Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Diákok kapják meg a népszámláláshoz használt táblagépek kétharmadát, de 10 ezer még így is jut más szervezetnek, például a Fidesz szólamaival a főpolgármester ellen hergelő társaságnak, és kapnak belőle leszerelt katonák, valamint a Fideszt támogató szerbiai párt, a Vajdasági Magyar Szövetség is.

A tavaly őszi, ezúttal már digitalizált népszámláláshoz használt táblagépei többségét közcélra ajánlja fel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), ám a kormány azt már nem reklámozza, hogy nem az összes tabletet adja oda iskolásoknak. Egy friss törvényjavaslat mellékletében ugyanis

a hvg.hu kiszúrta, hová kerülne még 10 ezer tablet: a kedvezményezettek listájára becsúszott néhány nehezebben indokolható szervezet is.

Az összeíráshoz a számlálóbiztosok 34500 db – részben már használt, de javarészt új, e célra beszerzett – tabletet használtak, de ennyi eszközre már nincs szüksége a KSH-nak, a legközelebbi népszámlálásig pedig nyilván elavulttá válnának, ezért is döntöttek az “újrahasznosítás” mellett.

A KSH két részletben összesen csaknem 2,7 milliárd forintot költött a tabletekre, amelyeknek csak a tárolása további mintegy 300 millióba került. Az Átlátszó korábbi, a KSH tabletbeszerzéséről szóló részletes cikke szerint ezekről az eszközökről van szó:

  • 8000 db Samsung Galaxy A10 LTE tablet, T515-ös modell – 2019-es szerződés alapján bruttó 530 millió forint értékben (51 ezer Ft+áfa az eszköz darabja + 1200 Ft+áfa a tok)
  • 26500 db Lenovo TB-X505L tablet, M10 LTE modell – egy 2017-es keretszerződés terhére bruttó 2159 millió forint értékben (59 830 Ft volt az eszköz darabja + 4037 forint a tok)

A KSH a 34 500 darabból megtart a saját céljaira 2500-öt, a maradék 32 ezret osztják szét. Azt már eddig is lehetett tudni, mivel Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár nemrég bejelentette, hogy ennek kétharmadát, 22 ezret a közoktatásban tervezik kiosztani, vagyis diákok kapnának belőle.

Az MSZP társelnöke, Kunhalmi Ágnes büszkén posztolta is a Facebookra, hogy végre egy MSZP-s javaslat, amit megfogadott a kormányzat. A szocialisták ugyanis már januárban ezt sürgették, mondván: a felesleges tableteket "nagyon jó szolgálatokat tennének a legszegényebb iskolákban”.

A maradék 10 ezer tablet sorsáról azonban eddig nem lehetett tudni, ám a hvg.hu egy friss, a kormány honlapjára társadalmi egyeztetés céljából feltett törvénytervezetben rábukkant arra, kik a kedvezményezettek. Eszerint az “infokommunikációs eszközök” ingyenesen átruházhatók közcélra az alábbi szervezeteknek "az általuk ellátott feladatok elősegítése céljából":

  • helyi önkormányzat,
  • országos nemzetiségi önkormányzat,
  • egyház, egyházi jogi személy,
  • közbiztonság és közrend fenntartásával összefüggő tevékenységet, egészségügyi tevékenységet, valamint szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi tevékenységet folytató civil szervezet,
  • közösségi, társadalmi tevékenységet folytató nonprofit gazdasági társaság,
  • közhasznú szervezet,
  • agrárgazdasági tevékenységet végző köztestület

A tervezet felsorolása a közoktatási intézményeket nem nevesíti, és az iskoláknak adományozást már bejelentették, ebből úgy tűnik, hogy a törvény a maradék 10 ezer táblagép sorsáról rendelkezik. Arról ugyanakkor nem ír a jogszabálytervezet semmit, hogy a fent részletezett szervezettípusok képviselői közül melyeknek, mi alapján és hány tabletet osztanának ki.

A törvényjavaslathoz mellékelt hatásvizsgálati lapon viszont már “kérelmező szervezeteket” emlegetnek, sőt egy listát is mellékelnek, mondván: a lépéssel a jelzett “kedvezményezett társadalmi csoportok feladatai elvégzésnek hatékonysága, továbbá életminősége javul”. A felsorolás szerint ezek az alábbiak:

  • védőnők
  • nyugdíjas szervezetek
  • OPSZ - Országos Polgárőr Szövetség
  • Fogyatékosággal élőket képviselő érdekszervezetek
  • obsitosok
  • gazdák
  • Falugazdász hálózat
  • Vajdasági Magyar Szövetség
  • Civilút
  • Pesti Fiatalokért Egyesület
  • Miniszterelnökség Kisebbségi Önkormányzatok
  • Élelmiszermentő Központ

A listán vannak furcsa kategóriák, például az obsitosok, ami a szolgálati idejét kitöltött, akár nyugdíjas katonát jelenti. Nem tudni, itt mire gondolt a kormányzat, viszont nemrég, februárban jelentették be, hogy “obsitos program indul a nyugállományú katonák tudásának, tapasztalatainak hasznosítására” – nem sokkal azután, hogy tapasztalt tiszteket, főtiszteket rúgtak ki.

Érdekes a gazdák, a falugazdász hálózat szerepeltetése a listán, de az amúgy nemrég éppen a Rogán Antal vezette tárcától 133 milliós támogatást kapó Civilút konkrét kiemelése is (van ilyen alapítvány és kft is). Még érdekesebb, hogy a határon túlra, Szerbiába is jut a tabletekből, hiszen a listán van a Fidesz-szövetséges párt, a Vajdasági Magyar Szövetség is.

Különös az is, hogy a több ezer civil szervezet közül éppen a Pesti Fiatalokért Egyesületet tartották fontosnak kiemelni. A Norvég Alap helyére lépett állami Civil Alapból is milliókkal támogatott egyesület eddig főleg azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy beszállt a kormány és a Fidelitas mellé Karácsony Gergely főpolgármesternek a fővárosi dugók miatti ekézésébe.

Amúgy a KSH-s tabletek jól jöttek a kormánynak, hiszen azok többségének a közoktatásba adományozásával felpöröghet „a köznevelési rendszer digitális átállása”. Erről a hvg.hu is írt: a mintegy 600 ezer darab laptop szétosztásával számoló program első lépcsőjében éppen a tavalyi parlamenti választás előtti hetekben szórtak ki 120 ezer gépet, azóta mintha leálltak volna:

Még több laptopot, programozható robotokat és drónokat ígér a kormány az iskoláknak

Négy kérdést tett fel Mellár Tamás, háromra nem kapott választ. Miért állt le a tavalyi parlamenti választás után a diákoknak és pedagógusoknak szánt állami laptop-program és hogyan, mikor folytatódik? - főleg erről érdeklődött a Párbeszéd politikusa.

Ami viszont a mostani 22 ezer tabletet illeti, Maruzsa Zoltán államtitkár egy hete azt közölte, hogy "az eszközök a következő hetekben jutnak el az intézményekhez."

A hvg.hu megkérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy eddig mennyit juttattak el az iskoláknak és mikorra szállítják le az összeset, és arra is kíváncsiak voltunk, hogy tanárok is kapnak-e a tabletekből.

Megkérdeztük azt is, hogy hány közoktatási intézmény kap a tabletekből, illetve milyen kritériumok alapján választották ki az érintett iskolákat. Lehetett esetleg jelentkezniük, vagy mindegyik kap valamennyit mondjuk a tanulói létszám arányában? Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat, de ha mégis érkeznének, megírjuk.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!