szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Békés korábban arról írt blogposztot, hogy 16-18 éves kor alatt nem engedélyezné a keresztelést, de Varga Juditról is osztott meg őt rácsok mögött mutató mémet. A bíróság szerint Békés nem volt vezető pozícióban, így bejegyzéseivel nem tudta volna csökkenteni a közbizalmat.

Újabb pert nyertem a fővárossal szemben

– osztotta meg a Facebookon Békés Gáspár, akit 2021 elején azután rúgtak ki a Főpolgármesteri Hivatalból még próbaideje alatt, hogy a kormánymédia több cikkben is foglalkozott azokkal az írásaival, amiket még azelőtt írt, hogy a fővárosnak dolgozott volna. Békés évekkel fővárosi munkája előtt írt egy olyan cikket is, amiben illegitimnek nevezte a keresztelést. Szintén mielőtt a fővárosnak dolgozott volna, egy zárt csoportban megosztott egy olyan mémet is, ami Varga Judit bebörtönzését ábrázolta.

Miután a kormánymédia rászállt Békésre, a Városháza az Index megkeresésére közölte: a kipattant ügyek miatt megváltak Békéstől.

A főváros Békés kirúgásakor közölte: „a hivatkozott magánvéleményével sem a főpolgármester, sem a városvezetés semmilyen formában nem azonosul, nevezett magánvéleménye semmilyen formában nem tükrözi a hivatal és a városvezetés álláspontját". Ekkor arról is írtak az őket kérdező Magyar Nemzetnek, hogy Békésre köztisztiviselőként szigorúbb szabályok vonatkoznak,

Tavaly nyáron Békés első fokon pert nyert a fővárossal szemben, de a Városháza fellebbezett. Békés mostani posztjában azt írta: „a másodfokú eljárás egyetlen pont kivételével mindenben nekem adott igazat, például abban is, hogy „progresszív liberális” véleményem védett tulajdonságnak számít, illetve hogy az általam kapott figyelmeztetés sem a formai, sem a tartalmi követelményeknek nem felelt meg. Viszont úgy ítélték meg, hogy az elsőfok nem vizsgálta meg elég alaposan, hogy magatartásom alkalmas volt-e a munkáltató jó hírnevének, a jó közigazgatásba vetett bizalomnak, valamint a közszolgálat céljának veszélyeztetésére, így részben hatályon kívül helyezte az ítéletet, és új eljárást kért” – írta Békés.

A megismételt elsőfokú eljárásban a bíróság kimondta azt is, hogy Békés véleményének nem volt köze a munkavégzéséhez, ahol mivel nem volt vezető pozícióban, nem tudta volna bejegyzéseivel csökkenteni a közbizalmat.

Békés a posztjában azt írja, hogy a főváros megint fellebbezett a döntés ellen, azonban „információim szerint a jogvesztő határidőn kívül, így ha nem találnak ki erre is valamilyen ürügyet, akkor hamarosan jogerőre emelkedik az ítélet”.

Megkeresésünkre a Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztálya azt közölte, Békés Gáspár közszolgálati jogviszonyát a Főpolgármesteri Hivatal próbaidő alatt, azonnali hatállyal szüntette meg, ilyenkor nem kell indokolni a felmentést. Azonban miután Békés az egyenlő bánásmódról szóló törvény megsértése miatt indított pert, a fővárosnak a perben bizonyítania kellett, hogy az intézkedésének az adott jogviszonnyal közvetlenül összefüggő, ésszerű indoka van.

A Főpolgármesteri Hivatal meggyőződése szerint a köztisztviselőknek kötelezettségük, hogy az emberi személyiség lényeges vonásának minősülő tulajdonságokat (vallási és világnézeti meggyőződés, nemzeti, nemzetiségi és etnikai hovatartozás, szexuális orientáció és nemi identitás, fogyatékosság) tiszteletben tartsák, ennek pedig a részét képezi az is, hogy ne fogalmazzanak meg az e tulajdonságokkal lehatárolt csoportokra nézve a nagy nyilvánosság előtt sértő, bántó, provokatív véleményt. Másképp megfogalmazva, a köztisztviselői státusszal éppúgy nem összeegyeztethető a nagy nyilvánosság előtti bántó és provokatív „keresztényezés”, ahogy az „ateistázás”, a „zsidózás”, a „cigányozás”, a „nyomorékozás” vagy a „buzizás” sem.

A bíróság hiába állapította meg, hogy Békés nem gyakorolt alapvető hatást a Hivatal működésére, az ő álláspontjuk az, hogy "az emberi személyiség lényeges vonásait minden köztisztviselőnek, a beosztásától függetlenül tiszteletben kell tartania, ezért a törvényes határidőben fellebbezést nyújtott be az elsőfokú ítélettel szemben."

Békés a főváros lapunknak küldött válaszára reagálva azt írta: a bíróság is megállapította, hogy sehol nem minősítette a keresztény embereket degradáló módon, kizárólag az egyházi szertartásokat kritizálta, azoknak pedig nincsenek emberi jogaik, mivel nem emberek. „ Állításaimat összemosni másokat súlyosan becsmérlő kijelentésekkel rendkívüli mértékben demagóg és rosszindulatú a főváros részéről” – írta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!