egyeztettek a szolgálatok közötti csatornákon, ezért Magyarországot válaszlépésre kényszerítették. A válaszlépések a polgári szolgálatok információi alapján születtek” – fogalmazott.
A frakcióvezető ezt követően megismételte, amit a múlt pénteki Facebook-bejegyzésében leírt: szerinte a Tisza Párt megtámadta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert a múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott hangfelvétellel. Ezzel pedig Ruszin-Szendi Romulusz az ukránok kezére játszott, másnap ugyanis az ukrán sajtó kihozta a magyar kémek elfogását bemutató, egy hónappal korábban készült felvételt – jelentette ki.
Kocsis szerint abból is látszik, hogy nem komoly ügyről, hanem egy lejáratóakcióról van szó, hogy a videó megjelenése után a magyar titkosszolgálat összekötőjét behívták Kijevben, de semmilyen tájékoztatást nem kapott.
A frakcióvezető megnevezte a két kiutasított ukrán hírszerzőt, Jurij Kenicsit és Dmitro Kisfalusit, valamint egy harmadik személyt, Szerhij Alexandronovot is.
Végül Barthel-Rúzsa Zsolt is szót kapott, aki azt mondta, Ruszin-Szendi ukrán kapcsolatrendszerének elemzése már zajlik.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter néhány nappal ezelőtt kiutasított Magyarországról két ukrán hírszerzőt, akik diplomáciai fedésben dolgoztak. Ez válaszlépés volt arra, hogy az ukránok azt állították, ellenséges magyar kémeket lepleztek le Kárpátalján.
Szerdán a Telex már megnevezte a két kiutasított ukránt, igaz, csak a keresztneveiket és a vezetékneveik kezdőbetűjét hozták nyilvánosságra. A lap úgy értesült, hogy a két kiutasított ukrán hírszerző tevékenysége már régóta ismert volt a magyar hatóságok előtt, és mindketten az ukrán követségen dolgoztak első titkárként. Egyikük hivatalosan diplomataként politikai és kulturális ügyekkel, másikuk gazdasági témákkal foglalkozott, valójában azonban az ukrán SZRU, a polgári hírszerzés fedett tisztjei voltak.
A kibontakozóban lévő ukrán-magyar kémháborút a Fidesz igyekszik belpolitikai síkra terelni a kommunikációjában és összemosni a Tiszával. Orbán Viktor az ukrajnai kémbotránnyal összefüggésben egy videóban arra utalgatott, hogy a Tisza Párt egy Magyarország ellen indított külföldi titkosszolgálati akcióban vesz részt. Erre Magyar Péter bejelentette: feljelenti a miniszterelnököt rémhírterjesztésért.
Ruszin-Szendi egyébként tagadja, hogy köze lenne a kémügyhöz, és ne Magyarország érdekeit képviselte volna. „Nagyon megdöbbent és elszomorít az, hogy ennyit ér önöknek, amit tettem, illetve tettünk bajtársaimmal a hazánkért” – közölte szerdán. Szerinte csak azért támadják, mert a Tiszánál politizál.